To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-07-13 19:47redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-13 19:47
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2021 r.
/ Shutterstock

Kierowcy, turyści wyjeżdżający na wakacje, klienci sklepów, bywalcy restauracji, uczestnicy wydarzeń kulturalnych - w dzisiejszym podsumowaniu dnia wszyscy oni znajdą informacje, o których warto wiedzieć, bowiem wkrótce mogą namieszać w portfelach. Zapraszam na wtorkowy, wieczorny odcinek z serii "To był dzień".

#1 Nowa historia płatności pisze się na naszych oczach. Dziś informujemy, że lada moment wejdzie w życie rewolucja, którą zapowiadaliśmy jeszcze w 2018 roku. Mowa o zbliżeniowym Bliku – rozwiązaniu, które nie będzie wymagało logowania do żadnej aplikacji, ani posługiwania się 6-cyfrowym kodem. Wystarczy jedynie odblokowanie smartfona i zbliżenie go do terminala. Do sfinalizowania transakcji zakupowej nie będzie nawet potrzebny dostęp do internetu. Wdrożenie rozwiązania zapowiedziało kilka banków – Wojtek Boczoń podpowiada, gdzie (nieoficjalnie) najszybciej można spodziewać się tej nowości. Zbyt wiele oczekiwać nie powinni niestety właściciele iPhone’ów, do artykułu gorąco polecam zajrzeć także posiadaczom telefonów marki Huawei.

#2 Zapowiedziane we Francji nowe ograniczenia antycovidowe, jednoznacznie premiujące osoby zaszczepione wobec pozostałych, wywołały wiele kontrowersji. Warunkowany certyfikatem sanitarnym wstęp do kawiarni i restauracji, centrów handlowych czy niektórych obiektów kultury może być drogą, którą obierze również Polska, celem zachęcenia obywateli do szczepień – sugerował dziś Główny Inspektor Sanitarny. "Nie chcemy dzielić społeczeństwa" - deklaruje Krzysztof Saczka, ale niewykluczone, że je podzielimy - chciałoby się dodać.

#3 Wiadomości dla zmotoryzowanych. Już nie 5, a 30 tys. zł jako maksymalna granica grzywny za wykroczenia drogowe, wyższe mandaty za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, powiązanie cen OC komunikacyjnego z liczbą punktów karnych na koncie – to tylko niektóre zmiany mogące czekać kierowców w ramach zaostrzenia kar w prawie drogowym, proponowanego przez ministra infrastruktury. Do zmian przygotowują klientów także producenci pojazdów. Opel poinformował, że od 2028 roku w jego salonach do kupienia będą wyłącznie samochody elektryczne. Zanim to, kilka lat wcześniej każdy z modeli ma być dostępny w wersji hybrydy plug-in.

Natomiast tu i teraz komunikat bardziej przyziemny – w prawie 3,5 tys. samochodów marki Volvo w Polsce wykryto usterki, z którymi należy zgłosić się do serwisów. Właściciele nie zapłacą za naprawę zdiagnozowanych błędów. Podobne informacje UOKiK przekazał posiadaczom aut marki Suzuki, Ford, Opel i Mercedes.

#4 „Mamy wpłacone 20% zaliczki na wyjazd na Majorkę. Obecnie wjeżdża się tam bez testów i certyfikatów. Co się stanie w momencie zmiany warunków wjazdu do ich kraju dla osób, które nie mają ubezpieczenia i nie mają szczepień? Czy wpłacona zaliczka przepada? Jakie trzeba by mieć ubezpieczenie na wypadek zmiany warunków wjazdu, żeby biuro zwróciło pieniądze?” – pisze jeden z naszych czytelników, korzystając z opcji zadania pytania prowadzącemu nasz jutrzejszy webinar o polisach na wakacje w czasach COVID-19. To ostatnia okazja w ramach podsumowania dnia, kiedy mogę zaprosić do udziału - co też niniejszym czynię. Gwarantuję, że będzie to dobrze „wydane” 90 minut. Udział w webinarze jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji. Zaproszony specjalista rynku ubezpieczeń odpowie na wątpliwości czytelników związane z krajowymi i zagranicznymi wyjazdami w sezonie lato 2021. Zmian jest ogromnie dużo, trudno samemu być w pełni na bieżąco.

O czym jeszcze informowaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

17:52 Wakacyjne rytmy na GPW. Spadki Mercatora

16:01 Amsterdam ogranicza masową turystykę

15:04 Wystrzał inflacji w USA. Rośnie presja na Fed

13:20 Rząd szykuje zaostrzenie kar w prawie o ruchu drogowym. 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

12:49 Siedem osób oskarżonych ws. parabanku Compass Money

11:31 Kwarantanna po powrocie z Turcji? Zmiany dla turystów

11:30 Pandemia zniechęciła Europejczyków do kupowania mieszkań. Polaków nieco mniej

10:51 Pięć śląskich gmin powoła spółkę, by budować mieszkania na wynajem

10:25 Nowa opcja w paczkomatach. Jest taniej

10:11 Brytyjska policja przejęła kryptowaluty o rekordowej wartości 180 mln funtów

07:59 Miedź na LME w Londynie zyskuje 1 proc. po mocnych danych o eksporcie Chin

07:53 Ropa w USA drożeje, ale perspektywy popytu na surowiec są niepewne

06:57 Nie będzie likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego?

06:53 Podatkiem w szarą strefę. Resort finansów szykuje sankcje dla zatrudniających na czarno

06:06 W środę finał loterii spisu powszechnego

06:00 Najlepsze lokaty kwartalne. Liderzy zachowali pozycje, choć są wzrosty i spadki

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki