REKLAMA

BOŚ liczy na wzrost udziału w sprzedaży kredytów proekologicznych; zainteresowanie ugodami ws. CHF słabnie

2022-05-11 10:04
publikacja
2022-05-11 10:04
BOŚ liczy na wzrost udziału w sprzedaży kredytów proekologicznych; zainteresowanie ugodami ws. CHF słabnie
BOŚ liczy na wzrost udziału w sprzedaży kredytów proekologicznych; zainteresowanie ugodami ws. CHF słabnie
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

BOŚ Bank spodziewa się, że w sprzedaży kredytów ogółem nadal będzie rósł udział kredytów proekologicznych, bank podtrzymuje zamiar wyjścia z grupowego planu naprawy do końca 2023 roku i obserwuje słabnące zainteresowanie klientów programem ugód w sprawie kredytów CHF - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

"Nie przewidujemy w tej chwili zmiany tego celu, jakim jest wyjście z grupowego planu naprawy do końca 2023 roku, na razie utrzymujemy ten cel. Będziemy aktualizować nasz grupowy plan naprawy (...) i konsekwencją tej aktualizacji planu naprawy może być aktualizacja strategii, ale nie w zakresie głównych celów, ale w w zakresie otoczenia makroekonomicznego" - powiedział prezes banku Wojciech Hann.

Pod koniec 2021 roku bank informował, że uruchomił grupowy plan naprawy.

W połowie 2021 roku bank w strategii założył, że na koniec 2023 r. wskaźnik kosztów do dochodów spadnie do około 54 proc., a wskaźnik ROE będzie na poziomie 3,5-5 proc. Celem jest także poziom WNDB powyżej 600 mln zł, wzrost salda kredytów do 19,6 mld zł w 2023 r. i wzrost udziału zielonych kredytów w portfelu kredytowym ogółem do 50 proc.

Zysk netto grupy BOŚ w I kwartale 2022 roku wzrósł do 23,4 mln zł z 2,1 mln zł zysku osiągniętego rok wcześniej.

Kwota kredytów udzielonych przez BOŚ w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. wyniosła 412,9 mln zł i była o 25 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku, oraz stanowiła blisko 59 proc. sprzedaży kredytów ogółem.

"Kredyty proekologiczne rosną jako udział w sprzedaży (...) Jest to trend, który będzie kontynuowany w najbliższych kwartałach" - powiedział prezes banku.

Saldo kredytów proekologicznych na koniec marca 2022 r. wynosiło 4,9 mld zł, co stanowiło 37,6 proc. wartości portfela kredytowego ogółem.

Pod koniec stycznia BOŚ uruchomił program ugód dla klientów spłacających walutowe kredyty hipoteczne (głównie w CHF), na zasadach zaproponowanych przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Do końca pierwszego kwartału br. do banku wpłynęły 443 wnioski o ugody dotyczące kredytów o łącznej wartości 79,1 mln zł.

"Na początku dostaliśmy dosyć dużo wniosków do rozpatrzenia, na koniec marca zostało podpisanych około 25 ugód, kolejne sprawy są w toku. Wraz ze wzrostem stóp procentowych i pogarszającymi się warunki kredytowymi w złotych zainteresowanie programem systematycznie niestety spada" - powiedział wiceprezes banku Arkadiusz Garbarczyk.

Na koniec pierwszego kwartału 2022 r. saldo kredytów mieszkaniowych w CHF wynosiło 860,5 mln zł, zaś utworzona przez BOŚ rezerwa na ryzyko związane z kredytami hipotecznymi powiązanymi z walutą CHF wynosiła 442,8 mln zł.(PAP Biznes)

seb/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki