Blisko 90 proc. bankowców uważa, że wprowadzenie od 2017 roku 20 proc. progu wymaganego wkładu własnego na rynku kredytów mieszkaniowych ograniczy sprzedaż tych kredytów - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.


70 proc. ankietowanych uważa, że wyższy próg umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a 18 proc. ograniczy w sposób istotny.
W ocenie 11 proc. badanych wyższy poziom wkładu własnego nie będzie miał wpływu na sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych.
Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2016 r. udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 9,7 mld zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. kdk.
Większość bankowców przeciwna kredytom hipotecznym opartym na stałej stopie
Zdaniem 58 proc. przedstawicieli sektora bankowego na rynku kredytów mieszkaniowych nie ma miejsca na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.
40 proc. ankietowanych bankowców uważa, że sytuacja makroekonomiczna nie jest na tyle stabilna i przewidywalna, aby dało się wprowadzić atrakcyjnie oprocentowane kredyty tego typu.
Zdecydowanie przeciwnych tego typu rozwiązaniom jest z kolei 18 proc. ankietowanych, którzy uważają, że ryzyko finansowania długoletnich kredytów mieszkaniowych o stałej stopie jest zbyt wysokie.
W ocenie 39 proc. badanych na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce jest miejsce na kredyty ze stałą stopą procentową, przy czym zdaniem 5 proc. powinien to być standard na rynku.
Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego w październiku zaprezentowała nowelizację Rekomendacji S. KNF twierdzi, że "obecnie jest właściwy moment, by rozpoczą wprowadzanie na polski rynek kredytów na stałą stopę procentową."
(PAP)
seb/ ana/