REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zajęcie komornicze a bony świąteczne. Pracownik może stracić pieniądze

Dominika Florek2021-11-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-11-19 06:00
Zajęcie komornicze a bony świąteczne. Pracownik może stracić pieniądze
Zajęcie komornicze a bony świąteczne. Pracownik może stracić pieniądze
fot. PhotoJuli86 / / Shutterstock

Pracodawcy coraz częściej decydują się na przekazywanie dodatkowych pieniędzy w postaci bonów świątecznych oraz kart przedpłaconych z okazji świąt Bożego Narodzenia. Co jednak w sytuacji, gdy wynagrodzenie osoby zatrudnionej objęte jest egzekucją komorniczą – czy dodatki świąteczne przepadają? 

Zajęcie komornicze a bony na święta to jeden z tematów powracających co roku wraz ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. W ostatnim czasie pracodawcy, oprócz prezentów dla dzieci, coraz częściej decydują się na rozdawanie bonów świątecznych oraz kart przedpłaconych zatrudnionym osobom. Pracownicy, których zarobki objęte są egzekucją komorniczą, muszą liczyć się z tym, że część ich dodatku świątecznego może zostać zajęta. Sporo zależy od źródła pochodzenia środków. 

Zajęcie komornicze a bony świąteczne

– Bony świąteczne to rodzaj świadczeń, jakie pracodawca może wypłacić pracownikowi. Świadczenia wypłacane pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) podlegają egzekucji komorniczej. Podstawy prawne takiego zajęcia znajdują się m.in. w Kodeksie Postępowania Cywilnego oraz w Kodeksie Pracy. Przy potrąceniach komorniczych od świadczeń z ZFŚS nie stosuje się ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy, co oznacza, że bony na święta podlegają egzekucji w całości – wyjaśnia Marcin Staniszewski, radca prawny z Kancelarii RPMS Staniszewski & Wspólnicy w rozmowie z Bankier.pl.

– Aby jednak komornik mógł zająć bon świąteczny, musi dysponować właściwym tytułem egzekucyjnym. W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania egzekucyjnego musi być wskazane, które świadczenie obejmuje egzekucja i w jakiej wysokości – dodaje  Marcin Staniszewski.

Zajęcie komornicze a karta przedpłacona

Inny rodzajem dodatków do wynagrodzenia dla pracowników rozdawanym z okazji np. Świąt Bożego Narodzenia są karty przedpłacone. W związku z tym pojawia się pytanie, czy komornik ma prawo do egzekwowania pieniędzy z kart przedpłaconych? Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana niż w przypadku bonu świątecznego.

– Karty przedpłacone, czyli karty prepaid umożliwiają dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Przed użyciem takiej karty, rachunek należy zasilić. Karty prepaid chętnie wykorzystują pracodawcy jako formę rozliczeń z pracownikami. Są one też popularną formą prezentu, umożliwiającego zrobienie zakupów w konkretnym sklepie. Karta przedpłacona z prawnego punktu widzenia jest świadczeniem pieniężnym, które podlega zajęciom komorniczym. Zakres zajęcia zależy od tego, jaki charakter ma świadczenie wypłacone w formie karty prepaid tj.: czy jest to wynagrodzenie za pracę, czy też świadczenie z ZFŚS, które powinno podlegać egzekucji w pełnej wysokości – podkreśla Marcin Staniszewski.

Czy pieniądze z dodatku świątecznego można stracić?

W świetle przepisów prawa pieniądze otrzymane zarówno w ramach bonu świątecznego, jak i karty przedpłaconej mogą zostać zajęte przez komornika. Jednak w przypadku karty przedpłaconej wysokość środków finansowych, które mogą być zajęte w wyniku egzekucji komorniczej zależy od źródła ich pochodzenia. W przypadku przekazywania pracownikom pieniędzy ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych komornik ma prawo do zajęcia całej kwoty z karty przedpłaconej. Natomiast w przypadku, gdy środki na karcie przedpłaconej są traktowane jako wynagrodzenie za pracę, to limit ich zajęcia jest taki jak w przypadku pensji. 

Wysokość kwoty wolnej od zajęcia w przypadku osób otrzymujących wynagrodzenie za pracę reguluje Kodeks pracy. Zajęte środki nie mogą być wyższe niż 60 proc. dochodu w przypadku dłużników alimentacyjnych oraz 50 proc. dochodu w pozostałych przypadkach. Po zajęciu na koncie pracownika  musi pozostać przynajmniej równowartość pensji minimalnej. 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na mocy obowiązujących przepisów musi być utworzony w jednostkach budżetowych oraz przez przedsiębiorstwa, które na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają – w przeliczeniu na pełne etaty – przynajmniej 50 osób. ZFŚS może powstać także w mniejszych firmach, ale założenie go jest możliwością a nie obowiązkiem pracodawcy. Celem funduszu jest wspomaganie uboższych pracowników poprzez m.in. przyznawanie dodatków do miesięcznego wynagrodzenia zarówno w okresach cyklicznych, jak i nagłych sytuacjach. Świadczenia socjalne przyznawane z ZFŚS przyznawane są pracownikom, którzy spełniają kryteria określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
3456
jest na to sposób jacy ludzie taki kraj.
demeryt_69
"Bony świąteczne a zajęcie komornicze" czyli kolejny tekst z cyklu "Doktorantka Florek radzi" :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki