REKLAMA

Szczepionka AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań"

2020-11-26 19:31
publikacja
2020-11-26 19:31
fot. DADO RUVIC / Reuters

Szczepionka przeciwko koronawirusowi opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i brytyjską firmę AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań" - zapowiedział w czwartek dyrektor koncernu Pascal Soriot w wywiadzie dla agencji Bloomberga.

"Teraz, gdy znaleźliśmy coś, co wydaje się, że ma lepszą skuteczność, musimy zweryfikować, a więc musimy przeprowadzić dalsze badania” - powiedział Soriot.

Dodał, że prawdopodobnie będzie to kolejne "badanie międzynarodowe, ale tym razem będzie szybsze, gdyż wiemy, że skuteczność szczepionki jest wysoka, więc potrzebujemy mniejszej liczby pacjentów".

Według Soriota badania nie powinny opóźniać zatwierdzenia szczepionki przez organy regulacyjne w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, ale uzyskanie zielonego światła ze strony władz amerykańskich może potrwać dłużej.

Wcześniej część naukowców wyraziła wątpliwości co do wiarygodności wyników pokazujących, że eksperymentalna brytyjska szczepionka była w 90 procentach skuteczna w podgrupie uczestników badania, którzy początkowo przez pomyłkę otrzymali połowę dawki, a następnie pełną.

Ogłoszone w poniedziałek wstępne wyniki III fazy badań klinicznych nad szczepionką opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego sugerują, że preparat osiąga najlepsze wyniki przy podaniu 1,5 dawki w dwóch zastrzykach w miesięcznym odstępie. Badania wskazują, że skuteczność przy takim dawkowaniu wynosi 90 proc., podczas gdy przy zastosowaniu dwóch pełnych dawek - 62 proc.

Brytyjska szczepionka jest trzecią zachodnią szczepionką, która dała pozytywne wyniki - poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

AstraZeneca zapowiedziała 23 listopada, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222 przeciwko koronawirusowi. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 r. (PAP)

jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaja
Kreca 7/24
Bylo tu o "wynalazkach" AstraZeneca Pfizer&co.
""Podczas próby szczepionki przeprowadzonej przez AstraZeneca i Oxford University, którą niedawno nazwano główną nadzieją świata, nagle pojawił się problem. Dziś nikt nie może powiedzieć, kiedy szczepionka będzie gotowa, mówią
Kreca 7/24
Bylo tu o "wynalazkach" AstraZeneca Pfizer&co.
""Podczas próby szczepionki przeprowadzonej przez AstraZeneca i Oxford University, którą niedawno nazwano główną nadzieją świata, nagle pojawił się problem. Dziś nikt nie może powiedzieć, kiedy szczepionka będzie gotowa, mówią eksperci w USA.

Wolontariusz w Wielkiej Brytanii np. wykazał objawy poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego, rzadkiej choroby neurologicznej spowodowanej zapaleniem rdzenia kręgowego.
"Mamy bardzo małe doświadczenie z tym typem szczepionki" - powiedział Tom Frieden, były dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych. Szczepionki adenowirusowe oparte na wektorach, takie jak oksfordzka, są stosunkowo nowe, a szczepionki mRNA - jak te opracowane przez Moderna i Pfizer - nigdy wcześniej nie były stosowane u ludzi.""

Przez to nikt nie odpowiada karnie-cywilnoprawnie za szkody, smierci
ajwaja
AstraZeneka jest na adeno-wirusach szympanskich
Jesli któs kocha zwierzeta, jak Balbina, musi sie zaszczepic,
wrazenia w parku-lesie u widzów niezapomniane.
Maz-zona musza zabierac na spacerki obroze i mocna smycz,
co by na drzewach nie zostal
anannke
Towarzyszu Ajwaja, a jak tam rosyjska szczepionka?
ajwaja odpowiada anannke
okulary towarzyszu > Caritas
nie ten temat

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki