REKLAMA

Odbicie na Wall Street po największej od początku roku wyprzedaży

2021-11-29 22:14
publikacja
2021-11-29 22:14

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie po piątkowej, największej od początku 2021 roku, wyprzedaży. Nastroje na rynkach poprawiły się po wstępnych informacjach, że wariant omikron koronawirusa prawdopodobnie nie powoduje cięższego przebiegu choroby.

Odbicie na Wall Street po największej od początku roku wyprzedaży
Odbicie na Wall Street po największej od początku roku wyprzedaży
fot. Mikhail Leonov / / Shutterstock

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,68 proc., do 35.135,94 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,32 proc. i wyniósł 4.655,27 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 1,88 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.782,83 pkt.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron jest już obecny w Afryce, Europie, Azji i Australii - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Izrael i Japonia zamykają granice, inne kraje wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że jego administracja nie planuje na razie wprowadzenia nowych restrykcji w związku z wariantem Omikron koronawirusa. Dodał, że pojawienie się nowej odmiany wirusa w kraju jest "właściwie nieuniknione".

Podczas poniedziałkowego wystąpienia w Białym Domu, Biden stwierdził, że pojawienie się nowego wariantu jest "powodem do niepokoju, ale nie paniki" i zapowiedział, że głównym punktem strategii walki z wirusem pozostaną szczepienia.

Choć przyznał, że dotarcie nowego wariantu do USA jest niemal pewne, podkreślił, że celem wprowadzonych w poniedziałek restrykcji dotyczących podróży z ośmiu krajów Afryki jest danie więcej czasu Amerykanom na zaszczepienie się lub przyjęcie dodatkowej dawki.

Eksperci twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić z całą pewnością, jak poważna będzie choroba wywołana przez ten wariant. Angelique Coetzee z South African Medical Association oceniła objawy związane z Omikronem w tym momencie, jako „łagodne" w porównaniu z innymi, jakie leczyła w ciągu ostatnich miesięcy.

„Wszyscy wciąż działamy po omacku i będziemy potrzebować więcej danych, ale wydaje się, że sprawy wydają się nieco bardziej obiecujące niż w piątek” – powiedział Mark Dowding, dyrektor ds. zarządzania aktywami BlueBay.

„Patrząc w przyszłość, kluczowym pytaniem jest to, jak naprawdę niebezpieczny jest nowy wariant. Niewiele wiadomo w tej chwili. Jeśli jednak szczepienia przeciwko COVID-19 działają również z tym wariantem, rynki powinny ponownie wzrosnąć pod koniec roku. W przeciwnym razie sytuacja stanie się bardziej niewygodna” – napisali z kolei analitycy Berenberg w raporcie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

„Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19" - wskazała WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Ze spółek Twitter wzrósł o 3,5 proc. - CNBC podała w poniedziałek, powołując się na źródła, że CEO spółki Jack Dorsey ma ustąpić ze swojej funkcji.

Dorsey jest obecnie zarówno dyrektorem generalnym Twittera, jak i Square, firmy zajmującej się płatnościami cyfrowymi. Nie jest jasne, kto ma zostać następcą Dorseya, ani nie jest jasne, kiedy ewentualnie zostanie to podane do wiadomości publicznej.

Akcje Moderny rosły o 6,5 proc. po tym, jak szef koncernu Paul Burton powiedział w programie "Andrew Marr Show" w BBC, że szczepionka na nowy wariant Covid-19 może być gotowa na początku przyszłego roku.

Carnival i Norwegian Cruise Line Holdings rosły o 1 proc., a Royal Caribbean Cruises o 3 proc. w wyniku szerszego odbicia w sektorze turystycznym po piątkowej wyprzedaży.

Merck spadał o 4,5 proc. po tym, jak Citi obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Chevron i Exxon Mobil rosły o prawie 1 proc. wobec sporego wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach. 

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mooooo
Czyli to była oczywista oczywistość że FED albo Wallstreet pokona szczep nowego wirusa i na to potrzeba było kilkanaście godzin ale co z publicznym długiem USA bo do pełnych 29 biliona zostało tylko 4 miliardy ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki