REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zbędny dodatek czy szansa na tańszy kredyt? Ubezpieczenie na życie w hipotecznym pakiecie

2021-11-30 06:00
publikacja
2021-11-30 06:00
Zbędny dodatek czy szansa na tańszy kredyt? Ubezpieczenie na życie w hipotecznym pakiecie
Zbędny dodatek czy szansa na tańszy kredyt? Ubezpieczenie na życie w hipotecznym pakiecie
fot. Lerbank-bbk22 / / Shutterstock

Ubezpieczenie na życie bywa traktowane przez klientów jako niemile widziany dodatek zwiększający koszt kredytu hipotecznego. Expander Advisors sprawdził dla Bankier.pl, w których bankach można liczyć na dobrą ofertę bez dodatkowej składki, a gdzie warto rozważyć zakup dodatkowej ochrony.

Na rynku kredytów hipotecznych często spotykana jest praktyka tzw. sprzedaży łączonej, krzyżowej (inaczej – cross sellingu). Polega ona na oferowaniu dodatkowych produktów razem z kredytem w zamian za obniżenie marży lub innych składników, np. prowizji.

Przypomnijmy, że ustawa o kredycie hipotecznym zakazuje sprzedaży wiązanej, a więc bank nie może zmusić nas do zakupu „dodatków” (z wyjątkiem bezpłatnego rachunku do spłaty lub zabezpieczenia zobowiązania). Instytucja może mieć jednak w ofercie kredyt solo oraz różne pakiety. Gdy rozważamy propozycję zakładającą cross selling, powinniśmy otrzymać dwa formularze informacyjne – dla hipoteki bez i z dodatkowymi produktami.

Czasem ubezpieczenie wymagane jest tylko na początku spłaty

Część instytucji nie ogranicza się do tworzenia najprostszych zestawów, których podstawą jest konto osobiste czy karta debetowa. Pakiet bywa poszerzany także o usługę spoza czysto bankowej oferty - ubezpieczenia na życie.

– Jeśli klient z tej propozycji skorzysta, to uzyska niższą marżę lub zapłaci niższą prowizję za przyznanie kredytu. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym banki muszą jednak oferować również „czysty” kredyt, czyli bez dodatkowych produktów. Niestety często takie oferty są dość drogie – wskazuje Jacek Pikor, zastępca dyrektora oddziału, ekspert finansowy Prestige w Expander Advisors.

– Warto też dodać, że wymóg opłacania oferowanego przez bank ubezpieczenia obowiązuje czasami tylko przez 3-5 lat. Uzyskana dzięki niemu obniżka marży będzie natomiast działała przez cały okres spłaty. Są jednak wyjątki. Dla przykładu w Banku Pekao i Banku Millennium ubezpieczenie trzeba opłacać przez cały okres spłaty. Z drugiej strony zaletą tych ofert jest jednak to, że może to być ubezpieczenie zakupione samodzielnie, czyli inne niż to oferowane przez bank – podkreśla Pikor.

Na rynku są także instytucje, w których kredyt może być przystępny cenowo także bez dodatku w postaci ubezpieczenia na życie. – W Citi Handlowym, PKO BP i BOŚ oferta kredytu będzie atrakcyjna, nawet jeśli nie wykupimy ubezpieczenia w pakiecie – wskazuje Jacek Pikor.

Ochrona warta rozważenia

Ubezpieczenie na życie może zapewnić rodzinie kredytobiorcy ochronę przed nagłym obciążeniem spłatą zadłużenia, gdy zabraknie żywiciela. W zależności od formuły i zakresu może także spełnić inne przydatne role w zabezpieczeniu przed ryzykiem.

– Moim zdaniem, nawet jeśli bank nie wymaga ubezpieczenia, to i tak warto o tym pomyśleć. W ciągu 20-30 lat spłaty bardzo wiele może się zdarzyć. Jeśli natomiast kupujemy bankowe ubezpieczenie w pakiecie z kredytem, to warto sprawdzić, jakie dokładnie zdarzenia obejmuje i jakie są wykluczenia, czyli sytuacje, gdy odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Jeśli okaże się, że takie ubezpieczenie daje słabą ochronę, to warto dokupić sobie dodatkowe ubezpieczenie indywidualne. Wiele z nich ma zdecydowanie lepsze zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia i mało wykluczeń. Ponadto koszt z reguły będzie niższy niż dla ubezpieczenia bankowego – podkreśla Jacek Pikor, ekspert finansowy w Expander Advisors.

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
men24a
Przewidują że mogą mieć problem ze spłatą tych wymarzonych en po milionie. Ceny mieszkań też przyszły z zachodu.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki