REKLAMA

Zapowiedź dnia - 27 listopada 2020 r.

Michał Żuławiński2020-11-27 06:30, akt.2020-11-27 07:59analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-27 06:30
aktualizacja
2020-11-27 07:59
Bankier.pl

Przed nami piątek, 27 listopada, 332. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Koniec wakacji kredytowych – część klientów zaczyna od opóźnień. W raportach kwartalnych giełdowych banków kilka instytucji podzieliło się informacjami o dalszych losach kredytów objętych moratoriami. Odsetek zobowiązań z opóźnieniami w spłacie znacząco różni się u poszczególnych kredytodawców.

People Can Fly idzie na giełdę [Analiza IPO]. People Can Fly, czołowy polski producent gier, zadebiutuje na GPW. Twórca „Painkillera” niedługo zaprezentuje grę „Outriders”, która jest jedną z najbardziej wyczekiwanych na świecie. Zapisy na akcje spółki już trwają.

TVP i Polskie Radio znów mają dostać 2 miliardy z budżetu W projekcie ustawy budżetowej na 2021 zapisano blisko 2 miliardy złotych dla mediów. Wcześniej dodatkowe środki przekazywano na podstawie osobnej ustawy.

Jakubas przestrzega przed "hossą". Zbigniew Jakubas przestrzega przed zbyt huraoptymistycznym podejściem do spółek mocno rosnących w czasie koronawirusa. - Wycena jest pochodną wyników i rzetelności - mówi inwestor.

Szczepionka AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań". Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjską firmę AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań" - zapowiedział w czwartek dyrektor koncernu Pascal Soriot w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

W tym roku Black Friday bez rozmachu i głównie w internecie. W tym roku Black Friday nie będzie miał takiego rozmachu jak w poprzednich latach. W piątek jeszcze większość sklepów w galeriach handlowych będzie zamknięta ze względu na obostrzenia pandemiczne, więc zakupowe okazje tego dnia odbędą się w sieci.

Od 1 stycznia w Wielkiej Brytanii punktowy system imigracyjny. Nowy system imigracyjny sprawi, że na rynek pracy trafiać będą osoby najbardziej potrzebne gospodarce niezależnie od paszportu, a imigracja nie będzie alternatywą wobec oferowania pracy obecnym na miejsc

PSL zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza. W czwartek PSL zakończył współpracę z politykami Pawła Kukiza w ramach Koalicji Polskiej m.in. z powodu głosowań, w których poparli uchwałę PiS ws. negocjacji unijnego budżetu.

Wydarzy się w Polsce

WallStreet 24. Dziś o 10:00 rusza trzeci i ostatni dzień konferencji WallStreet24 on-line organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. To największe w Polsce doroczne spotkanie inwestorów, ekspertów, przedstawicieli spółek i instytucji rynku kapitałowego. Bankier.pl jest partnerem medialnym wydarzenia. Dostęp do części wydarzeń jest darmowy – więcej na stronie organizatora.

O 17:00 w debacie "Inwestowanie w okresie pandemii, czyli spółki odporne na COVID z potencjałem dynamicznego rozwoju" wezmą udział Krzysztof Kolany i Michał Żuławiński z Bankier.pl.

Sejm. O godz. 10 Sejm wznowi swoje obrady. Posłowie zajmą się m.in. projektem noweli o kadrach medycznych umożliwiającym pracę w Polsce lekarzom, lekarzom dentystom, pielęgniarkom i położnym oraz ratownikom medycznym spoza UE.

Posłowie zajmą się także projektami uchwał ws. ustanowienie patronów 2021 roku. Prezydium Sejmu proponuje, by przyszły rok ustanowić rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Aleksandra Ładosia, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, a także Konstytucji 3 Maja.

Senat. Dziś ciąg dalszy posiedzenia Senatu; na wieczór zaplanowane są głosowania nad zaplanowanymi wcześniej punktami, m.in. kolejną nowelizacji ustawy "covidowej". Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19.

W porządku obrad są też m.in. nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, nowelizacja ustawy o paszach oraz nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

GPW. Panel dyskusyjny poświęcony rozwiązaniom dla branży transportowej, z udziałem m.in. Marka Dietla, prezesa Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - transmisja wydarzenia na stronie internetowej oraz w kanałach social media Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także w kanałach social media GPW (11:00).

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Wideokonferencja ministrów badań naukowych państw UE, którzy nieformalnie wymienią poglądy na temat celów inwestycyjnych w zakresie badań i rozwoju, zaproponowanych przez Komisję Europejską 30 września 2020 r.

Bruksela. Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny spotka się online z członkami Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Seul. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi kończy wizytę w Korei Południowej, gdzie konferował z szefową dyplomacji tego kraju Kang Kiung Wha.

Bangkok. Kolejna antyrządowa demonstracja sił demokratycznych Tajlandii.

Barcelona. Forum Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, skupiającej państwa Unii Europejskiej i kraje położone nad Morzem Śródziemnym. Została ona utworzona w 2008 roku.

Kalendarium ekonomiczne 27 listopada 2020 r.

PKB i inflacja we Francji (08:45)

PKB Szwecji (09:30)

Koniunktura gospodarcza w UE (11:00)

Skrócony handel na giełdach w USA (do 19:00 czasu polskiego)

Podsumowanie sesji

Polska: GPW w dół bez Amerykanów. Mocne spadki Allegro

USA: Dzień bez sesji (Święto Dziękczynienia)

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PLAYWAY, MARVIPOL, CDRL, ELEMENTAL, SELENAFM, POLNORD, IMMOBILE,  BAHOLDING, EKOEXPORT, ELBUDOWA, CIGAMES, AMICA – Publikacja raportu za III kwartał 2020 r.

ARCHICOM – Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2019 w wysokości 2,53 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 27 listopada

176 – Marek Aureliusz ustanowił swojego syna Kommodusa współcesarzem, zrywając w ten sposób ze zwyczajem adopcji następców.

1095 – Papież Urban II na synodzie w Clermont wezwał do udziału w wyprawie zbrojnej do Ziemi Świętej (I wyprawy krzyżowej).

1620 – W Warszawie został publicznie stracony niezrównoważony psychicznie szlachcic Michał Piekarski, który 15 listopada usiłował zamordować czekanem króla Zygmunta III Wazę.

1815 – Cesarz Aleksander I Romanow oktrojował Konstytucję Królestwa Polskiego.

1826 – Angielski aptekarz John Walker wynalazł zapałki rozpalane poprzez potarcie o draskę.

1895 – Alfred Nobel ufundował nagrodę swojego imienia.

1971 – Lądownik radzieckiej sondy Mars 2 jako pierwszy ziemski aparat dotknął powierzchni Marsa. Z powodu twardego lądowania uległ uszkodzeniu i nie przekazał żadnych danych.

2004 – Sejm RP przyjął ustawę o zawodzie tłumacza przysięgłego.

2004 – Parlament Ukrainy przyjął uchwałę stwierdzającą, że II tura wyborów prezydenckich odbyła się przy masowych naruszeniach ordynacji wyborczej i nie odzwierciedla woli elektoratu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki