To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-07-05 19:18redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-05 19:18
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2021 r.

Ważne informacje dla planujących podróż po Europie, istotne zawiadomienie dla właścicieli samochodów popularnej marki, wreszcie - szczegóły nowych ofert kredytów, jakie pojawiły się (bo musiały) w bankach - między innymi od tych tematów rozpoczynamy pierwsze wieczorne podsumowanie dnia w tym tygodniu. Jak zawsze podsuwamy informacje, które nie pozostaną bez znaczenia dla naszych portfeli.

#1 Informowaliśmy parokrotnie, że lipiec przyniósł nowy etap w ofertach kredytowych banków. Dziś ponownie wracamy do tematu hipotek ze stałym oprocentowaniem, do których branżę zobowiązał organ nadzoru, bowiem znamy już szczegóły debiutujących na rynku produktów. Po pierwsze - nie we wszystkich bankach stałe oprocentowanie oznacza zamrożenie warunków na 5 lat - bywa, że na 7. Po drugie - i to również ważne w kontekście wyboru kredytu dla siebie - niektóre banki pobiorą opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu (np. 3 proc.), a inne nie. Przed podjęciem decyzji warto porównać te nierówne zasady u różnych kredytodawców, bo finansowy koszt każdego wyboru będzie nieco inny.

Przy tej okazji polecam jeszcze wyniki podaży na rynku nowych mieszkań i domów - w ramach "Wykresu dnia" dziś pokazujemy, jak szybko przybywa zarówno nowych nieruchomości, jak i - o krok wcześniej - inwestycji budowlanych. "Za mieszkaniówką najlepsze pierwsze pięć miesięcy roku", podsumowuje te wyniki redaktor Marcin Kaźmierczak.

#2 Podróżni znowu mają pod górkę. Tym razem mowa o przemieszczających się samochodem. Słowacja ogłosiła, że wprowadza kontrole na granicach z Polską. Część przejść granicznych - tak z naszym krajem, jak i z Czechami, Austrią czy Węgrami, została już zamknięta. Powodem oczywiście COVID-19 i próba skuteczniejszego egzekwowania restrykcji. A te dla wjeżdżających do Słowacji zmienią się po raz kolejny 9 lipca - poprzeczka zostanie podniesiona jeszcze wyżej, czego konsekwencje mogą uziemić turystów na dłużej.

#3 Na Bankier.pl regularnie raportujemy najnowsze odczyty istotnych wskaźników opisujących kondycję gospodarki. Dziś meldujemy nowe dane o bezrobociu rejestrowanym w Polsce: w czerwcu mieliśmy do czynienia ze spadkiem względem poprzedniego miesiąca o 0,1 proc. - do poziomu 6 proc. Wyróżniający wynik odnotowano w Wielkopolsce (3,5 proc.), z kolei na przeciwległym biegunie znalazło się województwo warmińsko-mazurskie (9,2 proc.).

#4 Dwadzieścia pięć tysięcy sztuk - rzadko kiedy tak duża grupa samochodów objęta jest kampanią naprawczą. Tym razem, jak zawiadamia UOKiK, do serwisu powinni zgłosić się posiadacze kilkunastu wskazanych modeli mercedesów. Usterka w elektronice może - zdaniem producenta - zwiększać konsekwencje ewentualnego wypadku drogowego. Właściciele nie zapłacą za prace naprawcze. Szczegóły w dzisiejszym materiale.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

17:55 Lekkie wzrosty na GPW. Zieleń Mercatora, zmiany w Tauronie

15:16 400 tys. zł kary dla Funduszu Hipotecznego Yanok

14:10 Norwegia wstrzymała dalsze znoszenie restrykcji z powodu wariantu delta

13:26 Obniżając ceny, sprzedawca będzie musiał udzielać dodatkowych informacji - projekt ustawy

13:20 Zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu coraz bliżej

13:17 KNF wpisała na listę ostrzeżeń dwa kolejne podmioty

13:15 Banki centralne wróciły na rynek złota. NBP dołączył do kupujących

12:56 Wymeldujemy się online, bez pomocy urzędnika. Rząd zajmie się projektem ustawy

12:45 Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

12:08 W czerwcu wszystkie OFE zanotowały spadki

12:06 Masowa usterka Mercedesa w Polsce. 25 tys. aut wezwanych do serwisu

09:44 Inflacja w Turcji przyspiesza. Cios w Erdogana

09:42 Kurs euro powrócił do 4,50 zł. Dolar przestał zyskiwać

06:28 Nowy system handlu emisjami staje się faktem. Ceny opału pójdą w górę

06:00 Tylko dwa banki proponują całkowicie bezpłatne konto firmowe

05:30 Kanada znosi część ostrych ograniczeń dla podróżnych

Na jutrzejsze podsumowanie dnia zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, z-cy red. nacz. Bankier.pl. My w "To był dzień" ponownie widzimy się w środę.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki