REKLAMA
SPRAWDŹ

Nowy system handlu emisjami staje się faktem. Ceny opału pójdą w górę

2021-07-05 06:28
publikacja
2021-07-05 06:28

Komisja Europejska ma wkrótce zaproponować rozwiązania dla budynków i transportu, które mogą doprowadzić do wzrostu kosztów opału dla gospodarstw domowych - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy system handlu emisjami staje się faktem. Ceny opału pójdą w górę
Nowy system handlu emisjami staje się faktem. Ceny opału pójdą w górę
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Jak zwraca uwagę gazeta, Komisja Europejska ma 14 lipca zaprezentować pakiet propozycji legislacyjnych Fit for 55, które mają sprawić, że Unia Europejska osiągnie swój bardziej restrykcyjny cel redukcji emisji CO2 w 2030 r. - 55 zamiast 40 proc. "Najważniejsza ze zmian to nowelizacja dyrektywy o unijnym rynku handlu pozwoleniami na emisję CO2 (ETS)" - zaznacza dziennik, który powołuje się na projekt tego dokumentu.

"W projekcie - tak jak chciała Polska - zwiększono Fundusz Modernizacyjny, zasilany ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2. Jednak proponowanych jest wiele innych rozwiązań, które w Warszawie się nie spodobają" - czytamy. Jak wskazuje gazeta, fundusz ma w latach 2021-2030 finansować inwestycje w transformację energetyki w 10 najuboższych krajach UE. "Polska dostanie 43 proc. jego budżetu" - pisze gazeta. Dodaje, że do funduszu pójdą pieniądze ze sprzedaży 2 proc. unijnej puli uprawnień do emisji. "Po zmianach miałoby tam trafić dodatkowe 2 proc., co teoretycznie mogłoby podwoić przewidywaną dzisiaj dla nas pulę (ok. 20 mld zł)" - ocenia.

Według dziennika projekt przewiduje jednak wyeliminowanie gazu z dofinansowania, "co jest złą wiadomością dla Polski, bo odchodzenie od węgla rząd chce przejściowo oprzeć na gazie (w ciepłownictwie i części energetyki)". Dodatkowym celem, na jaki będzie można wydawać pieniądze z nowego źródła, ma być "wsparcie ubogich energetycznie gospodarstw domowych".

"Kolejną złą wiadomością dla polskich władz jest zapowiedź dalszego ograniczania puli dostępnych pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku, bo będzie to napędzać wzrost ich cen (dotąd roczny współczynnik redukcji wynosił 1,74 proc)" - donosi gazeta. Zwraca uwagę, że w obliczu gwałtownie rosnących cen uprawnień niektórzy polscy politycy apelowali nawet o ustanowienie limitu cenowego. "W projekcie Komisji nie ma jednak takich rozwiązań" - stwierdza dziennik.

Zdaniem "DGP", należy się ponadto spodziewać zmniejszenia liczby przyznawanych darmowych pozwoleń dla przemysłu w związku z zaostrzeniem kryteriów ich przyznawania. "Warunkiem ma być +wysiłek dekarbonizacyjny+ przedsiębiorstw, czyli zmniejszanie przez nie emisji" - pisze gazeta.

Według dziennika, jest jeszcze jeden zapis, którego nie chciała Polska. Chodzi o to, że darmowych pozwoleń nie powinny dostawać te gałęzie przemysłu, które będę chronione przed nierówną konkurencją granicznym podatkiem węglowym (CBAM) - podkreśla. Dodaje, że chodzi m.in. o branżę stalową. "Proponuje się też, by państwa członkowskie przeznaczały na cele związane z klimatem wszystkie dochody ze sprzedaży swojej puli pozwoleń na emisję, a dotychczas było to 50 proc." - dodaje gazeta. Wśród dopuszczonych celów ma się też znaleźć wsparcie ubogich gospodarstw domowych w oszczędzaniu energii w ich domach. (PAP)

maja/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ajwaj_
Suwerennosc ma swoje zalety :)
Rosjanie zwiekszaja wydobycie wegla gl. Kuzbas, Syberia odkrywkowe
Ca 250 mln ton schodza jak cieple bulki
A neo-kolonializm nie pozwoli sie rozwijac przez FAKE CO2,
panstwom z tradycyjna energia > konkurencja
300_pala
O wszystko sprzedają za. USD…, Widocznie rubel nielogiczne nie interesuje
samsza
czy przepisy obejmą biedaszyby, czyli indywidualne pozyskanie węgla ?
kumatygosc
Kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Cala EU emituje smieszne ilosci CO2 w porownaniu np z takimi Chinami ale co mozna zrobic na 'ochronie srodowiska' pieniadze i zlupic takie kraje jak Polska to mozna.
koperytko
Teraz okazuje się ze wybory do PE beda istotne aby powstrzymac to szaleństwo
1984
W tekście ani słowa o mechanizmie który miałby doprowadzić do podwyżki cen opału. Pod obecny system handlu emisjami podpadają wyłacznie duże obiekty. Jak roczna emisja CO2 nie przekracza dolnego limitu nie płaci sie za CO2. Oznacza to, że posiadacze indywidualnych kotłów nie płacą podczas gdy podłączeni do dużych ciepłowni płacą.W tekście ani słowa o mechanizmie który miałby doprowadzić do podwyżki cen opału. Pod obecny system handlu emisjami podpadają wyłacznie duże obiekty. Jak roczna emisja CO2 nie przekracza dolnego limitu nie płaci sie za CO2. Oznacza to, że posiadacze indywidualnych kotłów nie płacą podczas gdy podłączeni do dużych ciepłowni płacą.

Takie rozwiązanie najmocniej bije w Danię i Polskę gdzie ciepłownictwo ma największy udział. Własnie dlatego państwo z największą ilością OZE (Dania) protestuje w sprawie EU ETS równie mocno jak Polska. Z tego powodu Niemcy nic nie chcą nic zmieniać bo tam ciepłownictwo prawie nie istnieje.
kasa1979
namiar gotówki... UE odpowiada za 10% emisji co2 na świecie i tylko tutaj są prawa do emisji.... to inwestycja długookresowa w nowa gałąź - ekologia a nie troska o środowisko:)))
fakty
Nie kłam, prawa do emisji są np. w Chinach, a Chiny mają 28 % energii z OZE, a cel UE na 2020 to było 20 %.
fakty
China produced 2,214.8TWh of renewable electricity in 2020, according to the NEA. The country consumed 7,511 TWh of power in 2020, which meant that slightly less than 30pc was from renewable output, derived from hydropower, wind, solar and biomass.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki