REKLAMA

Przedstawiciele branż komentują nowe obostrzenia. "Pogorszą sytuację"

2021-11-30 06:17
publikacja
2021-11-30 06:17
Przedstawiciele branż komentują nowe obostrzenia. "Pogorszą sytuację"
Przedstawiciele branż komentują nowe obostrzenia. "Pogorszą sytuację"
fot. Miroslaw Pieslak / / Forum

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu obłożenia m.in. w hotelach, lokalach gastronomicznych, sklepach czy na basenach.

Jak powiedział PAP sekretarz generalny IGHP, każde dodatkowe ograniczenie działalności jest dla branży hotelarskiej złą informacją. "Zaostrzenie limitów w hotelach z dotychczas obowiązujących 75 proc. do 50 proc., czy kwestia zmniejszenia liczby osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i weselach, zdecydowanie pogorszy i tak już trudną sytuację wielu obiektów" - ocenił.

Zaznaczył, że sprawdzanie przez hotelarzy, czy dany gość ma być wliczony do limitu, czy nie, w praktyce jest niewykonalne, z uwagi na brak odpowiednich przepisów w tej materii. "Hotelarze nie mogą legalnie weryfikować, czy gość jest zaszczepiony przeciwko Covid-19, jak również nie mogą przechowywać ani przetwarzać wrażliwych danych medycznych" - wyjaśnił

Mączyński wskazał, że liczne apele IGHP o uregulowanie tej kwestii nadal pozostają bez odzewu.

Dodał, że hotele w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, mają marginalny udział w rozprzestrzenianiu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, na co wskazują europejskie badania. "Branża hotelarska jest właściwie przygotowana do działalności w czasie pandemii, m.in. jeszcze bardziej rygorystyczne stały się standardy higieniczne, hotele wdrożyły odpowiednie procedury sanitarne, a pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni" - podkreślił.

Przypomniał, że w ponad połowie hoteli ponad 80 proc. pracowników jest w pełni zaszczepionych.

Przed nami kolejki przed sklepami

Jak zaznaczyła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, sieci handlowe zrzeszone w POHiD są świadome powagi sytuacji epidemicznej, związanej z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, tzw. omikron i od początku pandemii niezwykle rygorystycznie przestrzegają obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

"Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom" - oceniła.

"Jak pokazały doświadczenia z wcześniejszych fal pandemii, zaostrzenie ograniczeń w postaci zmiany limitu mkw. przypadających na 1 os. z 10 mkw. do 15 mkw. może powodować utrudnienia w handlu i zmniejszyć jego przepustowość" - dodała.

"W okresie przedświątecznym będzie to prowadzić do kumulacji klientów przed sklepami" - wskazała.

Według szefowej POHiD, nadal otwarte pozostają kwestie weryfikacji przez pracowników sklepów paszportów covidowych klientów czy weryfikacji przez pracodawców handlu zaszczepienia pracowników. "Wobec braku stosownej podstawy prawnej, a co za tym idzie jednoznacznych uprawnień do weryfikacji tej informacji wśród klientów i pracowników, branża nie podejmuje się przeprowadzania działań, które nie mają odzwierciedlenia w obecnie obowiązującym prawie" - podkreśliła.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Informuje, że firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pdox
"W okresie przedświątecznym będzie to prowadzić do kumulacji klientów przed sklepami" - przecież o to właśnie chodzi. Zmarzną, postoją w kupie przed sklepem, dostaną dodatkowe porcje kortyzolu, trzeba ratować pandemię.
franek_bez_franka2
Co za bzdety pisze bankier. Przecież to przedstawiciele branż chcą mieć wiadomości kto się zaczipował , a kto nie.
franek_bez_franka2
Zapomniałem dodać, że to jest z przymrużeniem oka.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki