REKLAMA

Czechy znów podnoszą stopy procentowe. NBP osamotniony w regionie

2021-08-05 14:30
publikacja
2021-08-05 14:30
Czechy znów podnoszą stopy procentowe. NBP osamotniony w regionie
Czechy znów podnoszą stopy procentowe. NBP osamotniony w regionie
fot. Dmitry Rukhlenko / / Shutterstock

Narodowy Bank Czech po raz drugi z rzędu podniósł stopy procentowe, idąc w ślad Narodowego Banku Węgier i dystansując się od Narodowego Banku Polskiego.

Decyzją Narodowego Banku Czech (CNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 0,5 proc. do 0,75 proc. Takie posunięcie było oczekiwane przez znaczną większość rynkowych analityków i komentatorów. Równocześnie o 0,5 punktu procentowego wzrosła stopa lombardowa (do 1,75 proc.), natomiast stopa dyskontowa pozostała na poziomie 0,05 proc.

Była to druga w ciągu ostatnich tygodni podwyżka stóp procentowych – odejście od historycznie niskiej ceny pieniądza Czesi rozpoczęli już 23 czerwca, podnosząc stawkę referencyjną z 0,25 proc. do 0,5 proc. Dwie podwyżki stóp procentowych ma za sobą również Narodowy Bank Węgier, który ostatnio zaskoczył rynek skalą swojego działania. Stóp procentowych nie podnosi natomiast bank centralny Rumunii, jednak w czasie pandemii dokonano tam obniżki jedynie do 1,25 proc.

Warto przypomnieć, że czeskie władze monetarne podnosiły stopy – i to w sposób nieoczekiwany dla rynków – jeszcze w lutym 2020 r., tuż przed uderzeniem w Europę pierwszej fali pandemii. Stopa referencyjna wzrosła wówczas do 2,25 proc., co dziś jest wartością odległą we wszystkich państwach rozwiniętych. Pandemia sprawiła, że cykl podwyżek szybko przekształcił się w cykl obniżek – ostatecznie w maju ubiegłego roku sprowadzono je do 0,25 proc. Było to więc cięcie głębsze niż w Polsce, gdzie stopy w trakcie pandemii spadły z 1,5 proc. do 0,1 proc. czy na Węgrzech, gdzie sprowadzono je z 0,9 proc. do 0,6 proc.

Powodem podwyżek stóp procentowych nad Wełtawą (tak jak nad Dunajem) pozostaje inflacja. Wprawdzie w czerwcu czeska inflacja spadła do 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w maju i 3,1 proc. w kwietniu, jednak odczyt był wyższy od oczekiwań ekonomistów (2,7 proc.), a na dodatek zaobserwowano przyspieszenie dynamiki miesięcznej (z 0,2 proc. do 0,5 proc.). Inflacja w Czechach jest jednak o wiele niższa niż w Polsce (5 proc.) i na Węgrzech (5,3 proc.).

Cel inflacyjny Narodowego Banku Czech wynosi 2 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 punkt procentowy. To mniej niż w przypadku Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 p.p.) czy Narodowego Banku Węgier (3 proc. +/- 1 p.p.).

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (59)

dodaj komentarz
clever
Za "Polski Nieład" zapłaci zdecydowana większość Polaków - nie podejmując żadnych kroków anty inflacyjnych PIS chce m.in sfinansować swoje niedorzeczne projekty m.in takie jak fabryka samochodów elektrycznych i zmniejszyć zadłużenie państwa. Twierdzenie premiera i jego potakiwaczy o wzroście zarobków o 10 % wszystkich Polaków Za "Polski Nieład" zapłaci zdecydowana większość Polaków - nie podejmując żadnych kroków anty inflacyjnych PIS chce m.in sfinansować swoje niedorzeczne projekty m.in takie jak fabryka samochodów elektrycznych i zmniejszyć zadłużenie państwa. Twierdzenie premiera i jego potakiwaczy o wzroście zarobków o 10 % wszystkich Polaków jest wyjątkowo bałamutne - to jest efekt zastosowania średniej (w niektórych grupach np policja miało to miejsce ale w innych już nie - służba zdrowia, nauczyciele, itd).
P.S. Czyżby prezes NBP był tak genialny w porównaniu z innymi prezesami banków narodowych w regionie? a może sprytny i cyniczny ślepo posłuszny poleceniom z Nowogrodzkiej?.
mrbeast
Bo u nas Ci "głęboko wierzący" wolą odmówić różaniec, a wszysko się "samo załatwi". JPRDL!
hfjdj
Polska też będzie musiała podnieść bo jak kapitał zacznie uciekać do krajów ościennych to PLN jeszcze bardziej się osłabi. Siadam i zajadam popkorn.
marekpoznan
Do jakiej waluty osłabił się PLN?
marekpoznan odpowiada 300_pala
Tzn do złota? Nie ma już twardych walut, wszystkie są fiat.
3xx odpowiada marekpoznan
PLN oslabia sie od wielu lat zobaczcie wykresy
qwertas
Czy Balcerowicz i Lewandowski (PO) odpowiedzieli już za wywołanie hiperinflacji na początku lat 90-tych?
iandrew
Hiperinflacja była spowodowana komunizmem (socjalizmem) i nie dało się inaczej. Myślisz, że młyn, który był dotowany przez państwo i nagle musiał sam zarabiać na siebie, mógł dalej sprzedawać mąkę w cenie papieru toaletowego?
mrbeast
Zmiana systemowa była konieczna. Hiperinflację wywołały ataki na Polską walutę i brak doświadczeń przy transformacji systemów gospodarczych z socjalistycznego, centralnie planowanego komunistycznego na wolnorynkowy. Poznałeś prawdziwą wartość komunistycznej złotówki. To nie Leszek Balcerowicz pozbawił Cię oszczędności tylko zakłamanie Zmiana systemowa była konieczna. Hiperinflację wywołały ataki na Polską walutę i brak doświadczeń przy transformacji systemów gospodarczych z socjalistycznego, centralnie planowanego komunistycznego na wolnorynkowy. Poznałeś prawdziwą wartość komunistycznej złotówki. To nie Leszek Balcerowicz pozbawił Cię oszczędności tylko zakłamanie w którym żyłeś.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki