Bankowcy: Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych

Blisko 90 proc. bankowców uważa, że wprowadzenie od 2017 roku 20 proc. progu wymaganego wkładu własnego na rynku kredytów mieszkaniowych ograniczy sprzedaż tych kredytów - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

70 proc. ankietowanych uważa, że wyższy próg umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a 18 proc. ograniczy w sposób istotny.

W ocenie 11 proc. badanych wyższy poziom wkładu własnego nie będzie miał wpływu na sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2016 r. udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 9,7 mld zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. kdk.

Większość bankowców przeciwna kredytom hipotecznym opartym na stałej stopie

Zdaniem 58 proc. przedstawicieli sektora bankowego na rynku kredytów mieszkaniowych nie ma miejsca na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.

40 proc. ankietowanych bankowców uważa, że sytuacja makroekonomiczna nie jest na tyle stabilna i przewidywalna, aby dało się wprowadzić atrakcyjnie oprocentowane kredyty tego typu.

Zdecydowanie przeciwnych tego typu rozwiązaniom jest z kolei 18 proc. ankietowanych, którzy uważają, że ryzyko finansowania długoletnich kredytów mieszkaniowych o stałej stopie jest zbyt wysokie.

W ocenie 39 proc. badanych na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce jest miejsce na kredyty ze stałą stopą procentową, przy czym zdaniem 5 proc. powinien to być standard na rynku.

Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego w październiku zaprezentowała nowelizację Rekomendacji S. KNF twierdzi, że "obecnie jest właściwy moment, by rozpoczą wprowadzanie na polski rynek kredytów na stałą stopę procentową."

(PAP)

seb/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~chcialbymNormalniezy

Ja tam się cieszę. Chcą 20% to mieszkania muszą być tańsze. Albo niech stoją puste, dla mnie to jest nierealne, a mam porządne zarobki. Wynajmuję dalej.

! Odpowiedz
0 3 ~polak2

a pisali że teraz kupują po dwa za gotówkę?to po co ktrdyt?

! Odpowiedz
0 7 ~leming

Co za zmartwienie chyba nie zasnę

! Odpowiedz
0 7 ~silvio_gesell

A po co kredyty mieszkaniowe gdy populacja Polski maleje?

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 ~Bankowiec

Kasia zapomniała napisać, że przy podpisaniu umowy kredytowej dostała od nas kubek z logo banku, przez co kawa jest słodsza i bardziej aromatyczna.

! Odpowiedz
3 6 ~Reporter

„Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż nowych kredytów” a to wysilili mózgi - Geniusze. Nigdy bym na to nie wpadł że na tani kredyt łapią się głównie nieodpowiedzialne jednostki jednocześnie ku uciesze banksterów windując ceny!.

! Odpowiedz
3 2 ~hfhfh

Stala stopa oprocentowania to pewnosc dla kredytobiocow ze rata nie zwrosnie! A jesli jest polaczona z wiborem wtedy nikt nie wie ile bedzie placil za np 10 lat.

! Odpowiedz
1 4 ~Łukasz

Jasne, tylko nikt nie zaoferuje tego w oparciu o dzisiejszą wartość WIBOR, tylko pewnie doda 5% marginesu bezpieczeństwa...

! Odpowiedz
0 4 ~Seth odpowiada ~Łukasz

To zależy skąd banki brały by na to finansowanie, jeśli wywaliły by na rynek jakieś obligacje 30 letnie na powiedzmy 3% i przepakowaly je w kredyty na 5% to mogło by się udać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-10-11
WIBOR 3M 0,0000 1,7200%
2019-10-11
LIBOR 3M CHF -0,0018 -0,7884%
2019-10-08
EURIBOR 3M 0,0000 -0,4180%
2019-10-11