REKLAMA
WEBINAR

Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę. W każdym banku więcej, a to dopiero początek

Michał Kisiel2023-09-19 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-19 06:00

Profilowa rodzina „dwa plus jeden” z dochodem 13 tys. zł jeszcze nie może liczyć na 1 mln zł kredytu. Spadek oprocentowania hipotek powoduje jednak, że granica ta pęknie lada moment. Niemal każdy z banków we wrześniu proponuje większą kwotę finansowania niż miesiąc wcześniej.

Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę. W każdym banku więcej, a to dopiero początek
Zdolność w hipotekach nadal pnie się w górę. W każdym banku więcej, a to dopiero początek
fot. Cristina Conti / / Shutterstock

Od kilku miesięcy rosną kwoty proponowane przez banki udzielające kredytów hipotecznych. Najpierw siłą napędową tego trendu były zmiany w regulacjach nadzoru, a później spadek wskaźników z rynku pieniężnego. Wrześniowe cięcie stóp procentowych okazało się trzykrotnie większe, niż oczekiwano, co już przekłada się na spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Czynnik, który windował zdolność w trakcie wakacji, ma szansę znowu zadziałać.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Skalę zmian czekających cenniki kredytów hipotecznych pokazują ostatnie losy wskaźników. WIBOR 3M na początku września znajdował się na poziomie ok. 6,6 proc. W połowie miesiąca, po mocnym spadku, stabilizuje się w okolicach 5,8 proc. Kredyty hipoteczne ze zmienną stopą tanieją automatycznie. Podobny ruch, prędzej czy później, obejmie stawki proponowane przez banki w produktach z okresowo stałym oprocentowaniem.

We wrześniowej edycji rankingu kredytów hipotecznych nie obserwowaliśmy gwałtownych zmian w zdolności kredytowej. Banki przygotowywały symulacje w pierwszych dniach po zaskakującej decyzji RPP, a cenowe dostosowania nie są natychmiastowe. Ponownie jednak widzimy powszechny ruch w górę – niemal wszyscy kredytodawcy zaproponowali kwoty wyższe niż w sierpniu.

Ile kredytu hipotecznego przy dochodzie 13 tys. zł?

Przez ostatni rok w rankingu Bankier.pl śledzimy propozycje kredytodawców dla rodziny wychowującej jedno dziecko i mieszkającej w Warszawie. Zakładamy, że kredytobiorcy mają co miesiąc do dyspozycji łącznie 13 tys. zł. 29-letnia kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia 7 tys. zł netto. Jej 32-letni partner ma podobną sytuację, lecz nieco niższe zarobki – 6 tys. zł miesięcznie.

Partnerzy nie spłacają obecnie żadnych zobowiązań kredytowych, a w ich przeszłości zapisanej w Biurze Informacji Kredytowej nie ma negatywnych wpisów.

Maksymalna szacunkowa zdolność kredytowa dla profilowych klientów (kredyt na 25 lat, okresowo stałe oprocentowanie, raty równe, LTV 80 proc., miesięczny dochód netto 13 tys. zł)

Lp.

Bank

Maksymalna szacowana zdolność kredytowa przy oprocentowaniu okresowo stałym

Szacunkowa rata równa przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności kredytowej

DSTI – relacja raty do dochodu miesięcznego

1.

VeloBank

ZAPYTAJ
W BANKU

981 957 zł

6 698 zł

51,5%

2.

Alior Bank

ZAPYTAJ
O KREDYT

961 000 zł

6 417 zł

49,4%

3.

Bank Pekao

ZAPYTAJ
W BANKU

907 200 zł

6 534 zł

50,3%

4.

PKO BP - klient stały

ZAPYTAJ
W BANKU

879 850 zł

6 348 zł

48,8%

5.

PKO BP

ZAPYTAJ
W BANKU

876 600 zł

6 353 zł

48,9%

6.

BNP Paribas Bank (1)

ZAPYTAJ
O KREDYT

868 518 zł

6 589 zł

50,7%

7.

Bank Millennium

PORÓWNAJ

852 000 zł

6 065 zł

46,7%

8.

ING Bank Śląski

ZAPYTAJ
W BANKU

839 466 zł

5 917 zł

45,5%

9.

BOŚ

ZAPYTAJ
O KREDYT

767 023 zł

5 900 zł

45,4%

10.

mBank - klient stały

ZAPYTAJ
O KREDYT

763 307 zł

5 542 zł

42,6%

11.

Credit Agricole - klient stały

PORÓWNAJ

756 331 zł

5 394 zł

41,5%

12.

Credit Agricole

PORÓWNAJ

735 223 zł

5 433 zł

41,8%

13.

Santander Bank

ZAPYTAJ
O KREDYT

731 831 zł

4 996 zł

38,4%

14.

mBank

ZAPYTAJ
O KREDYT

705 975 zł

5 756 zł

44,3%

15.

Bank Pocztowy

ZAPYTAJ
O KREDYT

582 690 zł

4 548 zł

35,0%

(1) Bank udziela kredytów hipotecznych wyłącznie klientom stałym, podano szacunek dla klienta stałego.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 6-14.9.2023 r.

Pierwsza trójka banków ujętych w zestawieniu gotowa byłaby zaproponować profilowym klientom kwoty przekraczające 900 tys. zł. W sierpniu powyżej tej symbolicznej granicy znajdowały się dwie instytucje – Alior Bank i VeloBank. W ciągu miesiąca wartość dostępnego finansowania wzrosła u liderów o 20-30 tys. zł. Jedynym bankiem, który nie zaktualizował swoich szacunków, pozostał Santander Bank.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
A chętnych na to finansowanie wielu? Chyba jednak nie...
slonica
Uwielbiam to naganianie za dwa lata od komornika kupie za połowę heheh. Tylko prawo powinni zmienić wypad po kupieniu mieszkania a nie płacz i gadanie ze musi spłacać kredyt. Za głupotę się płacić, prawo powinni zmienić to samo się tyczy wynajmujących.
szprotkafinansjery
Dwa lata temu pisałaś to samo, razem z trolleyem? ROTFL
Tak tak, zaraz licytacje, paniczna wyprzedaż, bankructwa, upadłości, wodogrzmoty trolleya :P
bernieking
Czemu wy to robicie? Nie ma dnia bez nagonki. Z tej tabelki zdolności kredytowej wynika, że dwójka dorosłych pracujących i dobrze zarabiających żeby kupić coś za 900 tys. musi przez całe życie miesiąc w miesiąc oddawać po 6500 zł (!!!). Czy zdajecie sobie sprawę że to jest połowa ich dochodów przez całe życie?!? A to tylko kredyt Czemu wy to robicie? Nie ma dnia bez nagonki. Z tej tabelki zdolności kredytowej wynika, że dwójka dorosłych pracujących i dobrze zarabiających żeby kupić coś za 900 tys. musi przez całe życie miesiąc w miesiąc oddawać po 6500 zł (!!!). Czy zdajecie sobie sprawę że to jest połowa ich dochodów przez całe życie?!? A to tylko kredyt na mieszkanie. A gdzie czynsz, opłaty, żywność itp. Robicie z ludzi współczesnych niewolników. To jest naprawdę państwo z dykty i kartonu, że dopuszcza na takie wysokie zakredytowanie się. Przez takie regulacje prawne, działania państwa, banków, deweloperów mieszkania nie kosztują tyle co koszty ich wytworzenia plus jakaś przyzwoita marża tylko kosztują tyle na ile przysłowiowy łoś może się zakredytować. To jest chore ale nikt z tym nic nie zrobi. Za dużo interesów by zostało uwalonych. A dziennikarze niby ekonomiczni powinni to nagłaśniać, uwypuklać, edukować, ostrzegać. A tymczasem zamiast tego jeszcze naganiają. Ręce opadają. Gdzie my żyjemy...
szprotkafinansjery
Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu, tu, tu!... :P
deagle
No, niewolnictwo prawdziwe, tak jest. Chociaż wiadomą zaletą jest, że niewolniki są zbawione od upłaty podatku inflacyjnego, ponieważ nie mogą posiadać dynariów, ani nawet sestercji jakiejś, jak zwykle patrycjusze
tytus22
Masz rację tylko w połowie bo nikt im pistoletu do głowy nie przystawia aby brali taki kredyt.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki