REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Zapowiedź dnia - 30 listopada 2021 r.

Michał Żuławiński2021-11-30 07:24analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-30 07:24
Zapowiedź dnia - 30 listopada 2021 r.
Zapowiedź dnia - 30 listopada 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 30 listopada, 334. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Przed nami nowe dane o inflacji. Może być najwyższa w XXI wieku. Ta siódemka nie będzie szczęśliwa. Wtorkowe dane o inflacji będą istotne zarówno dla milionów Polaków, jak i dziesięciu członków Rady Polityki Pieniężnej.

Korekta na rynku działek budowlanych, choć popyt na domy nie słabnie [Nowy raport]. Po zdominowanych przez podwyżki letnich miesiącach październik przyniósł korektę na rynku działek budowlanych – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Zysk CD Projektu w III kw. mocno poniżej oczekiwań. Zysk netto CD Projektu w trzecim kwartale wyniósł 16,3 mln zł - podała spółka w raporcie. Zysk jest o 54 proc. niższy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali wynik na poziomie 35,6 mln zł.

Zbędny dodatek czy szansa na tańszy kredyt? Ubezpieczenie na życie w hipotecznym pakiecie. Ubezpieczenie na życie bywa traktowane przez klientów jako niemile widziany dodatek zwiększający koszt kredytu hipotecznego. Expander Advisors sprawdził dla Bankier.pl, w których bankach można liczyć na dobrą ofertę bez dodatkowej składki.

Sasin: Paliwo będzie tańsze o 30 groszy. Akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimum unijnego, paliwa te do końca maja będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej; dzięki tym działaniom cena benzyny powinna spaść ok. 20-30 gr na litrze.

Przedstawiciele branż komentują nowe obostrzenia. "Pogorszą sytuację". W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych , wśród których przewidziano zmniejszenie limitu obłożenia m.in. w hotelach, lokalach gastronomicznych, sklepach czy na basenach.

Sensacyjny wynik pierwszej aukcji tokenu NFT w Polsce. Sensacyjnym wynikiem zakończyła się pierwsza w historii aukcja tokenu NFT; uzyskano 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Licytowany był cyfrowy model 3D stworzony na podstawie oryginalnej rzeźby „Fortune” znanego artysty Tomasza Górnickiego.

Czechy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla części zawodów. Rząd Czech przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj po południu Sejm rozpocznie trzydniowe posiedzenie; zajmie się m.in. poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy.

Posłowie mają ponadto zająć się propozycjami dotyczącymi wprowadzenia instytucji sędziego pokoju. Poza prezydenckim projektem Sejm tego samego dnia zajmie się także projektami ws. sędziów pokoju, które złożyły także PSL i Lewica. Posłowie mają też zająć się projektem KO, która proponuje stworzenie nowej instytucji - obywatelskiego sędziego handlowego.

Sejm zajmie się również pilnym rządowym projektem ustawy o ustanowieniu Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025.

Rząd. Dzisiaj zbierze się rząd; zajmie m.in. częścią tzw. pakietu antyinflacyjnego przewidującą obniżenie akcyzy na paliwa, gaz i prąd oraz zwalniającą z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe.

Rząd ma zająć się także projektem zmieniającym kilka ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Chodzi m.in. o nowelizacje: Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu karnego, Prawa bankowego i ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z projektem pozaodsetkowe koszty według zapisu Kodeksu cywilnego w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe aniżeli 25 proc. całkowitej kwoty danej pożyczki. Z kolei w przepisach o kredycie konsumenckim przewidziano obniżenie limitu pozaodsetkowych kosztów kredytu w całym okresie kredytowania z obecnych 100 proc. kwoty kredytu – do wysokości 45 proc. tej kwoty.

Rada Ministrów omówi ponadto projekt zmian w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, który przewiduje m.in. rezygnację z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu przez ośrodek pomocy społecznej do uczestnictwa w Centrach Integracji Społecznej (CIS). Ponadto świadczenie integracyjne ma być podwyższone do 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych przez okres całego uczestnictwa w zajęciach CIS, włącznie z okresem próbnym.

ZBP. 11:00 - Konferencja Związku Banków Polskich: prezentacja raportu AMRON SARFiN za III kwartał; informacja o zamianie wskaźnika LIBOR CHF na SARON; raport Pengab; informacja o bezpieczeństwie zakupów przed świętami.

VAT. 10:00 Konferencja prasowa CRIDO i Business Centre Club nt. "Raport Grupy VAT - grupowe rozliczenia podatników VAT w EU i w Polsce".

Kościół. 12:00 Briefing prasowy po spotkaniu Przewodniczących Konferencji Episkopatów Polski i Niemiec, udział wezmą m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec abp Georg Bätzing.

Wydarzy się na świecie

Budapeszt. Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Węgier Janosem Aderem weźmie udział w otwarciu panelu "Leaders for the New World" w ramach poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju konferencji Planet Budapest 2021. Wydarzenie to objęte jest patronatem prezydenta Węgier i poświęcone jest działalności firm i organizacji z zakresu zrównoważonego rozwoju funkcjonujących na obszarze Grupy Wyszehradzkiej.

Ryga. Wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena na Łotwie.

Ryga. Pierwszy dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, poświęconego współczesnym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa (do 1 grudnia).

Bruksela. Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego rozpocznie prace legislacyjne nad dwoma wnioskami dotyczącymi azylu i migracji. Jeden obejmie nowe procedury, umożliwiające szybkie ustalenie na zewnętrznych granicach UE, czy osobie ubiegającej się o azyl należy odmówić wjazdu, odesłać lub skierować do unijnego systemu azylowego. Drugi dokument dotyczy nowego instrumentu do rozwiązywania kryzysów migracyjnych w jednym lub kilku krajach UE.

Paryż. Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmie ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida. Szef dyplomacji izraelskiej spotka się też z ministrem spraw zagranicznych Jean-Yvesem Le Drianem.

Moskwa. Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Brazylii, Siergieja Ławrowa i Carlosa Alberto Franki.

Genewa. Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na nadzwyczajnym posiedzeniu obradują w sprawie porozumienia, które ma zapewnić lepsze przygotowanie społeczności międzynarodowej w razie wystąpienia w przyszłości kolejnej pandemii (do 1 grudnia).

Bruksela. Dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke omówi z Komisją Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego najnowsze wydarzenia w kampanii szczepień przeciw Covid-19 (w tym przeglądy, zezwolenia na stosowanie u dzieci i dawki przypominające).

Bruksela. Rada UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w formacie kultura, kwestie audiowizualne i sport (EYC).

Ad-Dauha. Negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami.

Dakar. Ciąg dalszy wirtualnego Forum Współpracy Chiny-Afryka.

Haga. Doroczne posiedzenie państw Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej; OPCW (do 3 grudnia).

Paryż. Szczątki Josephine Baker, piosenkarki, tancerki i aktorki pochodzenia afroamerykańskiego, a w czasie II wojny światowej członkini francuskiego ruchu oporu Resistance, zostaną z honorami złożone w paryskim Panteonie. Stanie się ona pierwszą artystką i czarnoskórą kobietą, która zostanie tam wprowadzona.

Kalendarium ekonomiczne 30 listopada 2021 r.

09:55 - Niemcy - Stopa bezrobocia (11/2021)

10:00 - GUS - Polska - PKB (III/2021)

10:00 - GUS - Polska - Szybki szacunek Inflacji CPI (10/2021)

11:00 - UE - Szacunek inflacji r/r (11/2021)

15:00 - USA - Indeks cen domów S&P/CS r/r (9/2021)

15:45 - USA - PMI Chicago (11/2021)

16:00 - USA - Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board (11/2021)

Podsumowanie sesji

Omikron nie taki straszny. Mercator jedzie windą do góry

Odbicie na Wall Street po największej od początku roku wyprzedaży

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MURAPOL – Zakończenie budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

09:30 - AILLERON - Konferencja wynikowa Spółki

09:30 - FERRO - Konferencja wynikowa Spółki

11:00 - Feardemic - Konferencja prasowa

Feardemic, spółka zależna Bloober Team, przedstawi swoje plany giełdowe.

11:00 - Kombinat Konopny - Konferencja prasowa

Spółka Kombinat Konopny zaprezentuje plany II emisji crowdfundingowej oraz horyzont czasowy wejścia na NewConnect.

11:00 - QUERCUS - Konferencja prasowa spółki

14:00 - PCFGROUP - Konferencja wynikowa Spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 30 listopada

1782 – Dyplomaci brytyjscy i amerykańscy podpisali w Paryżu preliminaria pokojowe kończące wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

1939 – ZSRR dokonał inwazji na Finlandię, co rozpoczęło tzw. wojnę zimową.

1942 – Żołnierze Gwardii Ludowej dokonali napadu na Komunalną Kasę Oszczędności w Warszawie, w której zdobyto olbrzymie fundusze na działalność konspiracyjną i propagandową.

1945 – Po 7 latach przerwy w Austrii ponownie wszedł do obiegu szyling zastępując reichsmarkę.

1979 – Została otwarta Linia Hutnicza Szerokotorowa.

1982 – Ukazał się drugi solowy album Michaela Jacksona Thriller, najlepiej sprzedający się album wszech czasów.

1986 – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu komediowego Alternatywy 4 w reżyserii Stanisław Barei.

1989 – Prezes zarządu Deutsche Bank Alfred Herrhausen zginął w zamachu bombowym w Bad Homburg w Hesji, przeprowadzonym przez Frakcję Czerwonej Armii.

1990 – W Japonii zadebiutowała konsola Super Nintendo.

1999 – Poprzez połączenie firm Exxon i Mobil powstał największy na świecie koncern paliwowy ExxonMobil.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki