REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-20 07:26analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-20 07:26

Przed nami poniedziałek, 20 grudnia, 354. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 20 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 20 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Kredyty hipoteczne drożeją, w bankach budzi się duch konkurencji [Ranking]. Wskaźnik WIBOR pnie się w górę, a wraz z nim, w różnym tempie, oprocentowanie kredytów hipotecznych. Niektóre banki tną jednak promocyjnie drugi składnik ceny - marżę.

"Polski ład". Od nowego roku czekają nas spore zmiany w podatkach. Sprawdzamy szczegóły. Od 1 stycznia 2022 r. zacznie obowiązywać pakiet zmian podatkowych w ramach "Polskiego ładu". Zmieni on rzeczywistość w wielu firmach. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy

Uważaj, gdzie lokujesz pieniądze! Tak działają fałszywe platformy. Ucieczka przed inflacją w podejrzane okazje inwestycyjne może się źle skończyć. Jak grzyby po deszczu wyrastają platformy, które za pomocą wizerunków Piotra Kraśki lub Roberta Lewandowskiego wyłudzają pieniądze.

Od poniedziałku obowiązuje niższa akcyza na paliwa. Obajtek: podtrzymuję zapowiedzi. Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Protesty przeciwko "lex TVN". "Tam propaganda za mld, tu wolne media". Jesteśmy tu dziś w obronie wolnych mediów, wolnego słowa; gdy będziemy solidarni, wygramy, zmieciemy razem tę władzę - powiedział w niedzielę szef PO Donald Tusk podczas protestu w Warszawie przeciwko uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji.

Armia wyprzedaje koszary. Agencja Mienia Wojskowego zaciera ręce. W pandemii jak świeże bułeczki sprzedają się powojskowe tereny: skrawki poligonów, opuszczone kwatery i działki w zapomnianych leśnych garnizonach. Agencja Mienia Wojskowego zaciera ręce.

Gabriel Boric będzie nowym przezydentem Chile. Przedstawiciel chilijskiej lewicy Gabriel Boric zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w w niedzielę, na fali ożywienia postępowej lewicy , która rośnie od czasu, gdy dwa lata temu krajem wstrząsnęły powszechne społeczne protesty.

Tym będą żyły rynki: przedświąteczna ostatnia prosta. W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się  dane z polskiej gospodarki. Rynkowy tydzień będzie krótszy, bowiem Wigilia to na większości giełd dzień bez handlu.

Wydarzy się w Polsce

Edukacja. Od dziś do 9 stycznia zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzona zostaje nauka zdalna. Dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.

Polski Ład. 10:00 Briefing prasowy nt. Polskiego Ładu, z udziałem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego oraz wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk.

Agrounia. 10:00 Konferencja prasowa AGROunii pt. "W obronie wiejskiej mundurowej szkoły", z udziałem Michała Kołodziejczaka lidera AGROunii,

Kultura. 10:30 Konferencja prasowa połączona z prezentacją nowo zakupionej kolekcji dzieł wybitnego XX-wiecznego artysty, z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Warszawa. 11:30 Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystym otwarciu tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy.

Emerytury. 12:30 Konferencja pt. "Czy prawa nabyte są naruszalne? Emerytury i renty jako instrument politycznej zemsty", organizowana przez wicemarszałków Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką oraz Michała Kamińskiego.

Wydarzy się na świecie

Huta. Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy: Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski spotkają się w Hucie na Ukrainie w ramach szczytu Trójkąta Lubelskiego, by rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Wspólna konferencja prasowa prezydentów przewidziana jest na 10.45.

Bruksela. Spotkanie ministrów środowiska krajów Unii Europejskiej.

Rzym. Wizyta nowego kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który spotka się z premierem Włoch Mario Draghim.

Berno. Wchodzą w życie ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19.

Sofia. Grecki premier Kiriakos Micotakis składa roboczą wizytę w Sofii. Spotka się z premierem Kiriłem Petkowem i wicepremierem Asenem Wasilewem. Jednym z tematów rozmów jest dokończenie interkonektora gazowego. Micotakis zostanie rówież przyjęty przez prezydenta Rumena Radewa.

Naypyidaw. Wyrok w procesie byłej birmańskiej przywódczyni Aung San Suu Kyi za nielegalny przywóz i posiadanie krótkofalówek i w sprawie "naruszenia ograniczeń związanych z Covid-19".

Londyn. Decyzja brytyjskiego Sądu Najwyższego w sprawie sporu o 30 ton wenezuelskiego złota zablokowanego w Londynie.

Kalendarium ekonomiczne 20 grudnia 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Ceny Produkcji (PPI) (11/2021)

10:00 - GUS - Polska - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu (11/2021)

MF - Polska - Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (10/2021)

Podsumowanie sesji

Przeszły "trzy wiedźmy" na GPW. Załamanie w Turcji

Trzy wiedźmy przywiozły spadki na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

BIOPLANET – Debiut spółki na GPW. Wprowadzenie do obrotu akcji zwykłych na okaziciela serii A, B, C oraz praw do akcji serii D. Wykluczenie spółki z obrotu na NC.

SIMPLEDAY – Zakończenie przyjmowania zapisów i wpłat w transzy małych inwestorów oraz transzy dużych inwestorów.

AKCEPTFIN – Publikacja raportu za 2020 rok.

SFKPOLKAP – Publikacja raportu za 2020 rok.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 grudnia

1919 – Założono Polski Związek Piłki Nożnej.

1924 – W Austrii szyling zastąpił koronę austro-węgierską.

1938 – Została uruchomiona kolej linowo-terenowa na Gubałówce.

1970 – Grudzień 1970: Władysław Gomułka został odsunięty od władzy. Na nowego pierwszego sekretarza KC PZPR wybrano Edwarda Gierka.

1971 - Powstała organizacja Lekarze bez Granic.

1991 – Polska została przyłączona do Internetu.

2012 – Z linii montażowej fabryki w Tychach zjechał ostatni Fiat Panda, którego produkcję przeniesiono do Włoch.

Źródła: PAP, Wikipedia

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki