REKLAMA

To już pewne – będzie rekord upadłości konsumenckiej

Michał Kisiel2021-07-08 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-08 06:00
To już pewne – będzie rekord upadłości konsumenckiej
To już pewne – będzie rekord upadłości konsumenckiej
fot. Irin Babkova / / Shutterstock

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. upadłość ogłosiło ponad 9 tys. osób. Oznacza to wzrost w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o 126 proc. Trend wsparła zmiana prawa oraz tymczasowe zamrożenie działalności sądów podczas pierwszej fali pandemii.

Czerwiec był następnym, trzynastym z kolei miesiącem, w którym liczba ogłoszonych upadłości konsumentów przekraczała granicę 1 tys. Jak wynika z danych gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w zakończonym miesiącu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 1441 ogłoszeń o bankructwie osoby fizycznej.

W całym 2020 r. z możliwości stwarzanych przez prawo upadłościowe skorzystało łącznie ponad 13 tys. osób. Jest już zatem przesądzone, że 2021 r. będzie pod tym względem rekordowy w całej historii upadłości konsumenckiej w Polsce. Porównując pierwsze półrocze 2020 i 2021 r., dostrzec można spektakularną dynamikę wzrostów – przekraczającą 126 proc.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2020 r. (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Obserwowany trend to wynik zbiegu dwóch okoliczności. W marcu 2020 r. weszły w życie nowe, bardziej liberalne przepisy. Umyślne doprowadzenie do niewypłacalności przestało być przeszkodą w bankructwie, a wina dłużnika ma od tej pory znaczenie tylko w określaniu warunków oddłużenia. Dla dłużników, którzy umyślnie lub przez zaniedbanie doprowadzili do niewypłacalności, plan spłaty nie może być ustalony na czas krótszy niż 3 lata i dłuższy niż 7 lat. To surowsze zasady niż w przypadku pozostałych bankrutów, których obowiązuje maksymalnie 36-miesięczny okres. W znowelizowanym prawie upadłościowym dodano także kilka nowych rozwiązań, m.in. warunkowe umorzenie zobowiązań oraz uproszczono procedury.

W tym samym czasie rozpoczęło się zamykanie gospodarki wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba upadłości konsumentów tymczasowo spadła do nienotowanych od lat poziomów. W kwietniu 2020 r., po zamrożeniu działania sądów, odnotowano zaledwie 295 bankructw osób fizycznych. Dopiero w czerwcu 2020 r. dostrzec można było efekty zniesienia obostrzeń i zastosowania nowych reguł prawnych. Po raz pierwszy liczba upadłości przekroczyła wówczas poziom 1 tys. przypadków.

Jeśli założymy, że w kolejnych miesiącach 2021 r. liczba upadłości będzie zbliżona do ostatnio obserwowanych, w całym roku szeregi konsumentów-bankrutów powiększą się o ok. 18 tys. osób. Oznaczałoby to, że z upadłości konsumenckiej skorzysta więcej osób niż łącznie w ciągu czterech lat w okresie 2015-2018.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (27)

dodaj komentarz
duch33
A może szanowny redaktor by się pokusił o policzenie odchylenia standardowego?
demeryt_69
O to trzeba by poprosić jakiegoś politologa :)
demeryt_69
Dr. Kisiel wyciąga bardzo ciekawe wnioski w swoich tekstach.
men24a
Wniosek jest jeden, rekordowe.......tylko głowisz się i troisz jak to przedstawić opinii bez dopalacza.
Jeżeli chodzi o firmy też nie wygląda najlepiej chyba że autor by się postarał w inny sposób to przedstawić np. czy 7 tys firm to dużo ?
Liczba zamykanych działalności gospodarczych w I kw. 2021 r. była najwyższa,
Wniosek jest jeden, rekordowe.......tylko głowisz się i troisz jak to przedstawić opinii bez dopalacza.
Jeżeli chodzi o firmy też nie wygląda najlepiej chyba że autor by się postarał w inny sposób to przedstawić np. czy 7 tys firm to dużo ?
Liczba zamykanych działalności gospodarczych w I kw. 2021 r. była najwyższa, zamknięto 7629 firm. Oznacza to wzrost o 18,7 proc. względem analogicznego kwartału ubiegłego roku – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
demeryt_69 odpowiada men24a
Wiesz ile firm pozamykał Jeffrey Sachs rencamy 'góralskiego' duetu Balcerowitz-Levandosky?
men24a odpowiada demeryt_69
Mam nadzieję że nikt nie pozwoli Ukraińcom pozamykać ich prężnego przemysłu, na dzień dzisiejszy też opuszczają stanowiska pracy i do Polski uciekają. Czemu ?
demeryt_69 odpowiada men24a
Czemu czy pacziemu? Ich spytaj, to pagawarim :)
men24a odpowiada demeryt_69
Myślałem że mnie zaskoczysz. Ostatnio dziecko zapytało mnie kto to Balcerowicz i czemu zlikwidował polski przemysł i co przez ponad 30 lat robi obecna władza i nie odbudowuje go. Odpowiedziałem że wszystkiego nie zniszczył i że mamy Autosan, polskie górnictwo czy kioski ruchu. A ostatnio zakończył się plan na rzecz Myślałem że mnie zaskoczysz. Ostatnio dziecko zapytało mnie kto to Balcerowicz i czemu zlikwidował polski przemysł i co przez ponad 30 lat robi obecna władza i nie odbudowuje go. Odpowiedziałem że wszystkiego nie zniszczył i że mamy Autosan, polskie górnictwo czy kioski ruchu. A ostatnio zakończył się plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
bt5 odpowiada men24a
Masz za duże wyobrażenie na temat polskiego przemysłu i nie doceniasz przemysłu ukraińskiego. Nie jestem fanem Ukrainy ale przegladam filmiki Ukraińców i fachowcy przemysłowi zarabiaja u nich od 20.000 hrywiwn wzwyż na ręke, zarobki w sektorze przemysłowym i budowlanym szybko tam wzrosły.. Ci Ukraińcy co przyjeżdzaja Masz za duże wyobrażenie na temat polskiego przemysłu i nie doceniasz przemysłu ukraińskiego. Nie jestem fanem Ukrainy ale przegladam filmiki Ukraińców i fachowcy przemysłowi zarabiaja u nich od 20.000 hrywiwn wzwyż na ręke, zarobki w sektorze przemysłowym i budowlanym szybko tam wzrosły.. Ci Ukraińcy co przyjeżdzaja do Polskie to absowlenci ogólniaków i studiów ,oraz pracownicy budżetówki która zarabia tam grosze. Jest u mnie w gminie zakład metalowy gdzie jeszcze rok temu pracowali Ukraińcy , a obecnie za 17 zł/h brutto nie idzie zwerbować nawet Napalczyków.
zenonn
Ilość ogłoszonych upadłości zależy od przerobu sądów. Sądy działają ślamazarnie.
Te 9tys bankrutów rozpoczęło proces wiele lat temu. Od ogłoszenia do zakończenia nękania przez komornika, syndyka upłynie jeszcze kilka miesięcy. Mikro dłużnicy oddadzą dług z nawiązką, jedynie oczekiwane lichwiarskie odsetki
Ilość ogłoszonych upadłości zależy od przerobu sądów. Sądy działają ślamazarnie.
Te 9tys bankrutów rozpoczęło proces wiele lat temu. Od ogłoszenia do zakończenia nękania przez komornika, syndyka upłynie jeszcze kilka miesięcy. Mikro dłużnicy oddadzą dług z nawiązką, jedynie oczekiwane lichwiarskie odsetki i opłaty będą mniejsze niż oczekiwane.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki