Abe: Japonia wyrządziła "niezmierne szkody i cierpienie"

Japonia wyrządziła "niezmierne szkody i cierpienie" niewinnym istnieniom w czasie drugiej wojny światowej - oświadczył w piątek premier Japonii Shinzo Abe. Wyraził "głęboki żal" oraz "wieczne ubolewanie" z powodu wszystkich ofiar śmiertelnych.

(EastNews)

"W 70. rocznicę zakończenia wojny chylę nisko głowę przed duszami tych wszystkich, którzy zginęli, zarówno w kraju jak i za granicą. Pragnę wyrazić moje uczucia głębokiego żalu i moje wieczne, szczere kondolencje" - powiedział Abe w 25-minutowym oświadczeniu wygłoszonym na żywo w japońskiej telewizji z okazji przypadającej w sobotę 70. rocznicy zakończenia walk na Dalekim Wschodzie i działań zbrojnych II wojny światowej.

"Japonia wielokrotnie wyrażała uczucia głębokiej skruchy i szczerych przeprosin za swe działania podczas wojny" - oznajmił japoński premier. "Ażeby dowieść konkretnymi czynami szczerości takich uczuć, w naszych sercach wyryliśmy historie cierpienia narodów Azji, naszych sąsiadów" - zaznaczył. "Takie stanowisko sformułowane przez poprzednie rządy pozostanie niewzruszone w przyszłości" - zapewnił.

Zastrzegł jednocześnie, że Japonia musi uczciwie stawić czoło historii, ale przyszłe pokolenia nie powinny dalej prosić o przebaczenie; odnotował, że 80 proc. społeczeństwa urodziło się po wojnie. "Historia jest trudna. Co zostało uczynione, nie można cofnąć" - podkreślił. "Nie możemy pozwolić, aby nasze dzieci, wnuki i następne pokolenia, które nie mają nic wspólnego z wojną, były skazane na proszenie o przebaczenie" - powiedział premier Japonii w oświadczeniu oczekiwanym przez jej azjatyckich sąsiadów, którzy cierpieli w przeszłości z powodu japońskiego militaryzmu.

W Chinach i Korei Południowej nadal żywe są wspomnienia okrucieństw japońskiej okupacji i kolonizacji.

15 sierpnia 1945 roku rząd Japonii zadeklarował przyjęcie warunków kapitulacyjnych, co oznaczało zawieszenie broni na Dalekim Wschodzie i tym samym zakończenie działań zbrojnych II wojny światowej. Formalny akt kapitulacji podpisano 2 września na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej. (PAP)

cyk/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~żart

Przeprosić powinien "Cesarz", nie "Premier".

! Odpowiedz
3 2 ~plazowicz

Ostatni się kruszą, a kacapowo nadal "dumne" z tego co zrobiło.

! Odpowiedz
2 5 ~StanRS

Kacapowo przyznało się do Katyniów i innych zbrodni. Gorzej z ukraińcami. Oni nigdy nie przeprosili za ludobójstwo na Wołyniu i Podolu. Jeszcze pomniki banderowcom stawiają. Tacy to "przyjaciele" Polski.

! Odpowiedz
1 2 ~plazowicz odpowiada ~StanRS

Przyznali się niedawno, zgadza się. Tylko co konkretnie z tego wynika? Pomniki Lenina i Stalina nadal stoją, a Dzierżyński będzie miał za chwillę następny pomnik w Moskwie. Leżysz wania i kwiczysz.... twoja argumentacja obraża inteligencję czytającego te dyrdymały.

! Odpowiedz
1 0 ~ja odpowiada ~plazowicz

plazowicz - na plaze. bez dostepu do netu.
twoje posty z piana na gebie sa obraza dla inteligencji i zdrowego rozsadku.

ps. a teraz pisz ze "wania", "za kopiejki", "kacap", "onuce".

Zalosne !

! Odpowiedz
0 0 ~plazowicz odpowiada ~ja

No tak, tylko że ja odniosłem się do tych twoich bzdur i zgasiłem jednym wpisem, a ty po prostu uderzasz prosto we mnie. Choć to akurat odbieram jako pozytyw.

! Odpowiedz
0 0 ~piotrek

przeca i u nas miała być "druga Japonia"

! Odpowiedz
0 3 ~ZZ

Japonia jest nadal w stanie wojny z Rosją.

! Odpowiedz
0 1 ~asd

A Polska jest nadal w stanie wojny z Niemcami

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil