Powell: Fed będzie wspierał wzrost gospodarczy

Rezerwa Federalna będzie działać tak, aby wspierać wzrost gospodarczy, ale tak w ogóle to amerykańska gospodarka ma się świetnie - w ten sposób można by streścić piątkowe przemówienie Jerome'a Powella.

- Fed będzie działał odpowiednio, aby utrzymać ekspansję gospodarczą – zapowiedział przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Szef Fedu zaznaczył na wstępie, że gospodarka Stanów Zjednoczonych znajduje się w rekordowo długim cyklu ekspansji rozpoczętym ponad 10 lat temu. Podkreślał rekordowo niskie bezrobocie wśród Afroamerykanów oraz rosnący wskaźnik aktywności zawodowej.

(fot. Al Drago / Reuters)

Równocześnie Powell położył akcent na ryzyko dla wzrostu gospodarczego, wymieniając przy tym globalne spowolnienie gospodarcze, brexit, protesty w Hongkongu oraz wpływ wojny celnej z Chinami.

- Polityka monetarna nie ma gotowego podręcznika dla światowego handlu – odnotował Powell, który określił sierpień i eskalację wojny celnej z Chinami jako „obfitujący w wydarzenia”.  

Być może ważniejsze od tego, co zostało powiedziane, było to, co powiedziane nie zostało. Przewodniczący Powell nie powtórzył frazy o „korekcie w trakcie cyklu” (ang. mid-cycle adjustment), jakiej użył podczas lipcowej konferencji prasowej. Wtedy to szef Fedu usiłował tonować rynkowe oczekiwania na całą serię obniżek stóp procentowych. Teraz tego zabrakło.

Stąd też część komentatorów uznała piątkowe przemówienie Jerome’a Powella za umiarkowanie gołębie. W retoryce przewodniczącego Rezerwy Federalnej dało się dostrzec większy nacisk na ryzyka dla wzrostu gospodarczego niż na podkreślanie dobrej kondycji gospodarczej USA. Wydaje się więc, że o utrzymaniu obecnego poziomu stopy funduszy federalnych nie może być już mowy.

Jednakże inwestorzy liczący na zapowiedź wznowienia QE lub drastycznego cięcia stóp zostali rozczarowani. Nic takiego się w wystąpieniu Powella nie znalazło. Trudno się też było doszukać jakiejś konkretnej aluzji sygnalizującej oczekiwaną przez rynek obniżkę stopy funduszy federalnych już na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Nie było także nic takiego, co by ją wykluczało.

Rezerwa Federalna znalazła się pod silną presją rynków finansowych oraz prezydenta Trumpa, którzy zgodnie domagają się drastycznych obniżek stóp procentowych. Gospodarz Białego Domu żąda cięcia o 100 pb. Rynek obstawia obniżkę o 50-75 pb. do końca roku, w tym przynajmniej -25 pb. we wrześniu – wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Brak konkretnej zapowiedzi dalszego łagodzenia polityki pieniężnej wywołał gniewną reakcję Donalda Trumpa, który napisał na Twitterze: "Jak zwykle, Fed nie zrobił NIC! To niesamowite, że mogą >>mówić<< nie wiedząc, ani nie pytając, co ja zamierzam zrobić, co zostanie ogłoszone wkrótce. Mamy bardzo silnego dolara i bardzo słaby Fed (...). Moje jedyne pytanie to: kto jest naszym większym wrogiem? Jay Powell czy przewodniczący Xi?"

Bezpośrednia reakcja rynku na wystąpienie Powella była umiarkowanie pozytywna. Do 16:40 kontrakty terminowe na S&P500 zdołały odrobić straty poniesione po chińskiej zapowiedzi wprowadzenia ceł odwetowych. Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich obniżyła się o 4 pb. do 1,5740%. Kurs EUR/USD pozostał bez większych zmian na poziomie 1,1080. Uncja złota była wyceniana na 1 522,35 USD, a więc o blisko 1% wyżej niż dzień wcześniej – i była to chyba najbardziej jednoznaczna reakcja na wystąpienie szefa Fedu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 bha

Wspierają od lat sztucznie napompowaną giełdę dla zysków niewielkiej garstki na samej Górze

! Odpowiedz
1 1 jacekmaj

Ja inwestuję od 2 lat w Life Settlements.

! Odpowiedz
0 4 mooooo

Ciagle to samo gospodarka ma sie dobrze historyczne szczyty i stabilne wzrosty a dlugu nie chca splacac Trump wymyslil sobie ze jak kupi Greenland to splaci surowcami dlugi a tu pech przejzeli jego zamiary ??

! Odpowiedz
3 6 silvio_gesell

Przecież jest krach na developed markets, więc co on za farmazony opowiada? O jedenastoletnim cyklu nie słyszał?

! Odpowiedz
20 15 marxs

Powell: Gospodarka USA ma się świetnie-mam pytanie czy ten Powell to nie jest jakaś bliska rodzina do Morawenbauma bo razem pieprzą tak od rzeczy i do tego dokŁADNIE TO SAMO

! Odpowiedz
42 35 trooper

Szkoda, że NBP nie jest tak niezależny od Kaczyńskiego jak FED jest niezależny od Trumpa. U nich Trump może co najwyżej ponazekac, u nas glapinski na kiwnięcie palca prezesa.

! Odpowiedz
3 18 nostsherlock

W USA FED jest instytucją prywatną i nie ma nawet informacji o tym, kto jest właścicielem/udziałowcem w tej instytucji. Użyłeś bardzo złego przykładu

! Odpowiedz
22 15 marxs

hehe zazdrośniku jakbyś miał do swojej wyłącznej dyspozycji taki blond team jak Pan Glapa to też byłbyś na kiwnięcie palca prezesa.

! Odpowiedz
9 14 momotaro

E tam pany do tej pory siedzialem na obligach ale czuję że pora realizować zyski z akcji daleko na parę latek. Nieruchomości? Drogo. W co inwestować pany.

! Odpowiedz
16 15 znawca_inwestor

Minusujcie. Jak pisałem na początku tygodnia że teraz czas na -2% (amerykanie zbliżyli się do górnej deski) to też minusowaliście.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,25% 3,9279
2020-02-17 22:15:00
EUR/PLN 0,29% 4,2573
2020-02-17 22:14:00
EUR/USD 0,04% 1,0835
2020-02-17 22:15:00
CHF/PLN 0,47% 4,0029
2020-02-17 22:15:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil