Wcześniejsza spłata hipoteki pozwala odzyskać część prowizji

analityk Bankier.pl

mBank Hipoteczny poinformował o zmianie wprowadzanej w regulaminie udzielania kredytów. Osoby, które spłaciły hipotekę przed czasem, mogą złożyć dyspozycję zwrotu części kosztów pobranych z góry, np. prowizji.

Dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej temat zwrotu opłat i prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytów konsumenckich stał się głośny. Wprawdzie banki nadal różnie interpretują tę kwestię i nierzadko odmawiają zwrotów, ale można spodziewać się, że wkrótce praktyka się ujednolici. Sprzyjać temu może m.in. zdecydowana postawa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(fot. Grand Warszawski / Shutterstock)

Osoby, które przed czasem spłaciły inny popularny typ kredytu – kredyt hipoteczny – miewają wątpliwości, czy również powinny otrzymać zwrot części kosztów pobranych z góry, np. prowizji. Artykuł 39 ustawy o kredycie hipotecznym mówi jasno, że „w przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”. Warto podkreślić, że fragment ten dotyczy jednak umów zawartych po 21 lipca 2017 r., czyli po wejściu w życie ustawy.

Od zmian w prawie minęło zaledwie nieco ponad 2,5 roku i kredytobiorców, którzy w tym czasie zdążyli zaciągnąć i spłacić zobowiązanie hipoteczne jest zapewne niewielu. Warto jednak przypomnieć, że taka możliwość istnieje. Przypomina o tym również jeden z banków – mBank Hipoteczny SA. Instytucja informuje, że od 9 marca obowiązywać będzie nowy regulamin.

W wykazie zmian w regulaminie pojawia się interesujący opis korekty – nie nawiązuje on wprost do obowiązującego prawa (ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami), ale… do wrześniowego wyroku TSUE.

„Gdy wcześniej spłacisz kredyt, którego umowę podpisałeś po 21.07.2017 r., możesz złożyć dyspozycję o zwrot części kosztów, jakie pobraliśmy. Zwrot obejmie te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócił się czas, w jakim obowiązywała umowa. Takim kosztem będzie np. prowizja. Dyspozycję możesz złożyć w serwisie transakcyjnym, na mLinii lub w placówce. Pieniądze przelejemy na konto, które w niej wskażesz. Robimy to, aby dostosować się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 11 września 2019 roku, sygn. akt C-383/18, w sprawie proporcjonalnego obniżenia całkowitego kosztu kredytu konsumenckiego ze względu na jego wcześniejszą spłatę” – informuje bank.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 wruum

"Osoby, które spłaciły hipotekę przed czasem, mogą złożyć dyspozycję zwrotu części kosztów pobranych z góry, np. prowizji."

Bank ma oddać BEZ wniosku - inaczej zawłaszcza bezprawnie nie swoje.

Oj mBank znowu podkłada się UOKiK i prosi o karę. Pewnie wielomilionową.

! Odpowiedz
2 10 mjwhite

Chyba pora zmienić bank (żegnaj bgż bnp paribas)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,1800%
2020-04-03
WIBOR 3M 0,0000 1,1700%
2020-04-03
LIBOR 3M CHF 0,0100 -0,6640%
2020-03-30
EURIBOR 3M -0,0050 -0,3410%
2020-04-03