REKLAMA

Tym będą żyły rynki: przedświąteczna ostatnia prosta

Michał Żuławiński2021-12-17 18:49analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-17 18:49
Tym będą żyły rynki: przedświąteczna ostatnia prosta
Tym będą żyły rynki: przedświąteczna ostatnia prosta
fot. gracethang2 / / Shutterstock

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się  dane z polskiej gospodarki. Rynkowy tydzień będzie krótszy, bowiem Wigilia to na większości giełd dzień bez handlu.

Poniedziałek, 20 grudnia

O 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi raporty o produkcji przemysłowej oraz inflacji producenckiej w listopadzie. W przypadku wskaźnika PPI analitycy prognozują roczną dynamikę cen na poziomie 13 proc. wobec 11,8 proc. miesiąc wcześniej. Z kolei produkcja przemysłowa ma przyspieszyć z 7,8 proc. do 8,5 proc.

Na NewConnect zadebiutuje spółka Bioplanet.

Wtorek, 21 grudnia

Tym razem aż trzy raporty z Polski. Pierwszy dotyczył będzie sprzedaży detalicznej, drugi produkcji budowlano-montażowej, a trzeci koniunktury gospodarczej.  Szczególnie mocno obserwowany będzie pierwszy z nich, gdyż sprzedaż w cenach stałych (prognoza 8,5 proc.) mocno rozjeżdża się ze sprzedażą w cenach nominalnych (prognoza 16,8 proc.), co ma oczywiście związek z wysoką inflacją.

Środa, 22 grudnia

Zaczniemy od Wielkiej Brytanii (08:00), gdzie pojawią się finalne wyliczenia dotyczące PKB. Z kolei we Francji (08:45) i Szwecji (09:30) opublikowane zostaną raporty o inflacji producenckiej.

W ramach przeglądu listopadowej kondycji polskiej gospodarki, o 10:00 poznamy raport GUS-u o koniunkturze konsumenckiej (która zapewne pogorszy się na skutek rosnącej inflacji), zaś o 14:00 NBP poinformuje o podaży pieniądza.

O 14:30 Narodowy Bank Czech podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Rynek oczekuje kolejnej ich podwyżki, tym razem z 2,75 proc. do 3,25 proc. O tej samej porze w USA ogłoszony zostanie drugi odczyt dynamiki PKB w III kwartale.

Czwartek, 23 grudnia

O 10:00 GUS przedstawi ostatni w tym roku biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. finalne dane o stopie bezrobocia rejestrowanego oraz informację o oczekiwaniach inflacyjnych Polaków.

Popołudnie zdominują Amerykanie, za sprawą danych o dochodach i wydatkach (14:30), zamówieniach na dobra trwałe (14:30), liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz oczekiwaniach inflacyjnych (16:00) i sprzedaży nowych domów (16:00).

Piątek, 24 grudnia

Wigilia to dzień wolny od giełdowego handlu m.in. w Polsce, USA, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Czechach, Węgrzech, Norwegii, Szwecji czy Rumunii. W niektórych krajach sesje będą skrócone – w Wielkiej Brytanii do 13:30, we Francji, Holandii czy Belgii do 14:05.

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
Według analiz ekonomistów Pekao inflacja w 2022 wyniesie 9,4% i to po uwzględnieniu efektu bazy. To kolejny sukces Kaczyńskiego, Glapińskiego i Morawieckiego, którzy zapowiadali deflację. Polska PiS to przegniły, zasikany kacznik, który się wali.
demeryt_69
W jakim celu wklejasz to na każdym wątku, lewoskrętny frustracie?

demeryt_69
Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy sędziowie TSUE nie przekroczyli uprawnień w toku rozpoznawania skarg przeciwko Polsce - dzieje się!interstellar
Dzieje się tragikomedia. Codziennie mamy naliczane 1,5mln euro kary za Izbę Dyscyplinarną i za Turów.

Co oni mogą nam zrobić? Zabrać kasę. Zaboli.

Co my możemy im zrobić? Próbować się dogadać, ale jełopy wolą iść na zwadę durnymi działaniami prokuratury Ziobry. Żal.
nasch_tschalnik
Prokuratura Zera, Trybunał Wolfgangowej, Polska Kartofla, czołgi ruskie na granicy, gigantyczną inflacja, a wojna wypowiedziana USA.
demeryt_69 odpowiada nasch_tschalnik
Bełkot!

chudyjakszkapa
Chcę żeby cały świat dowiedział się o moim SZCZĘŚCIU :-)

Od nowego roku nie będę płacił ANI GROSZA podatku na pisokomunę :))))

Czuję się jakbym znów miał 18 lat :D
interstellar
Polskie PPI (produkty i usługi) z 11,8% na 13%?? Niby dlaczego? Co podrożało o tyle w przeciągu miesiąca, że trzeba tak bardzo podnosić ceny?

Przecież ten wskaźnik w Polsce obejmuje tylko górnictwo, przetwórstwo, dostawy wody i gazu, odbiór ścieków...

Sprawdziłem giełdowe ceny gazu ziemnego i od września tanieje...
Polskie PPI (produkty i usługi) z 11,8% na 13%?? Niby dlaczego? Co podrożało o tyle w przeciągu miesiąca, że trzeba tak bardzo podnosić ceny?

Przecież ten wskaźnik w Polsce obejmuje tylko górnictwo, przetwórstwo, dostawy wody i gazu, odbiór ścieków...

Sprawdziłem giełdowe ceny gazu ziemnego i od września tanieje... WTF?

Tylko tym razem proszę nie porównywać do innych krajów bo są zbyt duże różnice w obliczeniach... taka dyskusja nie miałaby sensu.
itso_sprzezenie
https://stat.gov.pl/wskazniki-makroekonomiczne/
proszę kochaniutki z itso wiesz więcej :D

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki