„Wziąłem już kredyt, ale deweloper nie oddał mieszkania. Czy dostanę »Bezpieczny kredyt«?”

Wojciech Boczoń2023-11-29 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 06:00

Kolejne z pytań nadesłanych przez czytelników dotyczy kwestii niewywiązania się przez dewelopera z umowy. Czy z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” można skorzystać w sytuacji, gdy deweloper nie oddał mieszkania do użytku i chcemy po raz drugi skorzystać z finansowania bankowego?

„Wziąłem już kredyt, ale deweloper nie oddał mieszkania. Czy dostanę »Bezpieczny kredyt«?”
„Wziąłem już kredyt, ale deweloper nie oddał mieszkania. Czy dostanę »Bezpieczny kredyt«?”
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Pan Marcin (imię zmienione) zgłosił się do nas z następującym problemem: zaciągnął kredyt, ale deweloper nie oddał mieszkania do użytku. Zobowiązanie zostało spłacone w całości. Czy teraz może zaciągnąć „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„Osiedle do dziś nie powstało”

- W listopadzie 2020 r. zaciągnąłem kredyt na mieszkanie, które miałem odebrać w styczniu 2021 r. Mieszkanie nie zostało oddane do użytku przez dewelopera, więc go nie odebrałem. Kredyt został spłacony w całości w marcu 2022 r. i została rozwiązana umowa deweloperska u notariusza. Osiedle do dziś nie zostało ukończone. Czy w takiej sytuacji mogę się ubiegać o „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

Grzegorz Granda, ekspert finansowy i dyrektor Oddziału Expander w Lublinie, ma dla naszego czytelnika dobre informacje. – Tak, ale pod warunkiem że tamta umowa kredytowa została rozwiązana w związku z dokonanym na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177 oraz z 2023 r. poz. 1114) skutecznym odstąpieniem przez kredytobiorcę od umowy deweloperskiej. Wnioskowanie o „Bezpieczny kredyt 2 proc.” będzie też możliwe, gdy minie 36 miesięcy od zawarcia umowy kredytowej, co w tym konkretnym przypadku za chwilę nastąpi – mówi ekspert.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” na pierwsze mieszkanie

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” do rozwiązanie dla osób, które nie posiadają nieruchomości mieszkaniowej. Ma ułatwić zakup pierwszego mieszkania, w którym będzie prowadzone gospodarstwo domowe. W tak zakupionym lokalu nie można prowadzić firmy lub wynajmować pomieszczeń innym osobom – pod ryzykiem utraty dopłat.

Wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł, a maksymalna kwota kredytu 500 tys. zł w przypadku singli i 600 tys. zł w przypadku par. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby w wieku do 45. r. ż. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Stała stopa będzie ustalona w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach).

Lista banków oferujących "Bezpieczny kredyt 2 proc."

Poniżej znajduje się lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska – data rozpoczęcia oferowania 29.11.2023 r.
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Nie oddał ci deweloper, nie odda najemca... bo nieszczęścia chodzą parami.

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-prawo-chroni-nieuczciwych-najemcow-lewica-nie-chce-zmian-ale,nId,7177043
-pio-
Pan "Marcin" imię zmienione :D
-pio-
drugi dzień podobna tematyka (wczoraj byli fliperzy) i ten sam "EXPERT" z Lublina :D
inwestor.pl
Ach te problemy peroniarzy.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki