REKLAMA

Wynagrodzenia w branżach w 2014 roku

2015-07-30 14:02
publikacja
2015-07-30 14:02
YAY Foto

Najwyżej opłacaną branżą, podobnie jak w ubiegłych latach, pozostawało w 2014 roku IT. Przeciętne wynagrodzenie w branży IT w 2014 roku wynosiło 6 000 PLN. Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto była równa 4 150 PLN i stanowiła 69% mediany wynagrodzeń w IT. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się telekomunikacja i bankowość. Co druga zatrudniona tam osoba zarabiała powyżej 5 500 PLN.

Niezmiennie, na drugim biegunie znaleźli się pracownicy kultury i sztuki oraz usług dla ludności. Tam 50% pracowników zarabiało poniżej 3 000 PLN.

Wykres 1. Mediana wynagrodzeń całkowitych w poszczególnych branżach  w 2014 roku (brutto w PLN)
Wykres 1. Mediana wynagrodzeń całkowitych w poszczególnych branżach w 2014 roku (brutto w PLN)  

IT nie wszędzie najwyżej cenione

W połowie województw najwyżej opłacaną branżą było IT. Jednak w mazowieckim i dolnośląskim najwięcej płacono w telekomunikacji (odpowiednio 7 400 PLN i 7 000 PLN). W warmińsko-mazurskim co drugi zatrudniony w przemyśle ciężkim zarabiał powyżej 4 675 PLN. W pozostałych województwach najwyżej opłacanymi branżami była bankowość oraz energetyka i ciepłownictwo.

Najniższe wynagrodzenie dostawali pracownicy zatrudnieni w kulturze i sztuce. Branża ta była najniżej opłacaną w dziesięciu województwach. Wśród branż, w których zarobki są niskie znalazły się też usługi dla ludności oraz służba zdrowia czy transport i logistyka.

Schemat 1. Najwyżej i najniżej opłacane branże w poszczególnych województwach w 2014 roku (brutto w PLN)

C:\Users\sradzieta\Desktop\dsfads.jpg
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku

Dyrektor i członek zarządu opłacany jak specjalista

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwyższe pensje otrzymywali w 2014 roku dyrektorzy i członkowie zarządu w telekomunikacji. Co drugi zatrudniony tam dyrektor otrzymywał powyżej 17 500 PLN, a 50% zarabiało pomiędzy 10 000 PLN a 30 000 PLN. Najwyżej opłacane stanowiska wykonawcze odnotowano w branży IT. Mediana wynagrodzeń na tym szczeblu wyniosła 3 600 PLN.

Wśród dyrektorów i członków zarządu najmniej zarabiali zatrudnieni w służbach mundurowych. Wynagrodzenie co drugiego dyrektora nie przekraczało 5 500 PLN, czyli nie przekraczało wysokości pensji 50% specjalistów w IT. Wynagrodzenie pracownika szeregowego w usługach dla ludności stanowiło 63% pensji pracownika szeregowego w IT - czyli w branży, gdzie stanowisko wykonawcze było najwyżej opłacane.

Tabela 1. Najwyżej i najniżej opłacane branże na poszczególnych szczeblach zarządzania 

szczebel zatrudnienia

najwyżej opłacana branża mediana najniżej opłacana branża mediana

dyrektor/zarząd

telekomunikacja

17 500

służby mundurowe

5 500

kierownik

IT

9 000

kultura i sztuka

3 780

specjalista

IT

5 900

kultura i sztuka

3 000

pracownik szeregowy (stanowiska wykonawcze)

IT

3 600

usługi dla ludności

2 270

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku

W 2014 roku przedsiębiorstwa z kapitałem polskim płaciły swoim pracownikom około 40% mniej niż firmy zagraniczne. W najwyżej opłacanej branży, jaką były technologie informatyczne, różnica wysokości mediany wyniosła 2 659 PLN, czyli zarobki w polskich przedsiębiorstwach IT stanowiły 65% zarobków w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.

Wśród najwyżej wynagradzanych branż w polskich firmach za IT znalazły się bankowość oraz energetyka i ciepłownictwo. W firmach z kapitałem zagranicznym kolejność była nieco inna: IT nadal na pierwszym miejscu, dalej telekomunikacja oraz służba zdrowia.

Schemat 2. Wynagrodzenia całkowite w firmach polskich i zagranicznych w wybranych branżach w 2014 roku (brutto w PLN)

C:\Users\sradzieta\Desktop\kapitał.jpg

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku

Patrząc na wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń po raz kolejny można zauważyć, że choć branża jest jednym z bardzo istotnych czynników wpływających na wysokość płac, nie jest czynnikiem jedynym. Dobrym przykładem jest pochodzenie kapitału. Wysokość mediany wynagrodzeń w najwyżej opłacanych branżach w firmach z kapitałem polskim jest zbliżona do mediany najniżej opłacanych branż w przedsiębiorstwach zagranicznych.

Sylwia Radzięta

Sedlak&Sedlak

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~rak
mama 46 lat zarabiam w banku po 22 latach i po studiach 3900 brutto z premią w jednym z największych miast w Polsce i zus płacę od 28 lat - tylko po co skoro facet urodzony po wojnie umiera średnio w wieku 64 lat a emerytura 2 tys brutto tyle wyliczył mi zus ma mi przysługiwać w wieku 67 lat i stażu pracy 48 lat tylko mama 46 lat zarabiam w banku po 22 latach i po studiach 3900 brutto z premią w jednym z największych miast w Polsce i zus płacę od 28 lat - tylko po co skoro facet urodzony po wojnie umiera średnio w wieku 64 lat a emerytura 2 tys brutto tyle wyliczył mi zus ma mi przysługiwać w wieku 67 lat i stażu pracy 48 lat tylko ciekawe gdzie ///

policjant strażak wijskowy zus 0 pln przez całe krótkie życie zawodowe emerytura w wieku zależności od okresu kiedy zaczał służbę 45-55 lat wys 4500 brutto i dorabianie bez ograniczeń,,,,,taki co nic nie wpłacił pobiera świadczenie z moich skałdek przez ponad 20 lat a ja i inni mężczyżni nie wzemą ani grosza choć płacili

za ten bandytyzm odpowiada pis sld i po bo polska to kraj nierónosći i przywileji

kasjerka z biedronki z płacą 2 ty s brutto funduje merecedesa i wczasy w Egipcie rodzinie policjanta który połowę życia zawodowego spedza na emeryturze ..kiedy to się zmienie> nigdy nie za naszego życia - a na jedno miejsce nawet bez wykształcenia jest 10-20 chętnych - zbnajomosći i nepotyzm...
~jestok
Chlopie nie pitol.. jest cos takeigo jak trwanie zycia (http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2014-r-,2,9.html) i wedlug tego osoba w wieku 45lat "powinna" dozyc 76, wiec pare lat na emeryturze Ci zostanie :) a jak bedziesz mial 60 to nie placz ze za 4 lata do piachu tylko sie ciesz Chlopie nie pitol.. jest cos takeigo jak trwanie zycia (http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2014-r-,2,9.html) i wedlug tego osoba w wieku 45lat "powinna" dozyc 76, wiec pare lat na emeryturze Ci zostanie :) a jak bedziesz mial 60 to nie placz ze za 4 lata do piachu tylko sie ciesz bo oczekiwana wzrosla do 79.
Wiem ze to tylko statystyka no ale w koncu sam od niej zaczales..

Co do mundurowych absolutnie sie z Toba zgadzam.
~Balsam
Wsadzcie sobie w zadek to statystyke od kiedy sluzby mundurowe placa podatki . Sluzbt mundurowe powinny zarabiac najnizsza krajowa skoro biora emerytury przez 40 lat I na emeryturach moga zarabiac bez ograniczan.
~tom
nie rozumiem jak to w ogole dziala w polsce? jak zarobki dziesiec tysiecy miesiecznie moga kogo kolwiek zadowalac? to jest dwa tysiace euro> ludzie obudzcie sie> a te dziesiec tysiecy to marzenie wiekszosci polakow
dramat
~Londoner
Dziwne. Widzialem ostatnio zestawienie, z ktorego wynikalo ze absolwenci SGH zarabiaja srednio ok. 8500 zl po studiach. To wszyscy od razu zostaja keirownikami w IT?
Glupota tych "badan" jest powalajaca.
~Sceptyk
I co tu komentować i tak każdego państwo równo wydoi - http://polskabieda.com/

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki