REKLAMA

Banki centralne wróciły na rynek złota. NBP dołączył do kupujących

Krzysztof Kolany2021-07-05 13:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-05 13:15
Banki centralne wróciły na rynek złota. NBP dołączył do kupujących
Banki centralne wróciły na rynek złota. NBP dołączył do kupujących
fot. Pla2na / / Shutterstock

Wiosna przyniosła powrót banków centralnych na rynek złota. Największych zakupów jak zwykle dokonywały kraje rozwijające się. Po wielu miesiącach do grona kupujących królewski metal dołączył Narodowy Bank Polski.

W maju banki centralne nabyły netto 56,7 ton złota wobec 59,4 ton w kwietniu i aż 106,6 ton w marcu. To spora zmiana względem początku roku – w styczniu i lutym sektor państwowy globalnie dokonał niewielkich redukcji rezerw kruszcowych. Do statystyk nie zaliczyliśmy marcowego zwiększenia rezerw Banku Japonii (o 80,8 mln ton), ponieważ było to przeniesienie kruszcu pomiędzy tamtejszym ministerstwem finansów a bankiem centralnym.

Tytuł majowego lidera trafił w ręce Tajlandii, gdzie władze monetarne dorzuciły do skarbca aż 46,7 ton złota, zwiększając stan rezerw do 244,2 ton. Niewiele mniej – bo 43,5 ton – Tajowie kupili w kwietniu. Po raz pierwszy od listopada 2012 roku na rynku pojawiła się Brazylia, kupując 11,9 ton żółtego metalu. O 8,6 ton wzrósł stan posiadania banku centralnego Turcji, a Kazachstanu o 5,3 ton.

Pierwszych od prawie dwóch lat zakupów dokonał także Narodowy Bank Polski, o czym informowaliśmy Państwa dwa tygodnie temu. Nasz bank centralny zaraportował wzrost rezerw o 1,9 ton, co jednak może być dopiero początkiem większych zakupów. O zamiarze zwiększenia rezerw kruszcowych od kilku miesięcy napomyka prezes NBP Adam Glapiński.

- W tej chwili mamy 229 ton, z tego za mojej kadencji kupiono mniej więcej połowę. Sporo ściągnęliśmy do polskich skarbców. W ciągu kilku lat chcemy dokupić jeszcze co najmniej 100 ton i też trzymać je w Polsce. To ma znaczenie m.in. w postrzeganiu państwa, jego siły gospodarczej. A Polska już jest potęgą gospodarczą in statu nascendi, w trakcie powstawania – powiedział Glapiński w marcu tego roku w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Byłaby to już druga „setka” dodana za rządów prezesa Glapińskiego. W latach 2018–2019 polskie rezerwy złota zostały zwiększone o 125,7 tony (wzrost o 122%), przy czym w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, natomiast w 2019 roku kolejne 100 ton. Większość z nowo zakupionego złota przechowywana jest na terenie Polski, a „stara” część rezerw przechowywana jest w Banku Anglii.

Od trzech lat to właśnie Polska i Węgry stoją na czele środkowoeuropejskiej „gorączki złota”. Nasi „bratankowie” w dwóch ratach dołożyli ponad 90 ton złota, sprowadzając królewski metal do krajowych skarbców. W ślad za nimi poszły Serbia, Polska i Słowacja. Dzięki tym posunięciom kraje Europy Środkowej wpisały się w trwający od dekady trend zwiększania rezerw złota przez banki centralne rynków wschodzących.

Największe miesięczne zakupy złota dokonane przez pojedynczy bank centralny od roku 2010. ()

Pod koniec XX oraz na początku XXI wieku banki centralne więcej złota sprzedawały, niż kupowały. Proceder wyprzedawania złotych rezerw objął przede wszystkim władze monetarne krajów Zachodu, z Wielką Brytanią na czele. Ale od wybuchu kryzysu finansowego dotychczasowe trendy się odwróciły. Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry, dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.

Dotychczasowy szczyt tej tendencji przypadł na rok 2019, gdy banki centralne dokonały rekordowych zakupów złota w, zwiększając swoje rezerwy o 553,4. Był to największy wynik (pomijając jednorazowe ujawnienie chińskich rezerw złota w 2015 r.) od przynajmniej 19 lat prowadzenia statystyk przez Światową Radę Złota i prawdopodobnie najwięcej od upadku systemu z Bretton Woods 46 lat temu. Rok temu oficjalne rezerwy złota globalnie zwiększyły się już „tylko” o 291,6 ton.

Rok 2008 wyznaczył zatem kres polityki uznawania złota za „barbarzyński relikt”. Widząc kruchość współczesnego systemu finansowego, kraje rozwijające się zaczęły wymieniać dolary na złoto, dążąc do lepszej dywersyfikacji swoich rezerw i budując zaufanie do emitowanego przez siebie pieniądza. W końcu złoto pełnił funkcję uniwersalnego pieniądza od jakichś 5 000 lat, podczas gdy dolar amerykański ma status globalnej waluty rezerwowej od ok. stu lat.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (28)

dodaj komentarz
mamracje
Brakuje mi by posla wzorem Turcji zezwoliła bankom komercyjnym trzymac zabezpieczenie w złocie w NBP (obowiązkowe) oraz zachęcać zgodnie z Bazylea III by po prostu pozbyli się obligów usa a wypuścili własne obligi na podstawie złota, ktore mają w skarbcu. Wtedy raportowanie by mogło byc oficjalne "nbp kupił 2 uncje" Brakuje mi by posla wzorem Turcji zezwoliła bankom komercyjnym trzymac zabezpieczenie w złocie w NBP (obowiązkowe) oraz zachęcać zgodnie z Bazylea III by po prostu pozbyli się obligów usa a wypuścili własne obligi na podstawie złota, ktore mają w skarbcu. Wtedy raportowanie by mogło byc oficjalne "nbp kupił 2 uncje" a nieoficjalnie na kontach i BGK miałby złoty pociąg na 300 wagonów i pare peronów.
the_mind_renewed
Jesteśmy na etapie systemu: “You will own nothing, and you will be happy” (Nic nie będziesz posiadać i będziesz szczęśliwy) Lata tresury zachodniej koterii nie poszły na marne.
the_mind_renewed
Jeszcze pozostało aby nas przyzwyczaić do klękania przed LGBT. W Poznaniu https://epoznan.pl/news-news-119206-marsz_rownosci_przeszedl_przez_poznan_policyjny_smiglowiec_nad_tlumami
the_mind_renewed
Jeśli chcesz wiedzieć jak narody stały się niewolnikami zdegenerowanych polityków, bankierów, sędziów, musisz swą uwagę zwrócić ku złotu które dzięki wyłączenia go z systemu monetarnego im to umożliwiło! Niestety scenariusz zawsze jest ten sam: Crisis, Crash, Collapse!
itso_lucky
kupowanie złota to zwykłe złodziejstwo i mania wielkości są ważniejsze sprawy na które można wydać pieniądze
jas2
Jasne. NBP powinien nakupić kiełbasy i rozdać biednym.
itso_lucky odpowiada jas2
skoro zaistniała taka potrzeba przez nieudolna politykę ale chyba na razie tak źle nie jest choć może u niektórych jest na pewno byłby to lepszy pomysł niż zakup BMW czy złota o ile kiełbasa została by zjedzona a ludzie napełnili swoje brzuszki żeby dalej robić swoje
mikimysz
Jedyna rozsądna rzecz jaka robi Glapiński, za wydrukowane polskie papierki kupuje amerykańskie papierki a za te kupuje fizyczne sztaby ale przydałaby sie weryfikacja czy aby część naszych państwowych sztab nie jest przechowywana w prywatnych piwnicach/ogródkach premierów/ministrów albo prezesów co większych państwowych Jedyna rozsądna rzecz jaka robi Glapiński, za wydrukowane polskie papierki kupuje amerykańskie papierki a za te kupuje fizyczne sztaby ale przydałaby sie weryfikacja czy aby część naszych państwowych sztab nie jest przechowywana w prywatnych piwnicach/ogródkach premierów/ministrów albo prezesów co większych państwowych firm/instytucji
the_mind_renewed
To co obecnie może FED i EBC wyrabiać z biletami bankowymi nawet we śnie nie przyszło Nixonowi do głowy. : Czy Richard Nixon był prawdziwym przyjacielem złota, który rozumiał daremność wiązania słabnącego dolara ze złotem, które jest jedyną walutą, która przetrwała w historii? Czy więc Nixon rzeczywiście był To co obecnie może FED i EBC wyrabiać z biletami bankowymi nawet we śnie nie przyszło Nixonowi do głowy. : Czy Richard Nixon był prawdziwym przyjacielem złota, który rozumiał daremność wiązania słabnącego dolara ze złotem, które jest jedyną walutą, która przetrwała w historii? Czy więc Nixon rzeczywiście był inicjatorem ruchu na rzecz FreeGold? Wątpię. Był po prostu kolejnym zdesperowanym przywódcą, któremu kończyły się prawdziwe pieniądze i musiał tworzyć nieograniczone ilości fiducjarnych pieniędzy. Chociaż jego fatalna decyzja o zamknięciu złotego okna była wyraźnie początkiem końca obecnego systemu monetarnego. Ale chociaż decyzja była fatalna, Nixon najwyraźniej nie był osobiście odpowiedzialny. To, co świat zobaczył w sierpniu 1971 roku, było tylko kolejnym zdesperowanym przywódcą, który zdał sobie sprawę, że nie może trzymać się dyscyplin monetarnych lub fiskalnych niezbędnych do utrzymania zdrowej gospodarki i zdrowej waluty.
the_mind_renewed
Temat złoto zawsze rozpala emocje. Ale społeczeństwa biednieją i myślą jak tu przetrwać. Natomiast tym co zgromadzili bilety bankowe w zasadzie nikt nie życzy dobrze a raczej obecnie jest trend rządowo-bankowy Jak ich całkowicie pozbawić biletów. Świat wkracza w okres powszechnego dodruku kredytu gdzie prywatne posiadanie Temat złoto zawsze rozpala emocje. Ale społeczeństwa biednieją i myślą jak tu przetrwać. Natomiast tym co zgromadzili bilety bankowe w zasadzie nikt nie życzy dobrze a raczej obecnie jest trend rządowo-bankowy Jak ich całkowicie pozbawić biletów. Świat wkracza w okres powszechnego dodruku kredytu gdzie prywatne posiadanie czegoś nie będzie trendy. Wszystko będziemy wynajmować przez całe życie. Co do krypto walut, to spodziewajmy się nacisku walki ograniczeń ze strony rządów i banków, przecież nie dadzą sobie władzy odebrać, i zastąpią bilety bankowe z oficjalną krypto walutą z zapalnym terminem wartości w celu wymuszenia szybszego nim obrotu.
Wężykiem proszę to podkreślić wężykiem. Pozdrawiam wasz „economic forecaster”

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki