REKLAMA

Zatrudnienie hamuje. Płace nadal szybko rosną

2019-08-20 10:00
publikacja
2019-08-20 10:00
Zatrudnienie hamuje. Płace nadal szybko rosną
Zatrudnienie hamuje. Płace nadal szybko rosną
fot. Petr Josek Snr / / Forum

Lipiec przyniósł spowolnienie dynamiki zatrudnienia przy wciąż wysokim nominalnym wzroście płace w sektorze przedsiębiorstw – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przeciętne wynagrodzenie brutto było w lipcu o 7,4% wyższe niż przed rokiem i wyniosło 5 182,43 złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej dynamika płac wyniosła 5,3% rdr. Natomiast ekonomiści spodziewali się, że w lipcu przeciętne wynagrodzenie poszło w górę o 7,1% rdr.

Zaznaczmy od razu, że jest to kwota przed potrąceniem podatków od pracy („składek na ZUS i zaliczki na PIT"). Ponadto dotyczy tylko firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 pracowników. Statystyki te obejmują więc niespełna 40% pracujących. Dodatkowo z innych badań wiemy też, że ok. 2/3 zatrudnionych otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.

Równocześnie od kilku miesięcy wciąż wysokiej dynamice płac w sektorze przedsiębiorstw towarzyszą szybko rosnące koszty życia. Inflacja cenowa mierzona indeksem CPI w lipcu przyspieszyła do 2,9%. W rezultacie wzrost realnych wynagrodzeń od początku 2019 roku znajduje się w trendzie spadkowym. W lipcu wyniósł on 4,38% rdr wobec 2,62% w czerwcu i 5,17% w maju.

W dalszym ciągu obserwowaliśmy malejącą dynamikę zatrudnienia. Liczba etatów była w lipcu o 2,7% wyższa niż rok temu. W czerwcu wzrost zatrudnienia wyniósł 2,8% rdr, a maju 2,7%, a w kwietniu o 2,9%.  W liczbach bezwzględnych w lipcu przybyło 3,4 tys. etatów wobec 9 tys. w lipcu 2018 i aż 20,6 tys. w lipcu 2017. Pod tym względem był to najsłabszy lipiec od 2013 roku.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

KK

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (21)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daru-sz
Piti Pitu Srutu tutu.
Ciekawe ile osób wie ile są oprocentowane Lokaty w Turcji .... 19%.
Inflacja wynosi ok 10%
A na hipotekę mamy oprocentowanie "jeden" procent.
Lira odbiła się już od dna.
Na kryzysach się zarabia, jeżeli ma sie odpowiednią wiedzę.
Turcja: 80 milionów obywateli.
Kraj z
Piti Pitu Srutu tutu.
Ciekawe ile osób wie ile są oprocentowane Lokaty w Turcji .... 19%.
Inflacja wynosi ok 10%
A na hipotekę mamy oprocentowanie "jeden" procent.
Lira odbiła się już od dna.
Na kryzysach się zarabia, jeżeli ma sie odpowiednią wiedzę.
Turcja: 80 milionów obywateli.
Kraj z dużą liczbą inwestycji europejskich firm m.in samochodowych , AGD.
To jest okazja czy mi sie tylko wydaje ?????
bt5
Statystyczny wzrost zarobków wynika z tego że więcej niż kiedyś Ukraińców pracuje w Polsce na legalu. Właśnie oni pracują w firmach dużych w SSE przez agencje pracy i tam się nie da nie na biało. Natomiast mimo śmiesznych stawek zarobki wyglądają na oko ładnie bo Ukraińcy wyrabiają po 250 - 300 godzin, bo trudno Statystyczny wzrost zarobków wynika z tego że więcej niż kiedyś Ukraińców pracuje w Polsce na legalu. Właśnie oni pracują w firmach dużych w SSE przez agencje pracy i tam się nie da nie na biało. Natomiast mimo śmiesznych stawek zarobki wyglądają na oko ładnie bo Ukraińcy wyrabiają po 250 - 300 godzin, bo trudno powiedzieć że wypracowują tyle godzin. Jak spowolnienie się rozleje to pierwsze wypadną nadgodziny i tym samym Ukraińcy którzy sztucznie windują statystyczne płace. Za granicą też tak mieli że miejscowi nie mogli zdzierżyć że mamy zarobki większe niż oni bo robiliśmy nadgodziny. Zlikwidowano nadgodziny i przestało się opłacać jeździć.
bha
Cóż ....Pracują po 300 i więcej godzin bo w normalnym wymiarze większość z nich guzik by minimalnie minimalny zarobiła .
marxs
jak może zatrudnienie jeszcze bardziej hamować jak tylko 45% ludzi w wieku produkcyjnym w PRL(PISia Republika Ludowa) pracuje (ostatnie miejsce w UE)
bankster123
Zawsze można przenieść miejsca pracy na zachód Europy
Proszę bardzo ,na co czekacie?
maryjanek
jeszcze trochę a gastronomia bedzie w wietnamie na cały swiat dostarczana dronem, ale jakie srodowiko bedzie zanieczyszczone...
bha
Rosną (minimalnie minimalne) reszta to wielki znak ??? ,ale najprędzej i najwięcej rosną w teorii statystycznej bo w realu na pewno nie szczególnie wobec systematycznie rosnących co roku kosztów życia ,cen i wszelakich innych opłat codziennego życia.
bt5
Trooper , dom można wyprodukować w elementach w nędznym kraju i zmontować w jeden dzień w bogatym kraju. Już 10 lat temu w Danii spotkałem się z montażem domów prefabrykowanych na Ukrainie oczywiście producent kapitałowo był zachodni , ale robole ukraińscy. Polska tzn. chyba duńska firma z Podlasia produkuje bloki Trooper , dom można wyprodukować w elementach w nędznym kraju i zmontować w jeden dzień w bogatym kraju. Już 10 lat temu w Danii spotkałem się z montażem domów prefabrykowanych na Ukrainie oczywiście producent kapitałowo był zachodni , ale robole ukraińscy. Polska tzn. chyba duńska firma z Podlasia produkuje bloki modułowe w PL i montuje je w Norwegii i mimo ogromnych kosztów logistycznych wychodzi to tanio bo Ukraińcy w Polsce za grosze przy tym robią. Albo firma z Borów Tucholskich produkuje hotele modułowe na cały świat korzystając z polskich śmiesznych stawek płacowych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki