REKLAMA

Bankowcy: Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych

2016-11-29 13:13
publikacja
2016-11-29 13:13

Blisko 90 proc. bankowców uważa, że wprowadzenie od 2017 roku 20 proc. progu wymaganego wkładu własnego na rynku kredytów mieszkaniowych ograniczy sprzedaż tych kredytów - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

70 proc. ankietowanych uważa, że wyższy próg umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a 18 proc. ograniczy w sposób istotny.

W ocenie 11 proc. badanych wyższy poziom wkładu własnego nie będzie miał wpływu na sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2016 r. udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 9,7 mld zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. kdk.

Większość bankowców przeciwna kredytom hipotecznym opartym na stałej stopie

Zdaniem 58 proc. przedstawicieli sektora bankowego na rynku kredytów mieszkaniowych nie ma miejsca na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska.

40 proc. ankietowanych bankowców uważa, że sytuacja makroekonomiczna nie jest na tyle stabilna i przewidywalna, aby dało się wprowadzić atrakcyjnie oprocentowane kredyty tego typu.

Zdecydowanie przeciwnych tego typu rozwiązaniom jest z kolei 18 proc. ankietowanych, którzy uważają, że ryzyko finansowania długoletnich kredytów mieszkaniowych o stałej stopie jest zbyt wysokie.

W ocenie 39 proc. badanych na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce jest miejsce na kredyty ze stałą stopą procentową, przy czym zdaniem 5 proc. powinien to być standard na rynku.

Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego w październiku zaprezentowała nowelizację Rekomendacji S. KNF twierdzi, że "obecnie jest właściwy moment, by rozpoczą wprowadzanie na polski rynek kredytów na stałą stopę procentową."

(PAP)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~chcialbymNormalniezy
Ja tam się cieszę. Chcą 20% to mieszkania muszą być tańsze. Albo niech stoją puste, dla mnie to jest nierealne, a mam porządne zarobki. Wynajmuję dalej.
~polak2
a pisali że teraz kupują po dwa za gotówkę?to po co ktrdyt?
~leming
Co za zmartwienie chyba nie zasnę
~silvio_gesell
A po co kredyty mieszkaniowe gdy populacja Polski maleje?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Bankowiec
Kasia zapomniała napisać, że przy podpisaniu umowy kredytowej dostała od nas kubek z logo banku, przez co kawa jest słodsza i bardziej aromatyczna.
~Reporter
„Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż nowych kredytów” a to wysilili mózgi - Geniusze. Nigdy bym na to nie wpadł że na tani kredyt łapią się głównie nieodpowiedzialne jednostki jednocześnie ku uciesze banksterów windując ceny!.
~hfhfh
Stala stopa oprocentowania to pewnosc dla kredytobiocow ze rata nie zwrosnie! A jesli jest polaczona z wiborem wtedy nikt nie wie ile bedzie placil za np 10 lat.
~Łukasz
Jasne, tylko nikt nie zaoferuje tego w oparciu o dzisiejszą wartość WIBOR, tylko pewnie doda 5% marginesu bezpieczeństwa...
~Seth odpowiada ~Łukasz
To zależy skąd banki brały by na to finansowanie, jeśli wywaliły by na rynek jakieś obligacje 30 letnie na powiedzmy 3% i przepakowaly je w kredyty na 5% to mogło by się udać.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki