REKLAMA

Wcześniejsza spłata hipoteki pozwala odzyskać część prowizji

Michał Kisiel2020-02-20 12:38analityk Bankier.pl
publikacja
2020-02-20 12:38

mBank Hipoteczny poinformował o zmianie wprowadzanej w regulaminie udzielania kredytów. Osoby, które spłaciły hipotekę przed czasem, mogą złożyć dyspozycję zwrotu części kosztów pobranych z góry, np. prowizji.

Dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej temat zwrotu opłat i prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytów konsumenckich stał się głośny. Wprawdzie banki nadal różnie interpretują tę kwestię i nierzadko odmawiają zwrotów, ale można spodziewać się, że wkrótce praktyka się ujednolici. Sprzyjać temu może m.in. zdecydowana postawa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Osoby, które przed czasem spłaciły inny popularny typ kredytu – kredyt hipoteczny – miewają wątpliwości, czy również powinny otrzymać zwrot części kosztów pobranych z góry, np. prowizji. Artykuł 39 ustawy o kredycie hipotecznym mówi jasno, że „w przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Warto podkreślić, że fragment ten dotyczy jednak umów zawartych po 21 lipca 2017 r., czyli po wejściu w życie ustawy.

Od zmian w prawie minęło zaledwie nieco ponad 2,5 roku i kredytobiorców, którzy w tym czasie zdążyli zaciągnąć i spłacić zobowiązanie hipoteczne jest zapewne niewielu. Warto jednak przypomnieć, że taka możliwość istnieje. Przypomina o tym również jeden z banków – mBank Hipoteczny SA. Instytucja informuje, że od 9 marca obowiązywać będzie nowy regulamin.

W wykazie zmian w regulaminie pojawia się interesujący opis korekty – nie nawiązuje on wprost do obowiązującego prawa (ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami), ale… do wrześniowego wyroku TSUE.

„Gdy wcześniej spłacisz kredyt, którego umowę podpisałeś po 21.07.2017 r., możesz złożyć dyspozycję o zwrot części kosztów, jakie pobraliśmy. Zwrot obejmie te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócił się czas, w jakim obowiązywała umowa. Takim kosztem będzie np. prowizja. Dyspozycję możesz złożyć w serwisie transakcyjnym, na mLinii lub w placówce. Pieniądze przelejemy na konto, które w niej wskażesz. Robimy to, aby dostosować się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 11 września 2019 roku, sygn. akt C-383/18, w sprawie proporcjonalnego obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego ze względu na jego wcześniejszą spłatę” – informuje bank.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wruum
"Osoby, które spłaciły hipotekę przed czasem, mogą złożyć dyspozycję zwrotu części kosztów pobranych z góry, np. prowizji."

Bank ma oddać BEZ wniosku - inaczej zawłaszcza bezprawnie nie swoje.

Oj mBank znowu podkłada się UOKiK i prosi o karę. Pewnie wielomilionową.
mjwhite
Chyba pora zmienić bank (żegnaj bgż bnp paribas)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki