REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Sensacyjny wynik pierwszej aukcji tokenu NFT w Polsce

2021-11-29 21:33
publikacja
2021-11-29 21:33
Sensacyjny wynik pierwszej aukcji tokenu NFT w Polsce
Sensacyjny wynik pierwszej aukcji tokenu NFT w Polsce
/ Artinfo

Sensacyjnym wynikiem zakończyła się pierwsza w historii aukcja tokenu NFT; uzyskano 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Licytowany był cyfrowy model 3D stworzony na podstawie oryginalnej rzeźby „Fortune” znanego artysty Tomasza Górnickiego.

Aukcja internetowa trwała 3 dni i zakończyła się wynikiem 312 700 zł, z opłatą aukcyjną – poinformowała PAP Ewa Mierzejewska dyr. ds. komunikacji i PR Artinfo. Portal Artinfo.pl był organizatorem aukcji

Rzeźbę jako obiekt fizyczny - odlew z brązu, o wysokości 70 cm - można było zobaczyć na stoisku Artinfo.pl podczas zakończonych w niedzielę Warszawskich Targów Sztuki. Tam też liczne grono zainteresowanych osób z napięciem obserwowało finał aukcji.

„Walka była wyjątkowo zacięta, a chętnych do licytacji nie brakowało: w trakcie aukcji złożonych 79 ofert” – zaznaczyła dyr. Mierzejewska.

Według niej jeszcze większą niespodzianką był wynik: 265 000 zł (312 700 zł z opłatą aukcyjną). Ta kwota oznacza aż 62-krotne przebicie ceny wywoławczej - szacunkowa wartość rzeźby fizycznej to około 35 tysięcy złotych.

Zwycięzca stał się właścicielem tokenu NFT, czyli cyfrowego wizerunku oryginalnego dzieła artysty. Sama rzeźba z brązu zostanie przekazana na stałe do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tym samym przestanie funkcjonować na komercyjnym rynku dzieł sztuki. Pozostanie na nim wyłącznie token NFT.

Cyfrowy obiekt jest kompatybilny z Metaverse, można go obejrzeć w galerii Artinfo pod adresem: oncyber.io/artinfo oraz na platformie OpenSea: opensea.io/artinfo.

Posiadacz tokenu będzie mógł w pełni korzystać z cyfrowej reprezentacji obiektu 3D w wirtualnych galeriach, grach i szeroko pojętym Metaverse.

W 18. Warszawskich Targach Sztuki(WTS), które odbywały się 27 i 28 listopada w hali EXPO XXI wzięło udział 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Organizatorem WTS był Dom Aukcyjny Rempex.

Anna Bernat

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
loool
A transakcja byla pewnie pomiedzy podmiotami powiazanymi celem optymalizacji podatkowej. Ot i cala filozofia wysokiej ceny
kriso135
najlepiej zarabia się na ludzkiej głupocie
ptokbentoniczny
Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. Tak to można podsumować.
michalshk
Jeden cudak z youtube tłumaczył, że jak kupi się dany doken NFT to będzie się miało dostęp do chatu z jayz czy bejonse. Czemu by nie wydać 100 000$ za chat z "gwiazdą"...
valveval
Sztucznie przewalone nic, żeby nadać wartość i opchnąć kolejnym naiwnym.
jjmm2u
Na tym opiera się cała sztuka nowoczesna, chociaż to NFT to faktycznie przesada.
valveval odpowiada jjmm2u
To się niczym nie różni od spółdzielni na giełdzie sprzedającej między sobą bezwartościowe akcje żeby je wywindować. Rynek poza kontrolą, zwykłe oszustwo, bo to coś nie ma żadnej wartości, rozreklamowany przekręt.
kerad_
Bitcoin też teoretycznie nie ma wartości, a jednak bije kolejne rekordy wyceny.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki