To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-07-08 18:36redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-08 18:36
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2021 r.
/ Shutterstock

Wyczekiwana decyzja o stopach procentowych, ostrzeżenia przed oszustwami i wyjaśnienie, dlaczego w salonach wciąż nie jest taniej, a przed sklepami bywało aż tak drogo. To tylko niektóre tematy czwartku, o których warto powiedzieć w podsumowaniu dnia, bo mają wpływ na nasze portfele.

#1 To, co mogłoby się zdarzyć i prędzej czy później się zdarzy, zdaniem ekonomistów jeszcze nie dzisiaj. Tak pisaliśmy jeszcze rano w związku z dzisiejszym, ostatnim przed wakacjami posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, która miała zadecydować o tym, co dalej ze stopami procentowymi. Zgodnie z przypuszczeniami, to jeszcze nie jest początek podwyżek - późnym popołudniem poinformowano, że stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Stawka referencyjna to nadal 0,1 proc., co oznacza brak większych zmian tak dla kredytobiorców (tu bez podwyżek), jak i posiadaczy oprocentowanych depozytów w bankach (i tu również bez perspektyw na wzrost stawek).

#2 Uwaga na właścicieli obiektów hotelowych, którzy płacących Polskim Bonem Turystycznym próbują naciągać na dodatkowe koszty. Na wykorzystanie bonu decyduje się coraz więcej osób - ministerstwo raportuje po około 7 tys. aktywacji tygodniowo. Przy samej operacji warto jednak zachować czujność i być świadomym swoich powinności. Opłacenie usługi pięciuset złotymi nie stawia bowiem uprawnionego przed koniecznością ponoszenia jakichkolwiek innych, powiązanych wydatków. A takie sugestie wysuwają niektórzy przedsiębiorcy. Szczegóły w artykule.

Szczelności portfela podczas wakacji polecam pilnować także przy planowaniu zagranicznych wyjazdów. Jak zrujnować urlopowy budżet, piszemy dziś w materiale "COVID-19 - psuje wakacje, ściąga pieniądze". Przywołując absurdalne, ale jednak faktyczne koszty pomocy medycznej w innych krajach, zapraszamy do udziału w webinarze z ekspertem, który podpowie, jak technicznie uniknąć ryzyka poniesienia niespodziewanych kosztów rzędu nastu czy dziesiątek tysięcy złotych. Przez jaka, małpę albo koronawirusa. Tak, wszystkie słowa w poprzednim zdaniu zostały użyte świadomie.

#3 SUV na podium najczęściej rejestrowanych samochodów w Polsce w czerwcu br., wynika z najnowszych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. To nie debiut, a powrót do roli prowadzącego w rankingu najpopularniejszych modeli. Poprzedni miesiąc był jednym z raptem trzech od wybuchu pandemii, kiedy sprzedaż nowych aut przekroczyła 50 tys. sztuk. Branża wydaje się wychodzić z COVID-owego kryzysu, ale eksperci zwracają uwagę na nowe przeciwności, które hamują rynek i mogą przekładać się na wyższe ceny pojazdów w salonach.

#4 Płatne parkingi przy marketach - bardzo proszę, ale bez nakładania opłat na klientów przed czasem albo wówczas, kiedy bilet parkingowy został pobrany, chociaż nie trafił za szybę samochodu. Takie jest zdanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który właśnie nałożył finansową karę na podmiot w przeszłości odpowiedzialny za obsługę parkingów przed sklepami sieci Aldi i Biedronka. To może być pozytywny sygnał dla klientów - jak bywało - niespodziewanie obarczanych opłatą rzędu 90 czy nawet 150 zł.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

17:50 Korekta na giełdach. Mocne spadki zawitały także na GPW 

15:38 Rzecznik Finansowy z powództwem przeciwko TUnŻ Europa

15:34 Na Ukrainie wykryto największą w kraju kopalnię kryptowalut

15:18 Kluby nocne i dyskoteki w Holandii znowu zamykane z powodu pandemii

13:24 EBC zmienia cel inflacyjny

12:45 COVID-19 pochłonął 22 mln miejsc pracy w krajach rozwiniętych

10:57 Parlament Europejski chce, by korupcja była karana sankcjami UE

10:15 Inflacja na Węgrzech dalej rośnie, choć miała spaść

09:25 USA nie zniosą od razu obostrzeń w podróżowaniu

09:23 Złoty traci przed decyzją RPP. Kurs euro mocno w górę

07:56 Miedź tanieje przez silnego dolara

07:47 Ceny ropy w dół. Szykuje się najmocniejszy tygodniowy spadek od marca

06:58 Rząd uderzy w piratów drogowych. Planuje wyższe mandaty

06:00 To już pewne – będzie rekord upadłości konsumenckiej

06:00 Ranking kont oszczędnościowych. TOP5 daje do 2 proc. rocznie

Na jutrzejsze podsumowanie dnia zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy red. nacz. Bankier.pl.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki