Związkowcy: wiemy, jak naprawić JSW

Zarząd i strajkujące związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej kłócą się o flapsy, obrzucając się jednocześnie zarzutami o nieudolność i dywersję. Zarząd przedstawia jednak konkretne liczby, a strajkujący jedynie ogólne założenia. Przedstawiciel związków zapewnia nas jednak, że walka wcale nie idzie tylko o flapsy, a o program, który proponują spółce strajkujący górnicy. Ich zdaniem postawi on JSW na nogi.

Górnicy pokazują swój brak sympatii do prezesa JSW (fot. Maciej Jarzebinski / FORUM)

Sytuacja w JSW nie należy do najłatwiejszych. Podstawowym powodem złego stanu finansów spółki jest kryzys na rynku węgla i spadająca cena tego surowca. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba zdiagnozować poboczne problemy, które sprawiły, że tani węgiel aż tak mocno uderzył w wyniki jastrzębskiego giganta.

Zarząd: problemem przywileje! Związkowcy: niekoniecznie...

Zarząd uznał, że problemem są wysokie koszty jednostkowe, spowodowane m.in. przywilejami górniczymi. Związkowcy z kolei oskarżyli zarząd o nieudolność. Strona rządowa póki co nie przedstawiła żadnych konkretów, a akcjonariusze dali wyraźny znak, że mają już dość całego zamieszania, które ciągnie notowania spółki na nowe minima.

Strajkujący górnicy w środę przedstawili Radzie Nadzorczej swoje postulaty. Wcześniej zostały one storpedowane przez zarząd JSW, który wycenił ich wprowadzenie na 170 mln zł, zaznaczając jednocześnie, że każdy dzień strajku kosztuje spółkę kolejne 30 mln zł.

Postulaty związkowców z JSW

  1. Odwołanie zarządu i powołanie w jego miejsce nowego
  2. Likwidacja spółki JSW Szkolenie i Górnictwo
  3. Wycofanie decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych obowiązujących w spółce
  4. Wciągnięcie w system przywilejów górników z kopalni Knurów-Szczygłowice
  5. Rezygnacja z planów zwolnienia dziewięciu liderów związkowych za styczniowy strajk w Budryku

Sławomir Kozłowski, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, staje w opozycji do zarządu i zwraca uwagę, że podstawowym problemem spółki nie są kwestie zarobkowe. Jak zasugerował, cięcie pensji to rozwiązanie jedynie doraźne, które nie rozwiąże prawdziwych problemów JSW, leżących w nieudolnym zarządzaniu spółką.

- My jako pracownicy możemy wszystko oddawać ze swoich wynagrodzeń, a dalej będziemy brnąć w ślepą uliczkę jako przedsiębiorstwo – twierdzi Kozłowski.

Kozłowski: Winne nie są płace, a niska produkcja

Przedstawiciel związków potwierdza, że wysokie jednostkowe koszty produkcji są problemem. Według niego, ich wzrost ma główne źródła w znaczącym spadku skali produkcji.

- Oprócz spadków cen węgla główną przyczyną problemów jest zmniejszenie wydobycia w JSW, szczególnie na węglu koksującym. To powoduje, że w spółce nie ma przychodów. Zarząd chce nadrobić te braki poprzez sięgnięcie do kieszeni pracownika – twierdzi przewodniczący.

- Obecnie na ścianach nie wykonaliśmy 6,5 km robót przygotowawczych. W związku z tym zmniejszyliśmy zdolności wydobywcze na kopalniach węgla koksującego o ok. 1,5 mln ton. Dodatkowo zarząd rok 2014 przeznaczył na straty po to, by ruszyć od stycznia z większą sprzedażą. Zmagazynowano na zwałach ok. 800 tysięcy ton węgla koksującego. Nie sprzedawano go, tylko trzymano jako zapas strategiczny ponosząc koszty zwałowania kamienia – dodaje Kozłowski.

CZYTAJ DALEJ: Przy obecnych cenach JSW może zarabiać >>

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~akcjonariusz

Pamiętajcie akcjonariusze że Pan Jarosław jest tylko posłańcem z Warszawy, od początku jest związany z odpowiednimi stołkami i zawsze spadnie na cztery łapy;)
Wykonuje tylko to co mu góra nakaże.
Nigdy nie zostanie odwołany bo wspiera budżet Państwa, kupuje co mu nakazują, a pieniązki spływają nie do JSW tak by akcjonariuszom się powodziło tylko do skarbu Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~polak2

Niech kupią akcje i bedą właścicielami.Akcje spadły 4 x od ceny wyjsciowej.......

! Odpowiedz
6 4 ~Alfred

Ten rząd nie POtrafi rządzić kopalnia a co dopiero całym państwem w kopalni ulokował chciwych dyletantów na dyrektorskich stołkach i rżnie głupa

! Odpowiedz
5 2 ~rey

Szanowni akcjonariusze , pokarzcie mi jeszcze drógą spółke gdzie akcje spadają kilka set % a menadzer jest jeszcz na swoim stołku.!!Z ostatnich doniesień w ramach oszvzędości pan prezes zakupił 22 limuzyny Audi A8 które kosztowały jedynie450 tysi za sztuke , i to jest qrwa kryzys ja się pytam?

! Odpowiedz
0 1 ~Art

Jeśli wydobycie węgla koksującego jest zmniejszone, to najprawdopodobniej nie na złość związkom zawodowym, tylko przez zgromadzone duże zapasy i brak zbytu przy cenie jaka wyrównywałaby koszty (nikt nie chce zapłacić więcej niż na rynku). Idąc dalej, sądzę że zarząd przewidział strajk i brak wydobycia, które obecnie nie jest rentowne. Sam bym też przeczekał taką sytuację. A jeszcze jak bym mógł powalczyć (z minimalnymi konsekwencjami) z osobami jawnie szkodzącymi spółce i próbującymi ją wykorzystać do prywatnych celów (związki zawodowe), to też bym to zrobił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~zaniepokojony

Baronowie związkowi pozakładali firmy w których zatrudniają na gorszych warunkach ludzi ,wyprowadzaja pieniadze z JSW birą gróbą kase w postaci pensji i innych apanaży ,od górników z prywatyzacji JSW nakupili pakietów akcji teraz spekulują przed strajkiem akcje JSW po 16 zł teraz co zdień 10% w jedną albo drugą i choza w przedziale 20-23 złote paranoja jaja ,zaś górnicy strajkując pogarszają sytacje tej spółki podcinaja gałęż na której siedzą.JSW jest firmą prywatną ,państo nie dołży niech się te zwiąkowe żłoby zastanowią co robią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 5 ~francik

do Sabina nikt do gornictwa nie doplaca zrozumiesz to??

! Odpowiedz
7 3 ~Tadek

Francik ale naród tego nie zrozumie bo media im robią wodę z mózgu. znajomy mieszka w okolicach łodzi kupuje ze składu węgiel z dowozem za 900 zł , A kopalnie sprzedają najlepszy gatunek po 570 .oczywiście cena brutto . czyli transport i pośrednictwo droższe od wydobycia.

! Odpowiedz
2 5 ~aaaa

A te mld co wam obiecała kopacz to nie jest dopłacanie.

! Odpowiedz
3 15 ~Sabina

I co z tego, że ja emerytka nie zgadzam się na dopłaty do górnictwa z budżetu państwa. To są także moje pieniądze, na które pracowałam przez 43lata pracy. Ale czy górnicy to zrozumieją? Wątpię.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW -0,42% 42,70
2019-07-18 12:33:04
WIG -0,33% 59 779,61
2019-07-18 12:34:00
WIG20 -0,30% 2 299,85
2019-07-18 12:49:45
WIG30 -0,40% 2 634,95
2019-07-18 12:49:00
MWIG40 -0,93% 3 999,39
2019-07-18 12:34:45
DAX -0,47% 12 283,06
2019-07-18 12:47:00
NASDAQ -0,46% 8 185,21
2019-07-17 22:03:00
SP500 -0,65% 2 984,42
2019-07-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.