
Przed nami czwartek, 25 lutego. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.
Tematy dnia
Wielka wyrwa w polskiej turystyce. GUS pokazał dane [Wykres]. Spadek liczby turystów w polskiej bazie noclegowej w ubiegłym roku momentami przekraczał poziom 95 proc., wynika z przeliczenia najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Hossa producentów gier wyhamowała. Producenci gier wciąż nie schodzą z afiszu, jako złota branża GPW, niestety ostatnie miesiące dla akcjonariuszy branży nie są łatwe. I nie chodzi tu tylko o problemy CD Projektu z "Cyberpunkiem", hossa gamingowa po prostu wyhamowała.
Ponad milion osób otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Ponad milion osób zaszczepiono w Polsce przeciw COVID-19 obiema dawkami. Ogółem wykonano ponad 2,8 mln szczepień. Zgłoszono ok. 2,8 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych.
CD Projekt opóźnia wydanie patcha 1.2 do "Cyberpunka 2077". CD Projekt opóźnia wydanie patcha 1.2 do Cyberpunk 2077 m.in. z powodu ostatniego cyberataku. Planuje wydać go w drugiej połowie marca.
106 tys. zł do odliczenia dla małżonków w uldze termomodernizacyjnej. Montaż fotowoltaiki nie musi kosztować majątku. Warto jest wiedzieć z jakich ulg oraz dofinansowań można skorzystać podczas instalacji paneli słonecznych, wymiany kotła lub stolarki okiennej.
Bułgaria otwiera lokale gastronomiczne. W Bułgarii lokale gastronomiczne będą znów otwarte od 1 marca, a nocne kluby i dyskoteki od 1 kwietnia - poinformował w środę na posiedzeniu rządu premier Bojko Borisow.
Wydarzy się w Polsce
Sejm. Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenia, Sejm ma m.in. przeprowadzić drugie czytania dwóch projektów - prezydenckiego i senackiego - nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Sejm zajmie się też poselskim projektem zmian w Kodeksie karnym autorstwa PiS, który przewiduje uzupełnienie przepisów o zwalczaniu terroryzmu i dostosowanie ich do regulacji unijnych oraz m.in. zawieszenie biegu terminów przedawnienia karalności czynów w związku ze stanem epidemii.
Przeprowadzone ma być też drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który ma uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO)
Posłowie mają ponadto wysłuchać informacji premiera w sprawie stanu przygotowań do planowanej fali powodziowej w Polsce.
Wieczorem planowane są głosowania m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy w sprawie czternastej emerytury. Senat proponuje zniesienie progu dochodowego uprawniającego do świadczenia tak, by w pełnej wysokości mogli pobierać je wszyscy emeryci i renciści. Druga poprawka zakłada inne źródło finansowania czternastek: zamiast Funduszu Solidarnościowego – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
50+. 09:30 – Webinarium SGH oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pt. "Pokolenia 50+ w Polsce i w Europie: aktywność, stan zdrowia, uczenie się przez całe życie" dotyczące podsumowania wyników VII rundy badania SHARE oraz prezentacja rekomendacji wypracowanych przez zespół badawczy z udziałem m.in. podsekretarza stanu w MRPiT Roberta Tomanka.
Forum 590. 10:00 – Forum 590 online, "Ekspansja szansą polskiej gospodarki - Chiny, Indie, Afryka" w cyklu spotkań eksperckich, poświęconych tematom istotnym dla polskiej gospodarki.
Konsumenci. 10:35 – Konferencja online Narodowych badań konsumpcji pt. "Zmiany sposobu odżywiania jako proces, na który możemy oddziaływać".
Podatki. 13:00 – Debata online nt. "Czy podatki to jedyne wyjście? Budżet państwa po pandemii" organizowana przez Warsaw Enterprise Institute
TVP. 20:00 – Konferencja ramówkowa "Wiosna 2021"
Wydarzy się na świecie
Bruksela. Początek nadzwyczajnego wirtualnego szczytu Unii Europejskiej, poświęconego m.in. koordynacji walki z Covid-19 (do piątku).
Genewa. Konferencja prasowa regionalnego dyrektora Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hansa Kluge na temat sytuacji z Covid-19.
Genewa. Obrady 46. Sesji Rady Praw Człowieka ONZ (do 23 marca). Spodziewane wystąpienie Wysokiej komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet.
Houston. Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w zasypanym śniegiem i zmrożonym Teksasie.
Bruksela. Spotkanie online ministrów finansów państw strefy euro.
Rzym. Wideokonferencja szefów resortów finansów i banków centralnych państw G20.
Moskwa. Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy apelację na decyzję o objęciu aresztem domowym dwojga współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego: prawniczki Fundacji Walki z Korupcją (FBK) Lubow Sobol i koordynatora sztabu Nawalnego w Moskwie, Olega Stiepanowa. Oboje zostali zatrzymani w związku ze sprawą karną wszczętą po demonstracji w obronie Nawalnego 23 stycznia br., a dotyczącą naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa (początek – po godz. 9 czasu polskiego).
Kalendarium ekonomiczne 25 lutego 2021 r.
Podaż pieniądza w strefie euro (10:00)
USA: PKB, zamówienia na dobra trwałe, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30)
Podsumowanie sesji
Polska: Rocznica koronakrachu na GPW pod znakiem szerokich wzrostów
USA: Wall Street odrabia straty; kolejny rekord Dow Jones Industrial
Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |
Kalendarium giełdowe
LIVECHAT - Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał roku obrotowego 2020/2021.
MBANK - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.
SILVAIR-REGS – Wprowadzenie do obrotu na GPW 1.083.757 akcji zwykłych na okaziciela.
ELEMENTAL – Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW w związku z udzieleniem spółce zezwolenia na wycofanie z obrotu na rynku regulowanym.
ARTERIA – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 4,48 zł za sztukę.
09:30 - ASBIS - Konferencja wynikowa Spółki
10:00 - ASSECOSEE - Konferencja wynikowa Spółki
10:00 - PEKAO - Konferencja wynikowa Spółki
14:00 - BUDIMEX - Konferencja wynikowa Spółki
Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI
#TegoDnia 25 lutego
1793 – Rozpoczął się kryzys bankowy wywołany zrujnowaniem gospodarki w wyniku wojny polsko-rosyjskiej i wprowadzeniem rządów konfederacji targowickiej.
1856 – Rozpoczął się kongres paryski, zwołany w celu zakończenia wojny krymskiej.
1919 - Polsko-czechosłowacki konflikt graniczny: wojsko polskie wkroczyło do Cieszyna.
1919 – Oregon jako pierwszy amerykański stan opodatkował paliwo samochodowe (1 cent/galon).
1932 – Adolf Hitler otrzymał obywatelstwo Niemiec.
1956 – Nikita Chruszczow podczas XX Zjazdu KPZR wygłosił referat O kulcie jednostki i jego następstwach.
1977 – Premiera filmu Człowiek z marmuru w reżyserii Andrzeja Wajdy.
1993 – Początek 48-godzinnego strajku generalnego w regionie łódzkim.
Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia
