REKLAMA
BADANIE

Dojenie krów, czyli inwestowanie dla dywidendy

Krzysztof Kolany2011-04-07 06:01główny analityk Bankier.pl
publikacja
2011-04-07 06:01
O inwestowaniu zwykliśmy myśleć jak o handlu: kupić taniej, sprzedać drożej i szybko zainkasować zyski. Istnieje jednak druga szkoła, preferowana przez leniwych i cierpliwych, którzy zamiast spektakularnych wzrostów kursów akcji oczekują stabilnych, wieloletnich zastrzyków gotówki.

Dywidendą nazywamy część zysku netto, jaką spółka wypłaca swoim właścicielom. Prawo do dywidendy jest nieodłącznym prawem każdego posiadacza akcji. Żaden inwestor nie może zostać przy takiej operacji pominięty, a przysługująca kwota trafia bezpośrednio na jego rachunek maklerski. Większość drobnych inwestorów traktuje dywidendę raczej jako miły prezent niż poważną przesłankę inwestycyjną. Wynika to głównie ze skali zaangażowanego kapitału - dla posiadacza udziałów o wartości kilku tysięcy złotych roczna dywidenda wystarcza co najwyżej na obiad w przyzwoitej restauracji.

Dywidenda najlepszym przyjacielem kapitalisty


Zupełnie inaczej dywidendę traktuje posiadacz znacznego pakietu akcji. Dla niego jest ona podstawową formą wynagrodzenia za włożony w firmę kapitał i ponoszone ryzyko. Ale na dobry początek wystarczy wspomniane powyżej kilka tysięcy złotych. W ramach strategii „inwestowania w dywidendę” drobny inwestor stara się myśleć jak rasowy kapitalista, a nie jak przygodny handlarz nieustannie rotujący spółkami w portfelu.

Inwestujący w dywidendę nastawia się na naprawdę długi termin - okres pięciu lat wydaje się tu absolutnym minimum. Nie oczekuje on spektakularnych wzrostów notowań posiadanej spółki. Zainteresowany jest przede wszystkim tym, aby kupiona akcja co roku (lub co kwartał) gwarantowała mu stabilny (i najlepiej rosnący) dopływ gotówki w postaci dywidendy. Nie chodzi o to, aby „zapolować” na nadzwyczajnie wysoką jednorazową wypłatę wypracowanego przez spółkę zysku. Rzecz w tym, aby spółka dzieliła się zyskami hojnie i regularnie. Tak samo jak dobra krowa codziennie dostarczająca świeżego mleka swojemu właścicielowi.

Jak dobierać „dojne krowy”?


Inwestor wybierający się na poszukiwanie takich spółek kieruje się innymi motywami niż tzw. łowca okazji, którego interesują albo spółki skrajnie niedowartościowane, albo firmy dające duże szanse na błyskawiczne zwielokrotnienie zysków.
Nas interesują przedsiębiorstwa dojrzałe, duże, stabilne o nieskazitelnej kondycji finansowej. Nasze dojne krowy muszą być dobrze wypasione, a pastwisku, na którym operują, nie mogą zagrażać wilki czy inne naturalne zagrożenia. Takie spółki niestety rzadko kiedy bywają „tanie”. Nie łudźmy się, że inni też nie szukają takich okazów. Owszem, czasem zdarzają się „promocje” (jak zimą '09), ale zazwyczaj na okazyjne ceny nie ma co liczyć.

Najważniejszą rzeczą, której oczekuje inwestor nastawiony na dywidendę, są bowiem wysokie i powtarzalne rokrocznie zyski. W praktyce większość takich spółek występuje w zaledwie kilku sektorach: użyteczności publicznej (gazownie, elektrownie, wodociągi, sieci przesyłowe), firmy telekomunikacyjne, zakłady ubezpieczeń, koncerny spożywcze, producenci wyrobów tytoniowych lub wielkie firmy paliwowo-naftowe. Wszystkie takie spółki powinny spełniać jeden podstawowy warunek: muszą dostarczać usługi lub produkty, bez których trudno się obejść i na które popyt jest mało wrażliwy na koniunkturę w gospodarce.

Oprócz klasyfikacji sektorowej należy jeszcze przeprowadzić selekcję finansową i odrzuć nieregularne lub nieprzewidywalne podmioty. Trzeba spojrzeć na dane historyczne i do portfela ładować akcje, które regularnie wypłacały dywidendę przynajmniej przez ostatnie pięć lat. Warto patrzeć na politykę dywidendową prowadzoną przez spółki. Niektóre mają z góry określone zasady dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Jedne deklarują wypłatę co rok zadeklarowanej kwoty, a inne zobowiązują przeznaczyć na dywidendę ustaloną część wypracowanego zysku. Po przeprowadzeniu selekcji pozostaje nam porównanie oczekiwanych stóp dywidendy i wybranie tych spółek, które naszym zdaniem w najbliższych latach będą oferować najwyższe wartości tego parametru.

Stopa dywidendy jest ilorazem wypłaconej (w naszym przypadku oczekiwanej) dywidendy i bieżącej ceny akcji. Mówi ona, na jaki dochód z tytułu dywidendy może liczyć inwestor. Finansiści porównują stopę dywidendy z rentownością obligacji czy oprocentowaniem lokat. Niestety, ta pierwsza niemal zawsze jest niższa od tego, co mogą nam zaoferować banki lub Skarb Państwa. Wynika to z faktu, że w przypadku inwestycji w akcje istnieje szansa na wzrost wartości posiadanych aktywów.


Jak to wygląda w praktyce


Załóżmy, że inwestor kupił 100 akcji spółki ABC po 10 złotych każda. Firma ABC działająca w branży energetycznej co roku wypłacała 35 groszy dywidendy. Przez pięć lat kurs spółki ABC nie podlegał większym zmianom: przez dwa pierwsze lata spadał o 3% rocznie, by przez następne trzy lata rosnąć o 5% rocznie. W ten sposób po pięciu latach kurs spółki ABC wyniósł 10,89 zł i był tylko o 8,9% wyższy niż na początku inwestycji. Jednakże nasz inwestor co roku inkasował dywidendę i całość otrzymanych środków reinwestował w akcje spółki ABC. Ta strategia pozwoliła mu zwiększyć wartość portfela o 29,3% przy stosunkowo niskim ryzyku.

Na GPW jednym z nielicznych przykładów klasycznej spółki dywidendowej jest Żywiec. To duża i stabilna firma z branży spożywczej, która regularnie wypłaca całkiem porządną dywidendę - przeciętna stopa dywidendy wyniosła 4,7%. Załóżmy, że inwestor kupił 10 akcji Żywca na pierwszej sesji roku 2006 - czyli półtora roku przed szczytem hossy, gdy indeks WIG był na poziomie 36.814 punktów, a więc o 26% niżej niż obecnie. Za jedną akcję Żywca płacono wówczas 345,89 złotych. W tym przypadku inwestorowi dopisało szczęście, bowiem przez 5 lat kurs Żywca wzrósł o 63,3% - czyli dwukrotnie mocniej niż indeks WIG. Ale dzięki reinwestowaniu hojnie wypłacanej dywidendy stopa zwrotu zainwestowanego kapitału sięgnęła aż 125%. Inwestor, który w styczniu '06 zainwestował niespełna 3,5 tysiąca złotych po pięciu latach mógł wyjąć blisko 7,8 tysiąca złotych.

Dla uproszczenia obliczeń w powyższych przykładach nie ujęto ani wpływu lepkich palców urzędu skarbowego, ani też różnicy pomiędzy dniem ustalenia prawa do dywidendy a dniem jej wypłaty. Wpływ na finalny wynik ma też kwestia zaokrągleń – ponieważ liczba akcji może być tylko liczbą całkowitą, to inwestorowi zawsze zostanie trochę „drobnych” po przeprowadzeniu operacji reinwestowania kapitału. Inwestor musi uwzględnić koszty prowizji maklerskich, które zazwyczaj nie powinny przekraczać pół procent wartości transakcji.


Jak państwo doi inwestora


Niestety, inwestor celujący w dywidendę stają się ulubioną ofiarą organów skarbowych państwa. Po pierwsze, spółka przynosząca zysk musi oddać państwu 19% z tytułu podatku CIT. Następnie inwestor płaci kolejne 19% podatku Belki (potrącane przez biuro maklerskie) od tych samych pieniędzy. Dywidendy są więc w Polsce podwójnie opodatkowane efektywną stawką 34,4%. I na koniec inwestor musi się osobiście pofatygować do urzędu skarbowego, któremu podlega i zapłacić kolejne 19% - tym razem od dochodu, który uzyskał ze sprzedaży zakupionych wcześniej akcji.

Chcesz zarabiać na giełdzie? » Załóż rachunek inwestycyjny


Tej ostatniej operacji można jednak uniknąć, jeśli inwestor kieruje się jedną z ulubionych reguł Warrena Buffetta. Zasada ta zawiera się w zdaniu: „mój ulubiony horyzont inwestycyjny to nieskończoność”. Zastosowanie się do tej koncepcji oznacza kupowanie akcji spółek, z których bylibyśmy zadowoleni, nawet gdyby giełda została zamknięta i nie można byłoby ich bezproblemowo sprzedać.

Krzysztof Kolany
Analityk Bankier.pl
k.kolany@bankier.pl

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Julies
ja osobom, ktore zaczynają swoja karierę z inwestowaniem, polecam pomoc Debarex. Bo inaczej łatwo można się naciąc i stracić swoje pieniądze...
~Stanisław
Ja osobiście unikam dywidendy bo to czysta strata. Jeżeli spółka ABC, której cena akcji wynosi 100 zł - ustaliła dzień przyznania dywidendy np. 14. kwietnia w wys. 10 zł/akcję to następnego dnia spółka potaniała o te 10 zł. Przy wypłacie dywidendy biuro maklerskie zabrało na rzecz fiskusa 1,90 zł. Czyli po wypłacie dywidendy jesteśmy Ja osobiście unikam dywidendy bo to czysta strata. Jeżeli spółka ABC, której cena akcji wynosi 100 zł - ustaliła dzień przyznania dywidendy np. 14. kwietnia w wys. 10 zł/akcję to następnego dnia spółka potaniała o te 10 zł. Przy wypłacie dywidendy biuro maklerskie zabrało na rzecz fiskusa 1,90 zł. Czyli po wypłacie dywidendy jesteśmy posiadaczami akcji spółki w cenie 90 zł i gotówki 8,10 zł. Zatem wartość naszej inwestycji to 98,10 zł. Czyli cały nasz "zarobek" to odprowadzenie gotówki do Urzędu Skarbowego.
Czyż nie lepiej sprzedać nasze papiery np. 13-tego kwietnia i odkupić po przecenie? (jeszcze szczegół: trzy dni wyprzedzenia).
~Paweł
Najlepsze jest to że taki zysk powoduje że będziemy na dywidendach tracić a nie zyskiwać. Po odjęciu wszystkich podatków nasz zysk zamiast tego 4.7% wyniesie lekko ponad 2% co jest wynikiem niższym niż inflacja. Takie dojenie krów jest śmieszne bo jeśli nie nastawiasz się na sprzedaż tylko na zysk z dywidend to już lokata jest bardziej Najlepsze jest to że taki zysk powoduje że będziemy na dywidendach tracić a nie zyskiwać. Po odjęciu wszystkich podatków nasz zysk zamiast tego 4.7% wyniesie lekko ponad 2% co jest wynikiem niższym niż inflacja. Takie dojenie krów jest śmieszne bo jeśli nie nastawiasz się na sprzedaż tylko na zysk z dywidend to już lokata jest bardziej opłacalna bo tam jest jeden podatek po którym z inflacją wychodzi się na 0.
~paweł
bardzo ciekawy artykuł
użytkownik "spec" chyba jest niedorozwinięty ponieważ podaje mało dowodów na poparcie swoje zdania, posiada jakiś durny wymyślony pseudonim (chyba się wstydzi swojego imienia) no i najważniejsze nigdzie o nim nie mogę przeczytać.
@spec
jakbyś stanął oko w oko z Panem Kolanym do dyskusji to
bardzo ciekawy artykuł
użytkownik "spec" chyba jest niedorozwinięty ponieważ podaje mało dowodów na poparcie swoje zdania, posiada jakiś durny wymyślony pseudonim (chyba się wstydzi swojego imienia) no i najważniejsze nigdzie o nim nie mogę przeczytać.
@spec
jakbyś stanął oko w oko z Panem Kolanym do dyskusji to byś został przez niego wydymany jak się patrzy. Załóż własny portal albo program w TV i pokaż tam jaki jesteś kozak
~Autor
Sranie w banię, Wszystko jest oczywiste i nie ma czego komentować.
Np zysk z kupna mieszkania na wynajem to nie tylko czysty zysk z najmu,
ale też wzrost wartości mieszkania np po 10 latach. Prawda?
Analogicznie jest z dywidendą i ceną akcji.
Reiwestowanie zysków to ósmy cud świata współczesnego,
a wypłacana dywidenda
Sranie w banię, Wszystko jest oczywiste i nie ma czego komentować.
Np zysk z kupna mieszkania na wynajem to nie tylko czysty zysk z najmu,
ale też wzrost wartości mieszkania np po 10 latach. Prawda?
Analogicznie jest z dywidendą i ceną akcji.
Reiwestowanie zysków to ósmy cud świata współczesnego,
a wypłacana dywidenda to chyba dziewiąty cud.....
~Arek odpowiada ~Autor
Zakładanie że ceny nieruchomości tylko wzrosną, jest równie naiwne jak to że ceny akcji będą tylko rosnąć.
~Dim
O podatku jest wspomniane. I o tym że jest pobierany podwójnie od przedsiębiorstwa i od właściciela przedsiębiorstwa w sumie 34,4 %. Och ta kochana dziesięcina, gdzie jesteś !!!

Kurs wcale się nie obniża czy podwyższa automatycznie po dniu dywidendy gdyż kurs jest kursem czyli historycznym zapisem transakcji. Zmienia się tylko
O podatku jest wspomniane. I o tym że jest pobierany podwójnie od przedsiębiorstwa i od właściciela przedsiębiorstwa w sumie 34,4 %. Och ta kochana dziesięcina, gdzie jesteś !!!

Kurs wcale się nie obniża czy podwyższa automatycznie po dniu dywidendy gdyż kurs jest kursem czyli historycznym zapisem transakcji. Zmienia się tylko sposób obrazowania zmiany kursu w ujęciu procentowym. To kupujący i sprzedający ustalają kurs.

Odnośnie tego co w artykule: "Finansiści porównują stopę dywidendy z rentownością obligacji czy oprocentowaniem lokat. Niestety, ta pierwsza niemal zawsze jest niższa od tego, co mogą nam zaoferować banki lub Skarb Państwa. Wynika to z faktu, że w przypadku inwestycji w akcje istnieje szansa na wzrost wartości posiadanych aktywów."

Czyż treść tego cytatu nie jest paradoksem ? Wzrost wartości aktywów które przynoszą gorszy wynik finansowy z dywidendy. Tą niedorzeczność mogą tworzyć tylko posiadacze kapitałów które są dla nich nadmiarem i godzą się z ich stratą. Czy nie żyjemy jeszcze w obfitych czasach gdzie ruletka została zastąpiona przez rynek "kapitałowy".
~gdfg
Dużo krzyczysz, mało wiesz. Jak zaczniesz iwnestowac a nie spekulowac, to nei tylko zrozumiesz ten tekst, ale moze tez przestaniesz na gieldzie tracic i sie flustrowac
~spec
Dlaczego ten artykuł jest niekompetentny!! Bo pisze go ktos kto nierma zielonego pojecia o czym pisze!!Pełno takicj małolatów jest zatrudnianych w Portalu.Zacznijmy od tego ze od dewidendy jest pobierany podatek!!! Druga zato najwazniejsza sprawa to taka ze kurs akcji zawsze jest pomniejszony o wysokosc dewidendy!! To realny spacek Dlaczego ten artykuł jest niekompetentny!! Bo pisze go ktos kto nierma zielonego pojecia o czym pisze!!Pełno takicj małolatów jest zatrudnianych w Portalu.Zacznijmy od tego ze od dewidendy jest pobierany podatek!!! Druga zato najwazniejsza sprawa to taka ze kurs akcji zawsze jest pomniejszony o wysokosc dewidendy!! To realny spacek ceny kursu akcji.Pselkulanci juz dawno to zauwarzyli i czesto to wykorzystują ale nie dokupowania taniej akcji ale do jego wiekszego spadku dlatego tez spora grupa ludzi sprzedaje akcje tuz przed dewidenda . wszystko zalezy od firmy !!Dlatego wyliczenia są całkowicie nieprawdziwe !!Ale zeby to wiedziec trzeba miec doswiadczenie i ie przeczytac jedna ksiazeczke!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki