Trump podnosi cła na import z Chin

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

"Chiny nie powinny były nałożyć nowych taryf na produkty z USA o wartości 75 mld USD (motywowane politycznie!)" - napisał Trump na Twitterze. - Począwszy od 1 października, towary i produkty z Chin o wartości 250 mld USD, teraz oclone stawką 25 proc., będą opodatkowane stawką 30 proc. Dodatkowo, pozostałe towary i produkty z Chin o wartości 300 mld USD, które od 1 września miały zostać obłożone 10 proc. cłem, będą opodatkowane stawką 15 proc. Dziękuję za uwagę w tej sprawie!".

Z kolei biuro przedstawiciela handlowego USA oświadczyło w piątek, że zanim Waszyngton podniesie cło na import chiński o wartości 250 mld USD do 30 proc., zorganizuje konsultacje publiczne. Natomiast 10-proc. cła na dodatkowe dobra konsumenckie z Chin o wartości ok. 300 mld USD zostaną wprowadzone w wysokości 15 proc. zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

1 sierpnia prezydent USA zapowiedział, że 1 września nałoży kolejne, 10-proc. cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD. Karnymi cłami objęty zostałby wówczas praktycznie cały chiński eksport do USA. Później jednak Trump ogłosił przełożenie na połowę grudnia daty wprowadzenia ceł na niektóre rodzaje produktów, w tym telefony komórkowe i laptopy. Według komentatorów miało to na celu osłabienie wpływu taryf na amerykańskich konsumentów w czasie przedświątecznych zakupów.

W piątek doszło jednak znowu do znacznej eskalacji konfliktu handlowego między USA a Chinami. Najpierw Pekin ogłosił, że zamierza nałożyć cła odwetowe w wysokości 5-10 proc. na amerykański import o wartości 75 mld USD. Taryfy mają być nałożone w dwóch transzach: od 1 września i od 15 grudnia. 5-proc. stawka od września będzie dotyczyć m.in. amerykańskiej soi i ropy. Ponadto od 15 grudnia Chiny ponownie zaczną pobierać 25-proc. cła na sprowadzane z USA samochody, a 5-proc. na części samochodowe.

W odpowiedzi na ten ruch, Trump napisał na Twitterze, że "nie potrzebujemy Chin i, szczerze mówiąc, radzilibyśmy sobie o wiele lepiej bez nich". Nakazał też amerykańskim firmom, żeby "natychmiast rozejrzały się za alternatywą dla Chin, łącznie ze sprowadzaniem firm do KRAJU i wytwarzaniem produktów w USA. Odpowiem na chińskie cła dziś po południu" - ostrzegł.

Trump zaatakował też szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, który w piątek podczas sympozjum w Jackson Hole powiedział, że niepewność związana z polityką handlową USA stanowi wyzwanie dla polityki monetarnej i może być powodem globalnego spowolnienia gospodarczego oraz gorszych wyników przemysłu w USA. W odpowiedzi Trump nazwał Powella wrogiem narodu amerykańskiego. (PAP)

ami/ sp/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 gbkrk

Najlepszy komentarz do tego: https://www.youtube.com/watch?v=6Oz5-Eur1-w

(kobieta to obywatele danego kraju, a jej facet to ich rząd)

! Odpowiedz
8 60 jes

"USA odpowiadają Chiną i znów podnoszą cła" - nagłówek.

Chiną?????? Litości. Kto pracuje w tym bankierze? Czas zmienić portal.

! Odpowiedz
45 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 jes odpowiada (usunięty)

Tak, kumam takich ruskich trolli jak ty. Tu się zgodzę z tobą, maładiec.

! Odpowiedz
9 36 grzegorzkubik

Recesja się zaczęła.

! Odpowiedz
7 40 karbinadel

Recesja intelektualna w redakcji bankiera

! Odpowiedz
30 32 mith21

Ciekawe kiedy w USA się zorientują, że podnoszenie ceł to de facto nowy podatek nakładany na obywateli USA.

! Odpowiedz
0 1 mooooo

Czlowieku mysl logicznie co tu sie orietowac jak jest 22,5 biliona dlugu to administracja sama sobie na szyje petle zarzucila i corac bardziej ja sciska a co zwykly obywatel ?? Bedzie krad I rabowal

! Odpowiedz
37 18 talmud

marionetka aipac trump nie rozumie ze teraz rynkiem swiatowym na ktorym kazdy chce sprzedawac sa Chiny bo tam jest to co bylo 50 lat temu w ameryce - chiny dzieki powolnemu procesowi pozwalaja dostosowac sie innym krajom do zmiany waluty miedzynarodowej - chiny moglby sprowadzic ameryke do poziomu san salvador ale ucierpialby tez caly swiat - dlatego teraz w "dziurze dzakson" mark carney zaczyna przebakiwac o zastapieniu makulatury $$$ "prawdziwym miedzynarodowym pieniadzem".....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 28 grab

talmud ty lepiej czytaj Talmud i się nie wypowiadaj bo się kompromitujesz!
I pod takimi tekstami podpisuj się swoim nazwiskiem a nie szargaj świętą księgą Koranu!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil