Trump poleca firmom szukanie alternatywy dla Chin

2019-08-23 18:26, akt.2019-08-24 08:56
publikacja
2019-08-23 18:26
aktualizacja
2019-08-24 08:56

W reakcji na nałożenie przez Pekin odwetowych ceł na niektóre amerykańskie towary prezydent Donald Trump polecił w piątek firmom w USA "natychmiast rozejrzeć się za alternatywą dla Chin" i przywracać produkcję w Stanach Zjednoczonych.

/ fot. Leah Millis / Reuters

W serii tweetów Trump twierdził, że USA w ogóle nie potrzebują Chin i że Stanom Zjednoczonym będzie się bez Chin wiodło lepiej.

"Naszym wielkim amerykańskim firmom poleca się niniejszym, by natychmiast rozejrzały się za alternatywą dla Chin, łącznie ze sprowadzaniem firm do KRAJU i wytwarzaniem produktów w USA. Nie potrzebujemy Chin i szczerze mówiąc byłoby nam o wiele lepiej bez nich" - napisał prezydent.

Zapowiedział też, że w piątek po południu (czasu waszyngtońskiego) odpowie na nałożenie ceł przez Chiny. "To WIELKA okazja dla Stanów Zjednoczonych" - podkreślił.

Reuters podkreśla, że Trump nie może zmusić firm amerykańskich do porzucenia Chin; prezydent nie ujawnił, jak mógłby je skłonić do wykonania takiego polecenia.

Izba Handlowa USA odrzuciła inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa, który w piątek wezwał firmy z USA do natychmiastowego rozejrzenia się za alternatywą wobec działalności w Chinach. Trump zareagował w ten sposób na ogłoszenie przez Pekin odwetowych ceł na towary amerykańskie.

"Podzielamy frustrację prezydenta, ale uważamy, że właściwą drogą naprzód jest ciągłe, konstruktywne zaangażowanie" - podkreślił wiceprezes Izby Handlowej Myron Brilliant w oświadczeniu, wzywając obie strony do szybkiego osiągnięcia porozumienia handlowego.

"Istotny jest czas. Nie chcemy być świadkami dalszego pogarszania się relacji USA-Chiny" - zaakcentował.

Wcześniej w piątek Pekin zapowiedział, że Chiny nałożą cła w wysokości 5-10 proc. na sprowadzane z USA towary warte ok. 75 mld USD rocznie. Jest to odwet za nową partię karnych taryf na chiński eksport, zapowiadaną przez władze amerykańskie.

Cła odwetowe obejmą ponad 5 tys. rodzajów amerykańskich produktów – podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, powołując się na decyzję komisji celnej chińskiego rządu. W przypadku części z tych towarów taryfy wejdą w życie 1 września, a dla pozostałych – 15 grudnia.

Od 1 września 5-procentowe cło Chiny nałożą na amerykańską fasolę, a od 15 grudnia - 10-procentowe cło na pszenicę, kukurydzę i sorgo - poinformował chiński resort finansów. Od 1 września Chiny obejmą też 10-procentowym cłem amerykańską wołowinę i wieprzowinę.

Agencja Reutera informuje, powołując się na resort handlu ChRL, że na liście towarów, które zostaną objęte odwetowymi cłami, znajduje się też m.in. ropa naftowa, samochody oraz małe samoloty.

1 sierpnia Trump, niezadowolony z braku postępów we wznowionych niedawno negocjacjach handlowych, ogłosił, że 1 września nałoży dodatkowe 10-procentowe taryfy na chińskie towary warte 300 mld dolarów rocznie. Karnymi cłami objęty zostałby wówczas praktycznie cały chiński eksport do USA.

Później Trump wycofał się jednak częściowo z tych zapowiedzi i ogłosił przełożenie na połowę grudnia daty wprowadzenia ceł na niektóre rodzaje produktów, w tym telefony komórkowe, laptopy i inne dobra konsumpcyjne. Według komentatorów ma to na celu osłabienie wpływu taryf na amerykańskich konsumentów w czasie przedświątecznych zakupów.

Rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng przestrzegał w czwartek, że jeśli nowe cła zostaną wprowadzone, doprowadzi to do eskalacji utrzymujących się od ponad roku napięć handlowych. Ocenił również, że nowe taryfy są sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez oba kraje.

Rzecznik nie odpowiedział wprost na pytanie, czy chińska ekipa pod przewodnictwem wicepremiera Liu He pojedzie we wrześniu do Waszyngtonu na kolejną rundę negocjacji, jak wcześniej zapowiadano. Negocjatorzy z Chin i USA spotkali się pod koniec lipca w Szanghaju po raz pierwszy od maja, gdy załamały się prowadzone od wielu miesięcy rozmowy. Wznowienie rokowań uzgodnili w czerwcu prezydent Trump i przywódca ChRL Xi Jinping, gdy spotkali się kuluarach szczytu G20 w Osace. (PAP)

az/ mc/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Tu nie chodzi o gospodarkę amerykańską, tylko utrącenie rozwoju i wpływów groźnego rywala-supermocarstwa. Środki są więc sprawą drugorzędną. Celnie wykłada to dr Bartosiak. USA, podobnie jak przed II wojną (gdzie posunięciami strategicznymi i wojną handlową zmusiły wręcz Japonię do samobójczego ataku) dążą Tu nie chodzi o gospodarkę amerykańską, tylko utrącenie rozwoju i wpływów groźnego rywala-supermocarstwa. Środki są więc sprawą drugorzędną. Celnie wykłada to dr Bartosiak. USA, podobnie jak przed II wojną (gdzie posunięciami strategicznymi i wojną handlową zmusiły wręcz Japonię do samobójczego ataku) dążą znów do konfrontacji w Azji.
marianpazdzioch
Kto nie jest rosjninaem (taka konstrukcja mentalna, niekoniecznie narodowość) ten będzie kibicował cywilizacji, a nie jakimś dzikusom cenzurującym wolność słowa i plującym pod stół przy jedzeniu.
pc1974
Jak Bóg chce kogoś pokarać to odbiera mu rozum !
bha
Żeby się czasem nie przeliczył...Prowadzenie Państwa,kraju to nie prowadzenie prywatnego biznesu...
marxs
" Donald Trump polecił w piątek firmom w USA "natychmiast rozejrzeć się za alternatywą dla Chin"-polecam trampek PRL (PISia Republika Ludowa) tu wszystko sprzedacie mało tego dostaniecie jeszcze wyższe ceny niż żądacie a i do tego być może PISy dopłacą wam do sprzedaży tak jak dopłacają do waszego " Donald Trump polecił w piątek firmom w USA "natychmiast rozejrzeć się za alternatywą dla Chin"-polecam trampek PRL (PISia Republika Ludowa) tu wszystko sprzedacie mało tego dostaniecie jeszcze wyższe ceny niż żądacie a i do tego być może PISy dopłacą wam do sprzedaży tak jak dopłacają do waszego garnizonu w tym operetkowym ,złodziejskim PISim kraiku a więc trampek czekamy na dostawę 100 F-35 których Turcja nie chce
tristans
Trzeba brać przykład z Trumpa, i wyrzucać amerykańskie firmy z tak wielu krajów jak to możliwe.
jes
A do Rosji je zapraszacie. To jak to jest?
xxpp
facet wykończy wszystkie amerykańskie firmy. produkcja w USA nie jest możliwa.
kto ma pracować? murzyni i latynosi?
jes
Widać, żę twoja znajomość Ameryki ogranicza się tylko do używanego iphona.
marxs
trampek,bolsonaro,kaczka z Żoliborza,johnson z UK czy też komików dwóch jeden z Włoch drugi z Ukrainy to dokładnie ten sam sort który swoje kraje wykończy chociaż w sumie to jest fajne na świecie stanowczo za dużo motłochu i patoli wyborców tych panów

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki