REKLAMA

Koniec z eksmisjami najemców z długami?

2019-04-19 06:50
publikacja
2019-04-19 06:50

21 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Na zmianę kodeksu powinni zwrócić uwagę zwłaszcza nabywcy lokali w licytacjach komorniczych, ale również wynajmujący mieszkania osobom, które zalegają z czynszem.

/ FORUM

Zniknie bowiem zapis, że na wniosek komornika gmina powinna w ciągu 6 miesięcy znaleźć dłużnikowi lokal zastępczy. Teraz to będzie mogło trwać znacznie dłużej.

- Zmiany przepisów dotyczą w największym stopniu przedsiębiorców, którzy nabywają lokale mieszkalne w drodze licytacji komorniczej, oraz przedsiębiorców, których głównym przedmiotem działalności jest wynajem lokali na rzecz osób fizycznych. Za to zdecydowanie polepszą one sytuację lokatorów - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Ulejczyk z Kancelarii BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy.

Najem okazjonalny, czyli szybsza eksmisja lokatora? Niekoniecznie

Najem okazjonalny ma skuteczniej chronić właścicieli mieszkań przed ewentualnymi problemami z eksmisją lokatorów. Jednak jak pokazuje praktyka, usunięcie najemcy może potrwać nawet pół roku.

Komornicy nie mogą usunąć zadłużonego lokatora z mieszkania do momentu, kiedy gmina - właściwa ze względu na lokalizację tego mieszkania - nie znajdzie mu tymczasowego pomieszczenia. Według dotychczasowej wersji art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego gmina miała na to 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik mógł usunąć dłużnika, np. do noclegowni czy schroniska.

- Teraz ustawodawca wyeliminował możliwość usunięcia lokatora do noclegowni, bądź schroniska dla osób bezdomnych, jeżeli nie ma on tytułu prawnego do innego lokalu, w którym mógłby zamieszkać - mówi Katarzyna Ulejczyk. 

Po nowelizacji przepisów gminy nie będą mieć już wyznaczonego terminu na znalezienie zastępczego lokalu. W praktyce dłużnik może zamieszkiwać lokal, dopóki gmina nie znajdzie zastępstwa, a taka sytuacja może trwać latami.

W trakcie oczekiwania, aż znajdzie się lokal zastępczy, właścicielowi mieszkania będzie przysługiwać odszkodowanie, ale nie od gminy, a od lokatora.

- Zgodnie z przepisami lokatorzy mają obowiązek uiszczania odszkodowania na rzecz właściciela w wysokości umówionego czynszu za przebywanie w tym lokalu. Jednak biorąc pod uwagę to, że lokator już tego czynszu nie płaci i za to właśnie ma zostać usunięty, to wątpliwe jest, żeby właściciel uzyskał jakąkolwiek rekompensatę z tego tytułu - mówi Katarzyna Ulejczyk.

Przepisy, które właśnie wchodzą w życie, szczególnie utrudnią działalność przedsiębiorcom, którzy w ramach prowadzonej działalności nabywają lokale mieszkalne na licytacji komorniczej. W praktyce po uzyskaniu prawa własności nieruchomości przedsiębiorca zostanie z dłużnikiem zamieszkującym lokal i bez narzędzi prawnych, które umożliwiałyby mu usunięcie takiego lokatora.

- Inną możliwością dla takiego przedsiębiorcy jest zapewnienie lokatorowi pomieszczenia zastępczego we własnym zakresie, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami - mówi Katarzyna Ulejczyk.

Jak podkreśla, przed taką sytuacją przedsiębiorcę może zabezpieczyć jedynie umowa najmu instytucjonalnego, również uregulowana w ustawie o ochronie praw lokatorów.

- W przypadku osób fizycznych, które wynajmują lokale, nie będąc przedsiębiorcami, sytuacja również ulega pogorszeniu, ponieważ one także będą musiały tolerować lokatora, który nie wypełnia warunków umowy najmu do czasu, aż gmina znajdzie lokal zastępczy - mówi ekspertka Kancelarii BCLA Bisiorek Cieśliński i Wspólnicy. 

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (74)

dodaj komentarz
getinmone
dlatego zachęcam by glosować na Konfederacje.
ermann
W kazdej dziedzinie mącenie, burdelizacja i debilizacja prawa.
W kolonii Polska ma panowac chaos. Wszędzie. Tu nic z przypadku…
cdn


a-zet
"W trakcie oczekiwania, aż znajdzie się lokal zastępczy, właścicielowi mieszkania będzie przysługiwać odszkodowanie, ale nie od gminy, a od lokatora."

Jak lokator zapłaci odszkodowanie skoro nie płaci czynszu? Himalaje debilizmu.
damiannpan
Pis mudi cos dac duzej czesci swojego elektoratu, tzw. patolom, to oczywiste
hatlik1
Czekał na ten dzień od jutra niepłace i teraz będę wydawał na własne potrzeby a i zaproponuje właścicielowi że moge odkupić to mieszkanie ma już z 15 latek to zaproponuje mu dobrą cene 2500zl za metr no i to na Mokotowie to dobra cena jak odmówi to i tak będę mieszkał w tym mieszkaniu tylko za darmo do puki mnie Czekał na ten dzień od jutra niepłace i teraz będę wydawał na własne potrzeby a i zaproponuje właścicielowi że moge odkupić to mieszkanie ma już z 15 latek to zaproponuje mu dobrą cene 2500zl za metr no i to na Mokotowie to dobra cena jak odmówi to i tak będę mieszkał w tym mieszkaniu tylko za darmo do puki mnie nie wyrzuca
atari65xe
Dobrze zrozumiałem ? Wystarczy wprowadzić się do wynajetego mieszkania i dalej można juz nie placic bo jestesmy nie do ruszenia ?
modulometer
jeśli masz umowę na czas nieokreślony to do czasu aż sąd wyda nakaz eksmisji - tyle że to sprawy nie kończy bo musisz mieć dokąd się wynieść. Więc w praktyce mozesz mieszkać latami jeśli nie masz rodziny która cię przyjmie lub gmina nie znajdzielokalu zastępczego co jak widać robi się coraz trudniejsze
jak
jeśli masz umowę na czas nieokreślony to do czasu aż sąd wyda nakaz eksmisji - tyle że to sprawy nie kończy bo musisz mieć dokąd się wynieść. Więc w praktyce mozesz mieszkać latami jeśli nie masz rodziny która cię przyjmie lub gmina nie znajdzielokalu zastępczego co jak widać robi się coraz trudniejsze
jak masz umowę na czas określony to realnie możesz mieszkać do końca tej umowy bo w praktyce nikt cię nie wyrzuci biorąc pod uwagę ile trwa proces w tym kraju
karbinadel
Kolejny dowód na to, że w Polsce najlepiej być nierobem i gołodupcem. Wtedy zawsze można liczyć na przychylność władzy. Natomiast każdy prywaciarz jest wrogiem klasowym
jasiek2017
Ludzie, ktorzy wiedza co i jak robic nie musza sie niczego bac. Reszta no coz, nie jest w moim interesie uczyc innych skutecznego lawirowania.
anna_domagalczyk
Wpis z cyklu "wiem, ale nie powiem, taki jestem mądry". Słabe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki