REKLAMA

Od poniedziałku obowiązuje niższa akcyza na paliwa. Obajtek: podtrzymuję zapowiedzi

2021-12-20 05:48
publikacja
2021-12-20 05:48

Od poniedziałku, 20 grudnia br. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona akcyza na paliwa. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia nastąpi też obniżka akcyzy na prąd i zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Od poniedziałku obowiązuje niższa akcyza na paliwa. Obajtek: podtrzymuję zapowiedzi
Od poniedziałku obowiązuje niższa akcyza na paliwa. Obajtek: podtrzymuję zapowiedzi
fot. SkazovD / / Shutterstock

Od poniedziałku, 20 grudnia br. do 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy wynoszą: na benzyny silnikowe - 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na paliwa ulegną zmianie. Akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg. Ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. z akcyzy na energię elektryczną zostaną zwolnieni odbiorcy w gospodarstwach domowych. Dla pozostałych odbiorców stawka wyniesie w tym okresie 4,60 zł/MWh.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie będzie podlegała sprzedaż detaliczna benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

W ustawie przewiduje się również nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż paliw silnikowych, czytelnej informacji o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Z kolei sprzedawcy energii elektrycznej do 31 października 2022 r. są zobowiązani do przekazywania nabywcy końcowemu w gospodarstwie domowym informacji o obniżonych stawkach podatków na prąd.

Obajtek dla "Sieci": podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - podkreślił w rozmowie z "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w tygodniku "Sieci" zapytany został, czy podtrzymuje swoją zapowiedź o obniżce cen paliw o ok. 30 groszy na litrze od 20 grudnia. "Zdecydowanie podtrzymuję tę zapowiedź" - powiedział.

"Bardzo ważne deklaracje polskiego rządu o obniżeniu podatków to jedno. Drugie - zmniejsza się cena baryłki ropy i stabilizuje kurs dolara. To są wiarygodne przesłanki do obniżki sięgającej ok. 30 gr na litrze paliwa" - podkreślił.

W ocenie szefa Orlenu "dzięki dokonanej wcześniej optymalizacji - dywersyfikacji ropy i centralizacji zakupów w PKN Orlen - mamy w Polsce jedne z najtańszych paliw w Europie". "To również efekt podjęcia odważnej decyzji o nabyciu praw do emisji CO2 po ok. 23-24 euro, podczas gdy obecnie kosztują one 80-90 euro" - uważa Obajtek.

"Nie wykorzystaliśmy tych certyfikatów, żeby jeszcze mocniej wygenerować zyski, bo celem było utrzymanie planowanego poziomu marży. W ten sposób mogliśmy stabilizować ceny, co miało uzasadnienie biznesowe, ponieważ wzrost poziomu cen paliw ograniczyłby popyt. Tak się nie stało, mówiąc wprost - nie zanotowaliśmy odpływu klientów. Kupując ropę, płacimy podobnie jak wszyscy, ale tak jak już wspominałem, mamy jedne z najniższych cen paliw w całej Unii Europejskiej" - mówił.

Na uwagę, że są to ceny mimo wszystko wysokie, Obajtek odparł: "Doskonale rozumiem, że kierowcy chcieliby tankować paliwa za niższą cenę, ale niestety nie przeskoczymy sytuacji na globalnych rynkach ropy naftowej".

Zaznaczył też m.in., że Orlen utrzymał ceny na stabilnym poziomie. "Państwo także spełniło swoją funkcję, obniżając podatki od paliw. I teraz naszą odpowiedzialnością jest wdrożyć w to życie" - powiedział. "Przypomnę, że w 2012 roku rząd Donalda Tuska też próbował obniżać akcyzę, ale nie przełożyło to na cenę paliw w detalu. Chcę zaznaczyć, że tym razem my, jako Orlen, dopilnujemy, żeby to się przełożyło na cenę końcową paliwa na stacjach" - dodał.

Jak wyjaśnił prezes Orlenu, "zapowiedzianą obniżkę zastosujemy w hurcie i ostatecznie, mając ok. 1,8 tys. stacji paliw w całej Polsce, na większości tzw. lokalnych mikrorynków zadziałamy, obniżając cenę paliwa również w detalu".

Obajtek zapytany też został, czy benzyna na święta będzie kosztowała mniej niż 6 zł za lir. "To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję" - powiedział.

agzi/ ann/

(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (19)

dodaj komentarz
chudyjakszkapa
Ropa od szczytu tańsza o 20%, czyli przy 6zl, gdzie połoa to podatki benzyna na stacju już dziś powinna być po 5.5 zl i to bez żadnych innych obniżek... banda złodzieji
rolkalina
Ci co piszą obraźliwe komentarze mają chyba coś z głowami, każdy się cieszy z obniżek , jeszcze teraz jak mamy przed świętami to wiadomo, ze każdy liczy każdy grosz, super i cieszę się ze juz dziś mogłam na Orlenie zatankować taniej.
jarekzbyszek
Ciekawe ile Obajtkowi wlepią?
Działanie na szkodę spółki to najmniejszy jego problem.
antek10
Głośno ogłosił a po świetach , po ckchu wzrost cen o tyle ile obniżyli plus na premie dla pisiej rodziny
prawdziwynierobot
a to prezes orlenu decyduje o wysokości akcyzy, że tak się chwali, że dotrzymuje obietnic?
Szkoda gadać, co tu się wyprawia w tym kraju
wwojtekw
Akcyza obniżona o 10% (PB) i 7% (ON) na kilkanaście dni. Od nowego roku ta obniżka będzie tylko spadnie do 7% (PB) i 3,6% (dla ON). To co tutaj łaskawie obniżono odbiją sobie na dużo większych wpływach z VATu, bo ceny paliw poszły mocno w górę. Tyle w temacie obniżek.
ptokbentoniczny
Aktualnie cena ropy jest o 20% niższa niż była na najwyższym poziomie uwzględniając również kurs dolara. A to oznacza, że paliwo powinno kosztować (uwzględniając złodziejstwo aktualnej ekipy) 5.20 - 5.50 bez obniżania podatków. A oni obniżyli cenę do ok 5.95. Złodziejstwo.
wizytator
To pazerność i zmowa stacji benzynowych. Po co mieli obniżać wcześniej skoro od dziś niższa akcyza.
duck_killer odpowiada wizytator
Weź pod uwagę, że największa sieć stacji w tym kraju to narodowy champion.

Zobaczycie jak podskoczą zyski orlenu w niedługim czasie. Ceny ropy mocno spadły, ceny paliw na stacjach już dawno powinny spaść do tych 5,50 zł/litr, ale tak się nie dzieje. Dlaczego? Może chcą sobie dobić marże za czas, kiedy orlen sztucznie utrzymywał
Weź pod uwagę, że największa sieć stacji w tym kraju to narodowy champion.

Zobaczycie jak podskoczą zyski orlenu w niedługim czasie. Ceny ropy mocno spadły, ceny paliw na stacjach już dawno powinny spaść do tych 5,50 zł/litr, ale tak się nie dzieje. Dlaczego? Może chcą sobie dobić marże za czas, kiedy orlen sztucznie utrzymywał cenę 5,99 a konkurencja nie mogła sobie pozwolić na zbyt dużą różnicę. A może to zagranie propagandowe - od dzisiaj niby jest niższa akcyza, obniżą o te parenaście groszy na litrze, żeby pokazać suwerenowi jak spełnia się obietnice, a różnicę wynikającą ze sporo tańszej ropy naftowej zgarnie orlen.
jarekzbyszek
Obajtek będzie kradł podwójnie. Zgodnie z zapowiedzią musi wystarczyć na wykupienie TVN.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki