REKLAMA

Trzy wiedźmy przywiozły spadki na Wall Street

2021-12-17 22:08
publikacja
2021-12-17 22:08

Piątkowa sesja na nowojorskich parkietach przyniosła kontynuację czwartkowych spadków. Działo się to w dniu wygasania grudniowych serii kontraktów terminowych i opcji, zwanych w giełdowym żargonie „trzema wiedźmami”.

Trzy wiedźmy przywiozły spadki na Wall Street
Trzy wiedźmy przywiozły spadki na Wall Street
fot. Brendan MCDERMID / / Reuters

S&P500 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,03%, finiszując z wynikiem 4 620,64 pkt. Dow Jones poszedł w dół o 1,48%, schodząc do 35 365,44 pkt. Tym razem było dokładnie inaczej niż w czwartek, kiedy to najsłabszym ogniwem okazał się zniżkujący o prawie 2,5% Nasdaq. W piątek Nasdaq Composite stracił ledwie 0,07%.

Podobnie jak dzień wcześniej giełdowym indeksom ciążyły wielkie spółki technologiczne. Akcje Apple’a pogłębiły czwartkową przecenę o 0,65%. Kurs Microsoftu obniżył się o 0,3%, zaś Alphabetu o blisko 1,9%. To właśnie wyśrubowanym wycenom technologicznym gigantom najbardziej mogą zaszkodzić zapowiadane przez Rezerwę Federalną trzy podwyżki stóp procentowych w 2022 roku. Większość największych spółek technologicznych na dużych minusach kończą cały tydzień. Microsoft od poniedziałku stracił 6%, a Apple 5%.

Ich wysoka wycena nierzadko osadza się przede wszystkim na wysokiej wartości rezydualnej, aniżeli na bieżących przepływach finansowych. W takim przypadku wzrost tzw. stopy wolnej od ryzyka może istotnie ograniczyć wartość tego typu spółek „wzrostowych”. Gdy inwestorzy dochodzą do wniosku, że tak niskie stopy nie zostaną utrzymane w przyszłości, to wartość takich spółek bardzo mocno maleje.

Sentymentu nie wsparł też komunikat Pfizera (-3,1%), według którego „pandemia” Covid19 może przeciągnąć się także na przyszły rok. Pomimo zaszczepienia prawie całej dorosłej populacji wiele krajów w Europie Zachodniej notuje właśnie rekordową liczbę pozytywnych wyników testów na chińskiego wirusa i wprowadza nowe restrykcje ograniczające podstawowe prawa człowieka.

Analitycy zwracają też uwagę na znaczenie kalendarza. W piątek wygasały grudniowe serie kontraktów terminowych i opcji, co zwykle prowadzi do większej zmienności i swoistego „przeciągania liny” między graczami z rynku terminowego i kasowego.

Na to nakłada się zbliżająca się końcówka roku. Część inwestorów może chcieć zrealizować zyski, zwłaszcza na bardzo mocnych w tym roku spółkach technologicznych. Inni mogą sprzedawać, aby zaksięgować straty i obniżyć podatek od zysków kapitałowych za 2021 rok. Prawdopodobnie już od poniedziałku na rynkach finansowych rozpocznie się okres okołoświąteczny, zwykle charakteryzujący się niższą aktywnością inwestorów i przytłumioną zmiennością. Tak jest zazwyczaj, ale zdarzają się też takie grudnie jak w 2018, gdy z powodu strachu na rynku sekretarz skarbu USA musiał wracać z urlopu i w Wigilię zwołał słynny "Plunge Protection Team".

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mooooo
Żargon jest tylko jeden!!!!! Obraz nędzy I rozpaczy !!!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki