REKLAMA

W Hongkongu kolejne aresztowania działaczy demokratycznych

2020-12-08 12:33
publikacja
2020-12-08 12:33
W Hongkongu kolejne aresztowania działaczy demokratycznych
W Hongkongu kolejne aresztowania działaczy demokratycznych
fot. TYRONE SIU / / Reuters

Władze Hongkongu aresztowały we wtorek ośmiu działaczy demokratycznych, w tym trzech byłych posłów miejscowego parlamentu, i formalnie oskarżyły ich o udział w nieautoryzowanym proteście 1 lipca – podała publiczna stacja RTHK. Wszystkich zwolniono za kaucją.

Wśród aresztowanych byli parlamentarzyści Wu Chi-wai, Chu Hoi-dick i Leung Kwok-hung, znany jako Leung „Długie Włosy”, a także radcy dzielnic Andy Chui i Lancelot Chan.

Według policji działacze ci podżegali do udziału w nieautoryzowanym zgromadzeniu, a część z nich brała również udział w jego organizacji i uczestniczyła w nim. Zatrzymanych zwolniono za kaucją w oczekiwaniu na pierwszą rozprawę, która ma się odbyć 17 grudnia – podała RTHK.

1 lipca na ulice Hongkongu wyszły tłumy mieszkańców, którzy – mimo braku zezwolenia ze strony władz - protestowali przeciwko narzuconym regionowi przez rząd centralny ChRL kontrowersyjnym przepisom bezpieczeństwa państwowego. Weszły one w życie dzień wcześniej.

Hongkońska Liga Socjaldemokratów, do której należy Leung i trzech innych zatrzymanych, oceniła postępowanie policji przeciwko działaczom jako próbę zastraszenia społeczeństwa. Zapowiedziała przy tym, że będzie dalej „walczyć z tyranią”.

Najnowsze zatrzymania wpisują się w kampanię chińskich władz i lojalnej wobec nich administracji Hongkongu przeciwko ruchowi demokratycznemu. W ubiegłym tygodniu Joshua Wong i dwoje innych wpływowych działaczy demokratycznych zostało skazanych na kary od siedmiu do 13,5 miesiąca więzienia za protest przed kwaterą główną policji w czerwcu 2019 roku.

W poniedziałek policja zatrzymała natomiast osiem osób w związku z demonstracją, która odbyła się w listopadzie na kampusie Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu (CUHK). Trzy z tych osób są podejrzane o złamanie przepisów bezpieczeństwa państwowego poprzez wznoszenie haseł uznawanych przez władze za secesjonistyczne.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty w Hongkongu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki