REKLAMA

Czechy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla części zawodów

2021-11-29 18:51
publikacja
2021-11-29 18:51
Czechy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla części zawodów
Czechy chcą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla części zawodów
fot. Ivan Serebryannikov / / Shutterstock

Rząd Czech przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych. Decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu - zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, minister finansów Alena Schillerova. Obowiązek szczepień popiera prezydent Milosz Zeman.

Nie został jeszcze ustalony katalog zawodów, których przedstawiciele będą musieli obowiązkowo przechodzić szczepienia. Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego mówił o żołnierzach, policjantach, pracownikach służb specjalnych i strażakach. Obowiązek ma dotyczyć również wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

Schillerova po poniedziałkowym posiedzeniu rządu powiedziała, że do tego wykazu jej resort chce dodać pracowników służby celnej. Obowiązek ma objąć także strażaków ochotników oraz wszystkich funkcjonariuszy i zewnętrznych współpracowników służby więziennej.

Minister finansów podkreśliła, że firmowany przez resort zdrowia projekt rozporządzenia nie jest jeszcze gotowy, a dokument jest dyskutowany między poszczególnymi ministerstwami.

Schillerova przekazała, że jednym z problemów jest kwestia egzekwowania ewentualnego obowiązku. Za jego nierespektowanie przewiduje się karę do 10 tys. koron, czyli ponad 1800 złotych, która będzie mogła być nakładana wielokrotnie. Rozporządzenie nie będzie jednak mogło wpływać na kwestię zatrudnienia czy zaszeregowania pracowników.

Prezydent Zeman, który w poniedziałek online uczestniczył w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, stwierdził, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja powinny rozważyć obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 jako jedyną drogę wyjścia z pandemii.

"Wszyscy politycy boją się powiedzieć, że to jedyne rozwiązanie, bo straciliby głosy wyborców. Ja mogę sobie na to pozwolić, ponieważ kończę swoje 10-letnie urzędowanie" - dodał. Zeman jest prezydentem Czech od 2013 roku, jego druga kadencja kończy się w marcu 2023 roku.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kenn
W Czechach wprowadzają, w Polsce rząd zaczął się wycofywać, bo ilość przeciwników szczepionek gwałtownie wzrosła. Gratulacje dla Polaków, 3 dawka to kompletna klapa.
pippin
po co? Zmuszanie ludzi do szczepien nie ma zadnego sensu.Tzn.ma ale nie zwiazany ze zdrowiem..Ciekawostka, ze szczepionki podobno nie dzialaja na nowy wariant, ale trzeba sie zaszczepic..Ma to sens.
niezaszczepiony
"Wszyscy politycy boją się powiedzieć, że to jedyne rozwiązanie, bo straciliby głosy wyborców. Ja mogę sobie na to pozwolić, ponieważ kończę swoje 10-letnie urzędowanie"

Haha dobre sobie, przy takiej ilości danych o braku skuteczności szczepień...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki