REKLAMA

TVP i Polskie Radio znów mają dostać 2 miliardy z budżetu

2020-11-27 07:40, akt.2020-11-27 12:06
publikacja
2020-11-27 07:40
aktualizacja
2020-11-27 12:06
TVP i Polskie Radio znów mają dostać 2 miliardy z budżetu
TVP i Polskie Radio znów mają dostać 2 miliardy z budżetu
fot. Radosław Nawrocki / / FORUM

W projekcie ustawy budżetowej na 2021 zapisano blisko 2 miliardy złotych dla mediów. Wcześniej dodatkowe środki przekazywano na podstawie osobnej ustawy.

W dostępnym na stronach Sejmu projekcie budżetu na przyszły rok znajdujemy fragment dotyczący Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Upoważnia on ministra finansów do przekazania mediom państwowym skarbowych papierów wartościowych o wartości do 1,95 mld zł.

"Art. 8. 1. Upoważnia się Ministra Finansów do: przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1801 oraz z 2020 r. poz. 383 i 875), w ramach limitu określonego w art. 5 ust. 3, z tym że wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1 950 000 tys. zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2020 r. poz. 805) – z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji" - czytamy w dokumencie.

Jak napisał na Twitterze poseł PO Janusz Cichoń, autorem poprawki do projektu ustawy jest poseł PiS Henryk Kowalczyk, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Komisja od wczoraj rozpatruje poprawki do projektu budżetu, dziś jej posiedzenie ma być kontynuowane.

W ubiegłym roku Telewizja Polska i Polskie Radio również otrzymały budżetowe wsparcie. Wówczas uchwalono je w drodze nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którą na początku marca podpisał prezydent. Zarówno wówczas, jak i obecnie formalnym uzasadnieniem dofinansowania mediów państwowych jest rekompensata z tytułu utraconych wpływów z opłat abonamentowych, z których zwolniona jest część Polaków. Wcześniej TVP i PR również otrzymały wsparcie, jednak w mniejszych kwotach – pod koniec 2017 r. postanowiono o przekazaniu 980 mln zł, rok później było to już 1,2 mld zł. Podział środków nie jest równy, znaczna większość trafia do TVP.

Po zaopiniowaniu poprawki do budżetu przez Komisję Finansów Publicznych, projekt ustawy budżetowej wróci pod obrady Sejmu, a następnie trafi do Senatu. Zgodnie z konstytucją, ustawa budżetowa musi zostać uchwalona w ciągu czterech miesięcy od przedłożenia Sejmowi jej projektu – w tym roku był to 30 września. Jeżeli parlamentarzyści nie zmieszczą się w wyznaczonym terminie, prezydent może zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Z drugiej strony, głowa państwa nie może zawetować przyjętej ustawy budżetowej.

KO: żądamy, żeby 2 mld zł zaplanowane dla TVP przeznaczyć na ratowanie życia i zdrowia Polaków

Żądamy, żeby 2 mld zł zaplanowane w budżecie dla TVP były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia Polaków - oświadczyła w piątek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). Poseł Mirosław Suchoń zaproponował, aby pieniądze te przeznaczyć na wsparcie szpitali powiatowych.

Wicemarszałek Sejmu oceniła, że rząd nie słucha Polaków i ich potrzeb. "Telewizja jest potrzebna bo bez niej ludzie nie dowiedzą się, jak wygląda świat, który gotuje nam PiS" - ironizowała Kidawa-Błońska.

"Żądamy tak, jak żądają wszyscy Polacy w naszym kraju, żeby te pieniądze, które są tak bardzo potrzebne, te 2 mld zł powinny być przeznaczone na to, co dla Polaków naprawdę jest ważne. Jesteśmy w sytuacji trudnej i trzeba pieniądze wydawać racjonalnie. Bez propagandy Polska wytrzyma, natomiast bez wsparcia leczenia COVID-u, bez wsparcia szpitali, może okazać się tak, że liczba ofiar koronawirusa będzie jeszcze większa. Dlatego żądamy, jak żądają wszyscy Polacy w kraju: te pieniądze muszą być przeznaczone na leczenie ludzi chorych na COVID" - oświadczyła.

Kidawa-Błońska oceniła, że nie ma w Polsce "mediów publicznych", lecz są "media PiS-owskie", które partia rządząca powinna finansować z własnych subwencji partyjnych.

Posłanka Zofia Czernow oceniła, że wpisanie 2 mld zł na TVP do budżetu jest nieprzejrzyste i oburzające. "To, co się dzieje z tymi poprawkami i jak rząd i PiS podchodzi do budżetu jest oburzające. Nie ucichły jeszcze głosy krytyki tegoroczne, a już na przyszły rok szerokim gestem przekazuje się 2 mld zł na najmniej potrzebny cel" - podkreśliła.

Według Mirosława Suchonia środki te powinny zostać przeznaczone na dofinansowanie szpitali powiatowych. "PiS woli przeznaczyć środki publiczne na propagandę w mediach publicznych zamiast na ratowanie zdrowia i życia Polaków - właśnie na szpitale powiatowe, które dzisiaj są zadłużone na miliardy złotych" - powiedział.

"Żądamy, żeby te środki zamiast na propagandę poszły właśnie na ratowanie zdrowia i życia Polaków np. na dofinansowanie szpitali powiatowych" - dodał Suchoń.

Poprawka zostanie wycofana po krytyce?

Dyskutujemy z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim na temat ewentualnego wycofania poprawki dot. rekompensat dla tv i radia - powiedział w piątek PAP poseł Henryk Kowalczyk (PiS).

"Poprawka została złożona kilka dni temu, natomiast teraz trwa jeszcze dyskusja, uzgodnienie z prof. Glińskim, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu na temat ewentualnego wycofania tej poprawki" - poinformował PAP Kowalczyk.

MZ, BPL, PAP

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (58)

dodaj komentarz
jas2
Może lepiej dać TVP niż urzędnikom?
newconnect
Te PISowskie żarłoki nie dają żyć. Trza emigrować.
knife
Wypieprz…ajcie z tego kraju, jak sie nie podoba. Z tym że za granicą tak kraść nie będziecie, banda złodziei.
knife
Bardzo dobrze!
Ja bym podwoił dotację za te oszczerstwa i szczucie a ponadto bez TVP prawdy byśmy się nie dowiedzieli. To jest pluralizm informacyjny. Za dużo jest bolszewickich, hitlerowskich i komunistycznych zza oceanu mediów. Wszystkie przeciwne fundamentom naszego państwa i swobody. Wg nich aborcja jest fajna, homoseksualiści
Bardzo dobrze!
Ja bym podwoił dotację za te oszczerstwa i szczucie a ponadto bez TVP prawdy byśmy się nie dowiedzieli. To jest pluralizm informacyjny. Za dużo jest bolszewickich, hitlerowskich i komunistycznych zza oceanu mediów. Wszystkie przeciwne fundamentom naszego państwa i swobody. Wg nich aborcja jest fajna, homoseksualiści mogą dzieci kupować z gwarancją przeżycia 3 lat a wśród takich są : https://www.tvp.info/51045316/szwedzki-eurodeputowany-odchodzi-z-polityki-z-powodu-partnera-pedofila
a z nas chcieliby ponownie zrobić niewolników.
Hipokryzja 3 wiedźm i tego całego establishmentu opozycyjnego jest jak ta zaraza.
Niedoszła, co ma problem z wypowiadaniem się, Urko niedoszły ginekolog aborcyjny, łoni chcą piniądze dać na covid19 a obłudnicy wyciągają te tłumy w dobie pandemii. Nie wspominam o czerwonych pająkach co do sejmu się dostali zaś ten rolnik lekarz przyssawka-koalicjant pokazał jakie wartości wyznaje. Jak czerwony pająk może być patriotą? Chyba sowieckim.
Te całe robactwo lgnie do tego parlamentu a w szczególności do europarlamentu nic nie robić, poza hipokryzją, pozorowaniem troski, populizmem dla ukrytych celów.
Łażą te poste kastrole z iphonami po tych marszach i nagrywają, by potem argumentować robienie z nas baranów. A za to im państwo płaci i utrzymuje tych pasożytów.


marszalek2020
Dobrze, że jest ktoś, kto docenia istotność podawania prawdziwych informacji o wariatach i złodziejach, którzy chcieliby rządzić Polską. Informacje podawane w sposób zabawny, z humorem. Brawo! Takiej telewizji i radia brakowało na polskim rynku. Szkoda, że to tylko 20% rynku medialnego, 80% to media jeszcze z poprzedniej Dobrze, że jest ktoś, kto docenia istotność podawania prawdziwych informacji o wariatach i złodziejach, którzy chcieliby rządzić Polską. Informacje podawane w sposób zabawny, z humorem. Brawo! Takiej telewizji i radia brakowało na polskim rynku. Szkoda, że to tylko 20% rynku medialnego, 80% to media jeszcze z poprzedniej epoki.

Dobrze jest odpocząć po ciężkim dniu przy odrobinie pozytywnych informacji podanych w lekki i przyjemny sposób.
jes
Co to człowiek(?) za pińcset plus nie napisze.
ajwaja
TVP gminy poskojezycznej TVP
musi zostac

Pan Zenek uzywa reklam np od 3.zebów itd. do obslugi samochodów,
dobrze sie guma i uszczelki kleja
darius19
ukryty podatek na propagande i szczucie
stachsgh
Witam !!
Mają fajnie, co?? Kurski uśmiechnięty od ucha do ucha.
Niech dadzą skromny datek na kanał syna, to nagramy im podziękowanie, tak jak tu for all https://www.youtube.com/watch?v=uGKoj2P23dE

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki