REKLAMA

Do restauracji czy pociągu tylko z certyfikatem. Nowe zasady we Francji

2021-07-12 21:34, akt.2021-07-13 13:27
publikacja
2021-07-12 21:34
aktualizacja
2021-07-13 13:27
Do restauracji czy pociągu tylko z certyfikatem. Nowe zasady we Francji
Do restauracji czy pociągu tylko z certyfikatem. Nowe zasady we Francji
fot. Ludovic Marin / / Reuters

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Oznajmił, że kraj zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zakażeń wariantem koronawirusa delta.

Prezydent powiedział, że próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu delta to "walka z czasem". "Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba przypadków (zakażeń) i hospitalizacji wzrośnie" - podkreślił.

Poinformował, że w związku z pandemią na dwóch francuskich terytoriach zamorskich - Martynice i Reunion - wprowadzony zostaje stan wyjątkowy.

Zapowiedział również, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia bądź odporności na COVID-19 będzie od sierpnia dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

Następnie na początku września rozpocznie się kampania szczepień przypominających dla osób, które pierwszą dawkę otrzymały w styczniu bądź lutym.

Do 15 września zaszczepić się muszą pracownicy służby zdrowia i placówek opiekuńczych. Jeżeli nie zastosują się do obowiązku w tym terminie, nie będą oni mogli pracować i nie będą otrzymywać wypłat.

Od października za dotychczas opłacane przez państwo testy PCR na żądanie trzeba będzie zapłacić już z własnej kieszeni. Wyjątkiem pozostaną testy zlecone przez lekarza.

Macron zastrzegł w poniedziałek, że kwestia obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli pozostaje otwarta i będzie uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Macron oznajmił również, że wiek emerytalny musi zostać podniesiony, a projekt wdrożenia reformy emerytalnej zostanie wznowiony, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne.

Poinformował, że w ocenie rządu wzrost gospodarczy kraju w 2021 roku wyniesie 6 proc. PKB, co sprawi, że Francja znajdzie się "na czele gospodarek europejskich". Dodał, że udało się odtworzyć 187 tys. miejsc pracy z około 300 tys., które ze względu na pandemię zostały zlikwidowane od początku 2020 roku.

W niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune powiedział: "musimy nauczyć się żyć z wirusem (...). Życie z wirusem oznacza, że nie będziemy z powrotem wszystkiego zamykać"; w związku z rozprzestrzenianiem wariantu Delta we Francji pojawiły się bowiem obawy o ponowne wprowadzenie lockdownu.

Prezydent wezwał też w poniedziałek Francuzów do kontynuacji szczepień przeciwko koronawirusowi; już w połowie czerwca, gdy premier Jean Castex zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni oraz likwidacji godziny policyjnej od 20 czerwca, Macron ostrzegł, że Francja "nie wygrała" jeszcze z pandemią i zaapelował do rodaków, by nadal szczepili się na COVID-19.

Milion chętnych na szczepienia, gdy prezydent zapowiedział wprowadzenie ograniczeń

W obawie przed nowymi obostrzeniami dla osób niezaszczepionych, które zapowiedział prezydent Emmanuel Macron, w poniedziałek prawie 1 milion osób zapisało się na szczepienia przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek francuska agencja AFP.

Według platformy internetowej Doctolib, służącej do zapisywania się na szczepienia, tylko w poniedziałek zarejestrowano 926 tys. zgłoszeń na szczepienie przeciw COVID-19.

Wieczorem w tweecie zadowolenie z tego wyniku wyraził minister zdrowia Olivier Veran, przypominając że szczepionek starczy dla każdego, a pracownicy służby zdrowia czekają na zgłoszonych w dziesiątkach tysięcy punktów szczepień.

We wtorek minister Veran ostrzegł, że sytuacja covidowa we Francji jest wciąż trudna, a statystycznie "wirus dubluje się co pięć dni".

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej (Bankier.pl)
Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (24)

dodaj komentarz
ameba1
Francja w rankingu zamordyzmu prawnego jest na drugim miejscu na świecie według rankingu GBCI, w towarzystwie Meksyku, Kolumbii i Brazylii . Wszak to ranking odnoszący się do biznesu, ale skoro przedsiębiorców tak bardzo lubią trzymać za gębę w kwestiach gospodarczych to i społecznych również.

Zero zaskoczenia.

Polska
Francja w rankingu zamordyzmu prawnego jest na drugim miejscu na świecie według rankingu GBCI, w towarzystwie Meksyku, Kolumbii i Brazylii . Wszak to ranking odnoszący się do biznesu, ale skoro przedsiębiorców tak bardzo lubią trzymać za gębę w kwestiach gospodarczych to i społecznych również.

Zero zaskoczenia.

Polska w Europie jest zaraz za nimi (10te na świecie). Wszystko jest w sumie na granicy wybuchu. Będziemy się bić (szczepy vs antyszczepy), szczepieni niech zdejmą koszulki, żeby się nie pomylić.

A najśmieszniejsze jest to, że certyfikat można sobie kupić, więc w tych 55% zaszczepionych to raczej należy odjąć jakieś 5-10 p. proc. No i jak w końcu postanowią zmusić ludzi, to ciekawe jak dopilnują żeby na pewno każdy przyjął złoty strzał.
eagleeye
Loża Masońska pluje ludziom w oczy pod przykrywką plandemi i przy okazji wprowdza "nowe SS"
tristans
niech wprowadzą jeszcze zakaz umieszczania w więzieniach bez certyfikatów, to będzie można tym sprzedawczykom ręcznie wytłumaczyć co to jest wolność osobista.
dididif
No tak, szczepioneczki jednak nie działają, więc jest delta i terror dla niezaszczepionych.
dididif
Ale komuniści jazdę robią.
1984
Wolność - kowidowa histeria pokazała, że dawno po ptokach
Równość - w orwellowskim znaczeniu czyli niektórzy są równiejsi
Braterstwo - tak lecz jedynie w obrębie klanu "szczepów"

Albo śmierć - i chyba czas umierać bo patrzeć hadko jak świat schodzi na psy.
jko55
jaki madry troll sie trafił - zna trzy podstawowe zasady wolnego demokratycznego społeczeństwa
ja bym dodał: walic w dziób ( to kulturalne określenie ) przemądrzałych cwaniaków którzy w w nosie maja prawo i zasady poszanowania prawa - nie mieszac z PIS które prawo ma w zadku
1984 odpowiada jko55
Jaki typowy rewolucjonista mi odpowiedział. Dobrze, że chcesz tylko walić w dziób, a nie uruchamiać gilotyny jak twórcy w/w haseł. Nota bene nawet oni stracili głowy bo "wolność, równość i braterstwo" podlegały takiej interpretacji (słowo klucz), że zawsze wychodziła jedna konkluzja: śmierć.

Piszesz o poszanowaniu
Jaki typowy rewolucjonista mi odpowiedział. Dobrze, że chcesz tylko walić w dziób, a nie uruchamiać gilotyny jak twórcy w/w haseł. Nota bene nawet oni stracili głowy bo "wolność, równość i braterstwo" podlegały takiej interpretacji (słowo klucz), że zawsze wychodziła jedna konkluzja: śmierć.

Piszesz o poszanowaniu prawa ale proszę udowodnij, że NAKAZUJE szczepienia preparatem który nawet nie został porządnie przebadany? Ja znam tylko zasady prawa które ZABRANIAJĄ zmuszania do eksperymentów medycznych. Widzę typową dla każdej rewolucji chęć do interpretowania prawa tak aby ich (czyli największych fanatyków) zawsze było na wierzchu. Po rewolucji francuskiej dokładnie taki sam numer odstawiono w bolszewickiej. Tam też wierni towarzysze szli na odstrzał bo w ramach kolejnej interpretacji zasad stawali sie wrogami. Byli za mało radykalni lub nie do tej kliki należeli.

Jaką masz pewność, że pewnego pięknego dnia nie każą chodzić po ulicach w maskach przeciwgazowych? Nawet w 30 stopniowym upale? Przy obecnym "gotowaniu żaby" sądzę, że min połowa ludzi bez słowa sprzeciwu to zrobi. Nawet gdyby dziennie notowano 100 zachorowań i umierało z tego powodu 5 osób nikt z nich nie zapyta "po co?".
tom979
W połowie sierpnia znowu pewnie zaczną fałszować te testy i wyjdzie im straszny wzrost zakażeń. No i całą winę za tą sytuację media i rządy będą zrzucać na kogo? Oczywiście na antyszczepionkowców. Będą z nich chcieli zrobić wszelkie zło. Większość ludzi uwierzy w to. Bo ludzie to nie myślą, tylko wierzą w to co im się mówi w telewizji.W połowie sierpnia znowu pewnie zaczną fałszować te testy i wyjdzie im straszny wzrost zakażeń. No i całą winę za tą sytuację media i rządy będą zrzucać na kogo? Oczywiście na antyszczepionkowców. Będą z nich chcieli zrobić wszelkie zło. Większość ludzi uwierzy w to. Bo ludzie to nie myślą, tylko wierzą w to co im się mówi w telewizji. No i wtedy to rząd będzie miał wolną rękę by wprowadzać coraz to wymyślniejsze środki do skłaniania ludzi do szczepień. Z przymusem włącznie.
Tutaj widać wyraźnie, że ktoś na siłę chce ludzi zaszczepić. Czy chodzi tylko o pieniądze ze szczepionek? Moim zdaniem nie tylko to. Przecież i biedne kraje przymuszają do szczepień a one pieniędzy nie mają. No jak by chodziło tylko o pieniądze to ludzie tak źle by tej szprycy nie znosili. Coś się wielkiego szykuje.
piwic
Jak zarządzą, że do kibla też tylko z certyfikatem, to będziemy lać obok. Zawsze jest jakieś wyjście, aby reżymowi pokazać środkowy palec.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki