REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Przeszły "trzy wiedźmy" na GPW. Załamanie w Turcji

2021-12-17 17:30
publikacja
2021-12-17 17:30

Piątek niewiele zmienił w indeksie blue chipów. Najsłabiej wypadły średnie spółki. Rozliczenie grudniowych kontraktów przeszło bez większych emocji.

Przeszły "trzy wiedźmy" na GPW. Załamanie w Turcji
Przeszły "trzy wiedźmy" na GPW. Załamanie w Turcji
fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

WIG20 skończył sesję ze spadkiem 0,87 proc. i tyle też stracił w ciągu całego tygodnia. Szeroki WIG był niżej o 1,22 proc. i zatrzymał się na 67 153 pkt. mWIG40 spadł o 2,54 proc. Najbardziej odporne na podaż były małe spółki, które notowane w sWIG80 spadły o 0,83 proc.

Po piątkowej sesji nastąpi kwartalna rewizja indeksów. Od poniedziałku na GPW pojawi się notowanie indeksu WIG140.  Za nami rozliczenie grudniowej sesji kontraktów. Z tego powodu obroty były dziś większe na rynku, zwłaszcza w ostatniej godzinie handlu. Na koniec dnia wyniosły 2,42 mld zł, a na WIG20 przekroczyły 1,8 mld.

Na europejskich rynkach indeksy notowały spadki nieprzekraczające ok. 1,5 proc. CAC40 w momencie końca sesji w Warszawie był niżej o ok. 1 proc. a DAX o 0,7 proc. Wyróżniał się indeks tureckiej giełdy, na którym wobec spadków przekraczających 7 proc. władze tamtejszej giełdy chwilowo zawieszały notowania. Warto dodać, że wcześniej indeks był notowany na plusie w ciągu dnia. Załamanie było efektem interwencji na tureckiej lirze. W piątek za jednego dolara trzeba była płacić ponad 17 lir. Turcja wydaje się przygrywać walkę z inflacją wobec niestandardowych metod tamtejszego banku centralnego, ręcznie sterowanego przez prezydenta Erdogana.

Bankier.pl

Chwilowe odrodzenie banków nie trwało długo i w piątek branżowy sektor był znowu na minusie (-2,39 proc.) Najwięksi kredytodawcy wyraźnie spadali. Najwięcej stracił Santander (-3,64 proc.), ale PKO BP (-2,65 proc.) i Pekao (1,90 proc.) też zaliczyli ponad 2 proc. przecenę. Tylko na akcjach PKO BP (208 mln zł) i Pepco (289 mln zł) obrót przekroczył 200 mln.

Solidnie buja w tym tygodniu na kursie JSW. Mocno spadkowe dni przeplatają się z sesjami silniejszego popytu. Piątek węglowa spółka zakończyła o 5,6 proc. niżej. Mocniejszą podażą wyróżniły się też papiery Asseco (-4,97 proc.). Powyżej 2 proc. oddały kursy PKN Orlen (-2,49 proc.) Orange (-2,45 proc.) i CCC (-2,22 proc.)

Bankier.pl

Zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki wyższych od oczekiwań cen gazu oraz energii elektrycznej spowodowało odbicie kursu Tauronu (2,54 proc.). Przez większość dnia pozytywnie reagowały także walory PGE, ale ostatecznie fixing przesądził o spadku o 0,57 proc.

Wzrostową sesję ma za sobą również PGNiG (2,56 proc.), który podał, że zatwierdzone zmiany spowodują wzrost rachunków za gaz w 2022 r. dla klienta detalicznego o ok. 54 proc.

Trzeci kolejny dzień rosną akcje CD Projektu (2,72proc.) Od nowego tygodnia jego udział w indeksie WIG-Games nie będzie mógł przekroczyć 40 proc.

Drugą popytową sesję zaliczyły walory Allegro (1,79 proc.), które poinformowało o realizacji kolejnego warunku na drodze do połączenia z czeską Grupą Mall.

Po dwudniowej korekcie, do wzrostów powróciły akcje LPP. Ich cena podskoczyła o 150 zł co przełożyło się na 0,87 proc. zwyżkę. Od początku miesiąca akcje odzieżowego giganta zdrożały nominalnie o 4070 zł co oznacza 30 proc. stopę zwrotu.  

W drugiej linii gorzej radziły sobie spółki technologiczne: Livechat (-7,49 proc.) i Comarch (-5,58 proc.), mimo wciąż słabego złotego. Spadki nie ominęły Polenergii (-6,07 proc.), Intercars (-5,84 proc.) i Selvity (-5,82 proc.). Podobnie do tych z WIG20 traciły banki: Millenium (-4,30 proc.) mBank (-4,50 proc.) Alior (-4,22 proc.). W druga stronę skierował się kurs ING (2,38 proc.)

Większość spółek spadła, a wzrosty kilku pozostałych nie przekroczyły 3 proc. Za wyjątkiem Mabionu (3,58 proc.), OAT (4,43 proc.) i Celon Pharmy (5,79 proc.).

To właśnie sektor leków był dziś najlepszym branżowym indeksem ze wzrostem o 2,75 proc. Oprócz niego tylko gry (0,81 proc.) i odzież (0,18 proc.) zdołały wyjść nad kreskę. Z 12 spadającyh najgorsze były: motoryzacja (-3,85 proc.), informatyka (-3,82 proc.) i media (-3,73 proc.)

MKu

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wtomek
"Sesja na giełdzie w Stambule była w piątek dwukrotnie wstrzymywana po tym, jak indeks BIST 100 spadł o prawie 7 proc. Kilka godzin wcześniej rósł on o prawie 6 proc. i sięgnął rekordowo wysokiego poziomu 2406 pkt, a pomimo piątkowego tąpnięcia był on o 44 proc. wyżej niż na początku roku. " -To cytat z innego portalu. "Sesja na giełdzie w Stambule była w piątek dwukrotnie wstrzymywana po tym, jak indeks BIST 100 spadł o prawie 7 proc. Kilka godzin wcześniej rósł on o prawie 6 proc. i sięgnął rekordowo wysokiego poziomu 2406 pkt, a pomimo piątkowego tąpnięcia był on o 44 proc. wyżej niż na początku roku. " -To cytat z innego portalu. Może ktoś zacytuje co tutaj napisano. Poziom dna przebity na Bankier.pl
podatnik-
Jakich "ekonomistów" w PRLu bis? To całe towarzystwo z pseudonimami np. profesor/ a oto pierwszy z brzegu przykład: taki Glapiński jaki on ekonomista jak on całe życie naukowe powtarzał co powiedział: Lenin, Stalin, etc i na tym zrobił karierę naukową czy taki może być nazwany "ekonomistą"?
przemek_opinia
Tyle na forum "ekonomistów", znających się na tym, że PiS taki zły. Ale jak są tematy iście ekonomiczne to jakoś brak dyskusji merytorycznej o tym co dla inwestora na prawdę ważne. Troll i fanatycy PO rządzą w sieci.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki