REKLAMA

Zapowiedzi dywidend spółek giełdowych za 2013 rok

2013-11-26 13:48
publikacja
2013-11-26 13:48

Prawo do dywidendy jest nieodłącznym prawem każdego posiadacza akcji. Dla wielu inwestorów jej wysokość jest o wiele ważniejsza niż krótkoterminowe, spektakularne zwyżki na kursach akcji. Jak hojne będą spółki podczas dzielenia zysku za 2013 rok?

Od 2012 roku obserwujemy na giełdzie cykliczną hossę. Od tego czasu dynamicznie rosną kursy akcji. Jednak niesprzyjająca koniunktura w gospodarce nie pozwala spółkom na poprawę ich wyników.


»Dojenie krów, czyli inwestowanie dla dywidendy

W trzecim kwartale 2013 spółki z WIG30 (oprócz Kernela, który jeszcze nie złożył raportu) osiągnęły zysk netto na poziomie 8,48 mld zł. Jest to o 17,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy spółki zarobiły 10,3 mld zł.

Dodatkowo relacja ceny do zysku dla indeksu blue chipów podniosła się z niespełna 8 w 2012 do przeszło 18 obecnie. Jest to odzwierciedlenie oczekiwań inwestorów na istotny wzrost zysków spółek w roku 2014, który powinien się cechować znacząco wyższym wzrostem gospodarczym niż obecny.

Zanim to jednak nastąpi, sprawdźmy, jak kształtują się zapowiadane wartości dywidend w spółkach publicznych za 2013 rok.

Zapowiedzi dywidend za 2013 w spółkach publicznych


Spółka
Zapowiedź dywidendy
Źródło informacji
ABCDATA
co najmniej 50 proc.
prezes
ACE
zbliżona do 2012
dyrektor finansowy
ACTION
co najmniej jak za 2012 (1,50 zł)
prezes
ARTERIA
wyższa niż za 2012 (0,40 zł)
prezes
ASSECOBS
cały zysk
prezes
ASSECOSEE
do 50 proc. zysku
prezes
ATENDE
do 50 proc., więcej niż 0,08 zł
prezes
BENEFIT
co najmniej 50 proc.
prezes
BUDIMEX
wysokość pod koniec I kw. 2014
prezes
BZWBK
50 proc. zysku
prezes
CCC
1,60 zł
wiceprezes
COMARCH
1,50 zł
prezes
EBC
25-50 proc.
polityka dywidendy
EKOEXPORT
50-65 proc.
polityka dywidendy
ENERGA
92 proc. zysku
prospekt emisyjny
GRUPAAZOTY
40-60 proc.
polityka dywidendy
HANDLOWY
więcej niż 75 proc.
prezes
INGBSK
wypłaci, jeżeli spełni warunki KNF
prezes
KBJ
nie mniej niż za 2012 (0,13 zł)
zarząd
KGHM
1/3 zysku
prezes
KINOPOL
1 zł przy zachowaniu zysków
polityka dywidendy
LPP
10 proc. więcej niż z 2012
wiceprezes
MILLENNIUM
35-50 proc. zysku
prezes
MLPGROUP
po sprzedaży projektu BTS
wiceprezes
NEUCA
15-25 proc. więcej niż za 2012 (3,20 zł)
prezes
PANOVA
jak za 2011 (0,50 zł)
prezes
PEKAO
do wysokości dozwolonej przez nadzór
prezes
PZU
75-100 proc. zysku
członek zarządu
QUMAK
w zależności od inwestycji
prezes
UNIBEP
około 12 gr.
członek zarządu
WDBBU
nie mniej niż 40 proc.
polityka dywidendy
ZUE
możliwa
prezes

Źródło: PAP Biznes

Dywidenda daje inwestorowi możliwość osiągania stabilnych, wieloletnich zastrzyków gotówki. Stanowi strategię inwestowania w długim terminie. Warto wspomnieć najbardziej znanego inwestora długoterminowego Warrena Buffetta i jedną z jego ulubionych myśli: "Najlepszym przedziałem czasowym trzymania akcji jest wieczność".

/MR/KK

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~qwerty
Dziś kupujesz akcje za 100zł Płacisz 50 groszy prowizji. Masz 99,50zł. Otrzymujesz 10zł dywidendy, ale kurs akcji obniżony zostaje do 90zł. Sprzedajesz te akcje, płacisz 50 gr prowizji. Masz 99zł. Twój zysk to MINUS 1 zł (bez liczenia strat na inflacji w trakcie trwania inwestycji)
~inwestor
a dlaczego sprzedawac dobra spolke ktorej kurs wroci na 99zl i masz wtedy 9zl na akcje w kiesznie!!!
~FDSA odpowiada ~inwestor
TYLKO ŻE ZWYKLE KURS NIE ROŚNIE PO DYWIDENDZIE TYLK OSPADA O WARTOŚĆ DYWIDENDY I POTEM SYPANIE PO DYWIDENDZIE. :/
~kajus
Zapomnialeś o podatku od dywidendy
Jeszcze -1,9 PLN
twoj zysk to -2,9
Zysk fiskusa 1,9
Zysk biura maklerskiego 1
~dobra rada
mogę wam zagwarantować że jeśli teraz kupicie któreś z ww akcji to na sto procent stracicie połowę jeśli w ogóle będziecie w stanie sprzedać wszystko co kupicie. oszusci czekają i publikują na portalachh tego typu informacje by zwabić was bo normalnie nikt nie chce od nich odkupić. ! po to są te akcje informacyjne (że niby dla waszego mogę wam zagwarantować że jeśli teraz kupicie któreś z ww akcji to na sto procent stracicie połowę jeśli w ogóle będziecie w stanie sprzedać wszystko co kupicie. oszusci czekają i publikują na portalachh tego typu informacje by zwabić was bo normalnie nikt nie chce od nich odkupić. ! po to są te akcje informacyjne (że niby dla waszego dobra byście zarobili ) bzdura - ZAWSZE STRACICIE! właśnie jestem na fajnej spółce nazwy nie podam - kupiłem po kolejnym z rzędu dobrym infie - spółka ma kupę kasy na koncie spory majątek i ma nowy kontrakt - plus zwiększyła właśnie kapitał własny - dostała też sowite dofinansowanie - i wiecie co?
po tym jak kupiłem kurs spadł o 50 % :/ i nawet nie jestem w stanie za tyle sprzedać!
OSZUSTWO NIC WIĘCEJ

dodam że poprzednio wyszedłem z podobną wielonasto procentową stratą właśnie dlatego że wchodziłem na dobre infa :) takie jak te :) ... sukces prawda?

NA GIEŁDZIE WCODZI SIĘ TYLKO W SPÓŁKI NA KTÓRYCH NIC SIE NIE DZIEJE - STOJĄ I NIKT NIE NAGANIA NA FORACH. INACZEJ ZAWSZE PRZEPADNIESZ.
~lol
hmm, to mam kilka pytań: 1) ile urosła ta spółka przed tym jak ją kupiłeś? 2) czy są jakieś trupy w wynikach finansowych? 3) jeśli powyższe dwa pytanie nie dają powodów do spadków to napisz co to za spółka, chętnie bym taką kupił skoro najwyraźniej jest w nieracjonalnym dołku :)
P.S. jak wierzysz w spółkę i jej powodzenie na rynku
hmm, to mam kilka pytań: 1) ile urosła ta spółka przed tym jak ją kupiłeś? 2) czy są jakieś trupy w wynikach finansowych? 3) jeśli powyższe dwa pytanie nie dają powodów do spadków to napisz co to za spółka, chętnie bym taką kupił skoro najwyraźniej jest w nieracjonalnym dołku :)
P.S. jak wierzysz w spółkę i jej powodzenie na rynku to nie powinieneś być stratny. Miałem taką sytuację ponad 1,5 roku temu kiedy dwa z posiadanych przeze mnie pakietów akcji dwóch różnych spółek spadły w ciągu tygodnia po 30% każda. Jedną sprzedałem, bo spółka miała problem i nie wyglądało na to, że się odbije w ciągu 2 lat albo i dłużej, a drugą zostawiłem, bo reakcja rynku była moim zdaniem nieracjonalna (jak wzrosła o ok. 10% po 4 miesiącach to jeszcze zdążyłem dokupić) - obecnie kurs pierwszej jest o 8% niższy niż poziom w którym sprzedałem (38% niższy niż mój pierwotny), a na drugiej jest 43% wyższy niż pierwotny po którym kupiłem. To tylko taki przykład, że WSZYSTKO ZALEŻY OD SYTUACJI I TWOJEJ OCENY SPÓŁKI I SYTUACJI. Czasem dobrze się wycofać, a czasem wprost przeciwnie. Jak bardzo żałuję, że tej drugiej nie dokupiłem przy jej spadku o 30% za całą kasę, którą wtedy miałem - dziś byłbym o parędziesiąt tysięcy bogatszy :)
~JA odpowiada ~lol
sporo spadła i stała :) ps. próbowałem wszystkich scenariuszy od spadającyc po rosnące od debiutów po zapomniane zawsze jest to samo - BANKRUT - GIEŁDA GENERALNIE ZMIERZA DO OKRADZENIA INWESTORÓW I NIE POWIESZ MI PO 30 LATACH GRY NA GIEŁDZIE ŻE JEST INACZEJ ! SYNKU - TO ZWYKLE WYŁUDZANIE GOTÓWKI DLATEGO TE BANKRUTY NADAL DZIAŁAJĄ!sporo spadła i stała :) ps. próbowałem wszystkich scenariuszy od spadającyc po rosnące od debiutów po zapomniane zawsze jest to samo - BANKRUT - GIEŁDA GENERALNIE ZMIERZA DO OKRADZENIA INWESTORÓW I NIE POWIESZ MI PO 30 LATACH GRY NA GIEŁDZIE ŻE JEST INACZEJ ! SYNKU - TO ZWYKLE WYŁUDZANIE GOTÓWKI DLATEGO TE BANKRUTY NADAL DZIAŁAJĄ! INNE BANKRUTUJĄ KTÓRE NIE SĄ NA GIEŁDZIE. JAK SPÓŁKA PO KOLEJNEJ EMISJI NIE MA POPYTU NA KOLEJNE AKCJE SWOJE TO TEŻ BANKRUTUJE ALE TO MUSI WIELE WIELE RAZY OKRAŚĆ LUDZI BY ZBANKRUTOWAĆ.

WIARA NIC NIE MA DO RZECZY - JEDNĄ TRZYMAŁEM JAKIEŚ 1,5 ROKU I JAK SPRZEDAŁEM TO KURS NIECOZACZĄŁ LECIEĆ A POTEM ZNÓW SPADŁ :/ SORY ALE TO OSZUSTWO !!!

ZAWSZE JESTETAK ŻE JAK KUPISZ NAGLE ZACZYNA SPADAĆ JAK SPRZEDASZ ZACZYNA ROSNĄĆ. NO NIE WMÓWISZ MI ŻE TO NORMALNE. JESZCZE GDYBY TO BYŁO NA 1. 2 SPÓŁKACH ALE NIE NA WIĘKSZOŚĆI.!!! TO WSZYSTKO JEST STEROWANE KOMPUTEROWYMI PROGRAMAMI - NIE RAZ MOŻNA ZOBACZYĆ JAK W CIĄGU UŁAMKA SEKUNDY W OSTATNIEJ CHWILI POWSTAJE KILKANAŚCIE NOWYCH ZLECEŃ POJEDYŃCZYCH CZĘSTO ZŁOŻONYCH ZE STOPLOSSAMI OT W JEDNEJ SEKUNDZIE :/ NIKT NIE BYŁBY W STANIE TAK SZYBKO 2 ZŁOŻYĆ A POWSTAJE KILKANAŚCIE CZĘSTO W JEDNEJ CHWILI I NAGLE KURS ROŚNIE ALBO SPADA O KILKA PROCENT... :/ OSZUSTWO NIC WIĘCEJ.
~magimag
i dalej nic się nie rozumiesz - właśnie takich spółek nie należy kupować :)
~ra
najwyzsza i tak w tym roku placil DROP ponad 20%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki