REKLAMA

Zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu coraz bliżej

2021-07-05 13:20, akt.2021-07-05 13:44
publikacja
2021-07-05 13:20
aktualizacja
2021-07-05 13:44
Zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu coraz bliżej
Zmiany w podatkach w ramach Polskiego Ładu coraz bliżej
/ Sejm RP

Chcielibyśmy w tym tygodniu przekazać projekt ustawy podatkowej do konsultacji i uzgodnień – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w poniedziałek, odpowiadając na pytania dotyczące programu "Polski Ład" i zawartych nim propozycji zmian podatkowych.

„W zeszłym tygodniu odbyła się pierwsza dyskusja na pierwszym forum rządowym, czyli w zespole programowania prac rządu. Chcielibyśmy w tym tygodniu pokazać projekt do konsultacji i uzgodnień” – powiedział w poniedziałek w radiu Wnet wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Zapowiedział, że projekt ustawy podatkowej zostanie zaprezentowany przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów.

„Natomiast pod koniec tygodnia na Radzie Dialogu Społecznego, czyli ciele, gdzie są zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, będziemy razem z wiceministrem (finansów - PAP) Janem Sarnowskim o tych projektach dyskutować” – powiedział Patkowski.

Dodał także, że według planów resortu, do Sejmu projekt powinien trafić „późnym latem lub wczesną jesienią”.

Wiceminister Patkowski był pytany o klasę średnią. „W Ministerstwie Finansów na klasę średnią patrzymy pod kątem średnich zarobków. Z danych wynika, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje dochody miesięczne powyżej 10 tys. zł, więc ich spokojnie można uznać za klasę wyższą. Natomiast klasa średnia, patrząc na dominantę średnich zarobków, zaczyna się powyżej 4 tys. zł brutto. Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej” – powiedział Patkowski w programie Kurier Ekonomiczny Radia Wnet.

Jednym z rozwiązań, jakie wprowadza Polski Ład, jest wprowadzenie zakazu odliczania składki zdrowotnej od podatku. Patkowski był pytany o sytuację, kiedy przedsiębiorca pracuje na etacie i zarazem prowadzi firmę, co może oznaczać, że będzie płacił podwójną składkę zdrowotną i nie będzie mógł żadnej z nich odliczyć od podatku.

„Po to robimy konsultacje, aby takie uwagi do nas kierować. Projekt nie jest zamknięty i takie szczegóły będziemy wyjaśnić i częściowo uwzględniać” – powiedział wiceminister finansów.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Polski ład

Komentarze (90)

dodaj komentarz
ed2000
4000 brutto - to zależy. Jak ktoś po studiach, mieszka z rodzicami albo rodzice kupili mu mieszkanie i może wydać całą kasę na waciki to jest dużo. Jeśli facet ma 2-3 osoby na utrzymaniu i musi wynająć mieszkanie to te 4 tys to straszna bieda. Więc zależy.
bartoszw1973
"Już od tego poziomu sama osoba ma odczucie, że należy do klasy średniej” - a może pan ważny minister weźmie te 2800 netto, przyjedzie do większego miasta w Polsce, wynajmie mieszkanie, zapłaci za prąd, telefon. Sam się wyżywi i powie nam wtedy jakie ma odczucia "klasa średnia"?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bogdant
pewnie że 4 tyś wystarczy,
ja bym powiedział nawet że klasa średnia zaczyna się braku wypłaty,
to taki ktoś kto nic nie zarabia,
nie zarabia bo nie pracuje,
a nie pracuje bo nie musi,
żyje sobie spokojnie z odsetek, dywidend, dobrze działającej firmy czy gospodarstwa
bogdant
pomyliło mu sie ze szkołą średnią,
każdemu mogło sie zdażyć
bartoszw1973
Jeszcze kilka nowych NISKICH opłat i podatków a klasą średnią będą ci co jedzą codziennie.
kenn
Ten program ma 2 punkty:
- uzależnianie dalej biednych od państwa, w szczególności tych, co nic nie robią
- zabieranie wszystkim co mają tylko trochę więcej

"wprowadzenie zakazu odliczania składki zdrowotnej od podatku. Patkowski był pytany o sytuację, kiedy przedsiębiorca pracuje na etacie i zarazem
Ten program ma 2 punkty:
- uzależnianie dalej biednych od państwa, w szczególności tych, co nic nie robią
- zabieranie wszystkim co mają tylko trochę więcej

"wprowadzenie zakazu odliczania składki zdrowotnej od podatku. Patkowski był pytany o sytuację, kiedy przedsiębiorca pracuje na etacie i zarazem prowadzi firmę, co może oznaczać, że będzie płacił podwójną składkę zdrowotną i nie będzie mógł żadnej z nich odliczyć od podatku.
„Po to robimy konsultacje, aby takie uwagi do nas kierować"
- NO COMMENT. To chyba oczywiste, a rząd musi robić konsultacje, bo nie przewidział tej konsekwencji?
jag63
Minister Cherubinek dał kolejny świetlany przykład, jak to pisowska klasa rządząca oderwana jest od realiów.

.
gronostaj
Albo oderwana od matematyki.

Dominanta średnich zarobków? Jak to dokładniej było liczone?
Wyczuwam Nobla z ekonomii.
shadow_xx
Kurła, zarąbiście! Jak zarabiasz minimalną krajową to tylko 1200 brutto dzieli cię od klasy średniej. Na produkcji co lepsze firmy oferują etat na 4-5k zł, czyli idąc na operatora maszyn od razu wchodzisz do klasy średniej.

A ja naiwny zawsze myślałem, że klasa średnia to osoba, która posiada co najmniej nieruchomość,
Kurła, zarąbiście! Jak zarabiasz minimalną krajową to tylko 1200 brutto dzieli cię od klasy średniej. Na produkcji co lepsze firmy oferują etat na 4-5k zł, czyli idąc na operatora maszyn od razu wchodzisz do klasy średniej.

A ja naiwny zawsze myślałem, że klasa średnia to osoba, która posiada co najmniej nieruchomość, nie starszy niż 5 lat samochód oraz jest w stanie odłożyć/zainwestować 25% swojej pensji.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki