REKLAMA

Zapowiedź dnia - 26 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-26 06:30, akt.2020-10-26 08:31analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-26 06:30
aktualizacja
2020-10-26 08:31
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 26 października, 300. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Lekarze ze Wschodu nie uratują służby zdrowia. Dzięki nowej ustawie Covidowej lekarzy spoza Unii Europejskiej będzie można zatrudnić na podstawie uproszczonych procedur. Choć kadry brakuje, pojawiają się również wątpliwości, czy ta zmiana jakkolwiek wpłynie na uzupełnienie niedoborów.

W tym tygodniu możliwy pełny lockdown Jeżeli do najbliższego piątku tempo wzrostu zakażeń koronawirusem nie spadnie, rząd może wprowadzić pełny lockdown – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pandemia zachwiała bankomatami. Najmniej wypłat w historii. Drugi kwartał nie był łaskawy dla operatorów bankomatów. Polacy dokonali jedynie 112 mln wypłat gotówki z tych urządzeń. To najmniej od 2004 roku, od kiedy NBP publikuje taką informację.

Wizyta w skarbówce przez internet. W pięciu województwach rusza nowa usługa KAS dla podatników - możliwość umówienia, np. przez internet, wizyty w urzędzie skarbowym. W listopadzie obejmie ona cały kraj.

Walka o inwestora jak los bohatera "Skazanych na Shawshank" O profilu polskiego inwestora indywidualnego, giełdowych blaskach i cieniach roku 2020 i mozolnej walce o zmiany na krajowym rynku kapitałowym, która przypomina los bohatera „Skazanych na Shawshank” rozmawiamy z Michałem Masłowskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W niedzielę w wielu miastach, w ramach kolejnego dnia protestu związanego z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji, przed kościołami, odbywały się protesty.

Tłumy protestowały w Mińsku. Firmy ogłaszają, że w poniedziałek będą zamknięte. Po 11 tygodniach protestów na Białorusi rozpoczyna się strajk.

Rząd Hiszpanii ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.  Premier Pedro Sanchez zapowiedział, że stan zagrożenia będzie obowiązywał do kwietnia 2021 r.

Tym będą żyły rynki: inflacja w Polsce, PKB na Zachodzie. W nowym tygodniu nie zabraknie danych makroekonomicznymi, ze wstępnymi odczytami PKB w USA i Europie na czele. Wciąż trwał będzie sezon wyników, który obejmie zarówno gigantów z Wall Street, jak i spółki z GPW.

Wydarzy się w Polsce

Koronawirus. Od dziś przez dwa tygodnie uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju będą się uczyć zdalnie. Przedszkola i szkoły podstawowe, ale tylko klasy I-III, mają działać tak, jak do tej pory - stacjonarnie, z zachowaniem wymogów sanitarnych. Dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod nadzorem opiekuna.

Senat. O 16:00 zbiera się Senat; pierwszym punktem trzydniowego posiedzenia ma być nowela ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19; rano (10:30) tymi przepisami zajmie się senacka komisja zdrowia. Senat zajmie się też m.in. nowelą ustawy budżetowej na 2020 r.

Zdrowie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki otworzy obradujący w Warszawie 2. Kongres "Zdrowie Polaków" (09:00)

Pomoc seniorom. Briefing prasowy Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotra Mazurka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotra Wasilewskiego działacza społecznego, współprzewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz prof. Gertrudy Uścińskiej, Prezes ZUS (11:00)

Koronawirus. Konferencja prasowa "Start projektu społecznego stop2covid, który pomaga w zachowaniu social distance poprzez noszenie dedykowanych opasek" (14:00)

Informacja publiczna. Debata nt. roli dostępu do informacji publicznej w zamówieniach publicznych, organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego (16:00)

Wydarzy się na świecie

Waszyngton. W Senacie USA głosowanie nad kandydaturą do Sądu Najwyższego sędzi Amy Coney Barrett.

Pekin. Początek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na którym uzgodniony ma zostać pięcioletni plan rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025 (do czwartku).

Kijów. Raport OBWE z przebiegu niedzielnych wyborów lokalnych na Ukrainie.

Tokio. Nowy premier Japonii Yoshihide Suga wygłosi w parlamencie swoje przemówienie programowe.

Moskwa. Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin spotka się w stolicy Rosji ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Kołokolcewem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy obu krajów w kwestii walki z terroryzmem i nielegalną imigracją.

Delhi. Sekretarz stanu USA i minister obrony tego kraju, Mike Pompeo i Mark Esper, podczas wizyty w Indiach spotkają się ze swoimi indyjskimi odpowiednikami (do wtorku).

Ateny. Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow z wizytą w Grecji.

Ankara. Wybrany na prezydenta nieuznawanej na arenie międzynarodowej Tureckiej Republiki Cypru Północnego Ersin Tatar z wizytą w Turcji.

Kalendarium ekonomiczne 26 października 2020 r.

Niemcy: klimat gospodarczy (10:00)

USA: liczba sprzedanych nowych domów (14:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Wall Street czeka na wyniki wyborów

Sesja na Wall Street: Allegro znów trzęsie giełdą. WIG20 ratuje wzrosty

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

WAWEL ASSECOBS – Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

SANTANDER - WZA

AMBRA – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,70 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 26 października

1774 – W Filadelfii zakończył się I Kongres Kontynentalny.

1863 – W Anglii założono The Football Association.

1931 – Rozpoczął się proces brzeski przywódców Centrolewu.

1945 – Krajowa Rada Narodowa wydała dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy, tzw. "Dekret Bieruta"

1945 – Założono Polską Agencję Prasową.

1958 – W Czeladzi rozpoczęto budowę pierwszej szkoły tysiąclecia.

1971 – Zakupiono licencję na produkcję Fiata 126.

1982 – Sejm PRL przyjął ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

2003 – PLL LOT przystąpiły do sojuszu lotniczego Star Alliance.

2007 – Weszła w życie ustawa o zakazie handlu w dni świąteczne.

2017 – Prezydent Nursułtan Nazarbajew wydał dekret nakazujący do roku 2025 zastąpienie w języku kazachskim pisowni cyrylicą alfabetem łacińskim.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki