REKLAMA

3 powody, dla których właśnie teraz warto zmienić bank

Michał Kisiel2014-03-04 06:36analityk Bankier.pl
publikacja
2014-03-04 06:36
3 powody, dla których właśnie teraz warto zmienić bank
3 powody, dla których właśnie teraz warto zmienić bank
fot. Hemera / Thinkstock / / Thinkstock

Polacy niechętnie zmieniają banki. Jak podaje Związek Banków Polskich, w 2013 r. na uproszczoną procedurę przeniesienia konta zdecydowało się 18 tys. osób. To niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że banki prowadzą ponad 27 mln rachunków osobistych. Zapewne znacznie większa grupa zdecydowała się na samodzielną przeprowadzkę, ale nie zmienia to faktu, że posiadacze ROR-ów nie są zbyt mobilni.

Tegoroczna wiosna będzie dobrym momentem na porządki w domowych finansach. Konto osobiste to dziś rozbudowany "panel zarządzania" pieniędzmi. Korzystamy z niego codziennie, a jego ergonomia i funkcje na pewno nie pozostają bez znaczenia dla jakości życia. Dlatego warto szczególnie uważnie przyjrzeć się warunkom, jakie proponuje nam dzisiaj bank.

Czy w ostatnim czasie zafundowano nam podwyżkę prowizji? Podniesiono limity transakcji zwalniające z opłat? A może limit kredytowy w rachunku mimo serii obniżek stóp procentowych nadal jest jest zastanawiająco drogi? Czy bankowość internetowa szwankuje, a awarie kart płatniczych dają się we znaki w najgorszym możliwym momencie? To znaki, że czas na przeprowadzkę. Zbliża się dobry moment, żeby znowu rozejrzeć się na rynku - jest ku temu co najmniej kilka powodów.

1. Pierwsza(?) fala podwyżek już za nami - banki upraszczają oferty

Bankowcy od kilku miesięcy przygotowują się do obniżek prowizji pobieranych przy płatnościach kartami. Tzw. opłata interchange zostanie mocno obcięta w lipcu - banki stracą znaczną część przychodów z obsługi płatności.

Banki zareagowały na nowe warunki wprowadzając zmiany w ofercie. Wiele instytucji podniosło opłaty za prowadzenie rachunku i karty lub wprowadziło bardziej wyśrubowane wymogi zniesienia prowizji dla klientów. Sytuacja nieco się ustabilizowała i dziś można porównać koszty prowadzenia kont, licząc na to, że nie będą się za chwilę gwałtownie zmieniać.

Przy okazji bankowcy uporządkowali ofertę - niektóre banki zlikwidowały cieszące się mniejszą popularnością pakiety. Zamiast kilkunastu kont w cenniku zostało kilka. Wybór jest dzięki temu trochę prostszy i przejrzysty.

2. Korzystasz z bankowości mobilnej i internetowej? Coraz wyraźniej widać, kto odstaje w technologicznym wyścigu

W ostatnich miesiącach część banków wyraźnie postawiła na bankowość mobilną. Nowe wersje aplikacji mobilnych pokazują, że ze smartfona można sprawnie i wygodnie zarządzać domowym budżetem. Jeśli chcemy mieć dostęp do nowoczesnej bankowości elektronicznej i cenimy sobie zdalne bankowanie, zwróćmy uwagę na to, kto ostatnio skutecznie wprowadza nowe funkcje, a kto zapomniał, że świat się zmienia i od lat podsuwa swoim klientom to samo. Przyjrzyjmy się wersjom demonstracyjnym bankowości internetowej i mobilnej - naprawdę wiele się zmieniło.

Technologiczne zmiany mają także inną twarz - nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, a ofiarami bankowych awarii stają się odcięci od swoich pieniędzy klienci. Niektóre instytucje zbyt często doświadczają "trudności". To czytelny sygnał, że bank nie radzi sobie z wyzwaniami nowoczesności.

3. Chwila spokoju na rynku - małe banki będą walczyć o klienta


Interwencje Bankier.pl

Jeden z przedstawicieli nadzoru finansowego powiedział ostatnio, że rynek bankowy jest dziś bliski "optymalnej" struktury. To znak, że KNF niechętnie patrzy na kolejne fuzje i przejęcia. W ostatnim czasie byliśmy świadkami kilku połączeń - z rynku znika marka Kredyt Banku, Polbanku, a wkrótce zapewne Nordea Banku. Wygląda na to, że przyszedł czas na małą stabilizację.

Podczas, gdy duże banki będą zajęte wydzieraniem sobie rynkowych udziałów lub trawić przejęte niedawno biznesy, warto zwrócić uwagę na to, co oferują mniejsze instytucje. Jeśli nie zależy nam na posiadaniu rachunku w banku, który ma placówki na każdym rogu, to mniejsi gracze są godni zainteresowania. Nierzadko proponują bardzo konkurencyjne warunki.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (36)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sd
Polecam Meritum Bank:· rachunek osobisty "Proste Konto Osobiste PLN" z możliwością otwarcia przez Internet nawet w 15 minut, bez wychodzenia z domu i bez kuriera · bezpłatne prowadzenie konta oraz wydanie i obsługa karty debetowej · darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce · Meritum Planer - bezpłatny system Polecam Meritum Bank:· rachunek osobisty "Proste Konto Osobiste PLN" z możliwością otwarcia przez Internet nawet w 15 minut, bez wychodzenia z domu i bez kuriera · bezpłatne prowadzenie konta oraz wydanie i obsługa karty debetowej · darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce · Meritum Planer - bezpłatny system zarządzania finansamiSkopiuj poniższy link do przeglądarki i wypełnij wniosek:http://www.comperialead.pl/a/pp_adserwer.php?link=6e2412f51f7954e7c3a1b57b93709382
~graczkontowy
Tylko,że na tym koncie nic się nie zarobi-brak programów premiowych- jednym słowem konto jest lipne.
~konw
Dziwne, myślałem że osoby czytające podobne artykuły są lepiej zorientowane w kontach. W Getin można dostać 50 zł za 5 transakcji kartą (dla mnie super i jeszcze biety do kina dają) w BZ WBK też 50 dych za stałe wpłaty (nie musi to być pensja) i dodatkowo za 2 przelewy + trzeba 300 zł wydać kartą oraz dają premię 200 zł za zlecenie Dziwne, myślałem że osoby czytające podobne artykuły są lepiej zorientowane w kontach. W Getin można dostać 50 zł za 5 transakcji kartą (dla mnie super i jeszcze biety do kina dają) w BZ WBK też 50 dych za stałe wpłaty (nie musi to być pensja) i dodatkowo za 2 przelewy + trzeba 300 zł wydać kartą oraz dają premię 200 zł za zlecenie zapłaty. No i naiwni są Ci co myslą że to zysk netto, nie bo trzeba się z tego rozliczyć w PIT (bank nie potrąci nic automatycznie bo to są doatkowe premie). Popierniczone były oferta Credit Agricole - tak jak ich prostoliczony kredyt ha ha :)Lokaty teraz jak dla mnie ma najlepsze Idea. A z ROR-ami dziwię się że tak mało osób zmienia, teraz mam 5, a miałem już chyba we wszystkich bankach które miały jakieś promocje, Po zakończeniu jak w BGŻ zamykam i już.
~baca
W getinie założyłem konto co to niby daje 50 zł za 5 transakcji. Jednak bank nie był w stanie przez 10 dni zmienić limitu transakcji z 1 zł na więcej. Miałem kupić 5 x 1 paczek zapałek w kolporterze? Odstąpiłem od skądinąd niezłej oferty i dopłaciłem 7,50 zł do interesu ( list polecony, szybki z potwierdzeniem odbioru). Oczywiście W getinie założyłem konto co to niby daje 50 zł za 5 transakcji. Jednak bank nie był w stanie przez 10 dni zmienić limitu transakcji z 1 zł na więcej. Miałem kupić 5 x 1 paczek zapałek w kolporterze? Odstąpiłem od skądinąd niezłej oferty i dopłaciłem 7,50 zł do interesu ( list polecony, szybki z potwierdzeniem odbioru). Oczywiście zadzwoniła jakaś panienka i przekonywała, że "promocję" przedłużają o miesiąc ale ja już kartę bankomatową zmieliłem w niszczarce. Porażka.
~konsumentbankowy odpowiada ~baca
Nie dziwię się.
~rozczarowany
poczekaj poczekaj .. ja to miałem przeboje--- iech tylko coś zmienią wsystemie... transakcje zdublowane, głupa palą, że nie widzą co ty widzisz po zalogowaniu- jesli sie uda,, a spróbuj sie wycofac, a to system nie działa-------, oddzwonimy,,,, Najgorsze to on line... zawieraj umowy w stacjonarnych placówkach. idziesz i nie wychodzisz poczekaj poczekaj .. ja to miałem przeboje--- iech tylko coś zmienią wsystemie... transakcje zdublowane, głupa palą, że nie widzą co ty widzisz po zalogowaniu- jesli sie uda,, a spróbuj sie wycofac, a to system nie działa-------, oddzwonimy,,,, Najgorsze to on line... zawieraj umowy w stacjonarnych placówkach. idziesz i nie wychodzisz dopóki ci " nie zrobią dobrze"
~aro
Połowa z was jest niedoinformowana,np. PKO ma dawno konto ror calkowicie za darmo
~graczkontowy
Tylko,że jałowe konto za zero nie przynoszące zysków to wielka lipa. Przyzwoity ROR z dobrym programem premiowym powinien dać możliwość zarobku około 50 plz miesięcznie i tylko takie konta się liczą !
~EC
Ale można korzystać tylko z bankomatów PKO BP

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki