REKLAMA

Pięć śląskich gmin powoła spółkę, by budować mieszkania na wynajem

2021-07-13 10:51
publikacja
2021-07-13 10:51
Pięć śląskich gmin powoła spółkę, by budować mieszkania na wynajem
Pięć śląskich gmin powoła spółkę, by budować mieszkania na wynajem
fot. Konrad Krajewski / / Shutterstock

Ponad 1000 mieszkań na wynajmem o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności po 15 latach, planuje wybudować Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe, którą ma tworzyć pięć miast z województwa śląskiego – podał we wtorek magistrat w Bielsku-Białej.

Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego zakomunikowała, że udziałem w inicjatywie zainteresowane są oprócz Bielska-Białej także Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Kuźnia Raciborska i Racibórz.

„Bielscy radni na ostatniej sesji zgodzili się na utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością SIM Śląsk Południe z siedzibą w Bielsku-Białej, której udziałowcem będzie również Krajowy Zasób Nieruchomości. Kapitał na jej utworzenie, w kwocie 3 mln zł, będzie pochodził z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa” – podała Klejmont.

Jak zaznaczyła, SIM będzie finansowana m.in. z bezzwrotnego wsparcia samorządów z Funduszu Dopłat, partycypacji wniesionych przez najemców oraz preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

„Zaczynamy nowe przedsięwzięcie w bardzo ciekawym partnerstwie. Jest to nowa koncepcja, której celem ma być udostępnienie w gminach mieszkań dostępnych dla dużej części mieszkańców, z umiarkowanymi czynszami. Nie chodzi tu o mieszkania komunalne, ale o takie, które będą dostępne dla mieszkańców nie mogących myśleć o mieszkaniach komunalnych” – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Dodał, że obecnie w samorządach, które już teraz chcą wziąć udział w inicjatywie, radni wkrótce mają wyrazić zgodę na formalne przystąpienie do spółki. „Powołamy do życia spółkę z udziałowcami, którymi są gminy i Krajowy Zasób Nieruchomości” – wskazał.

Powstanie spółki z siedzibą w Bielsku-Białej planowane jest na wrzesień. „Ważne jest to, że gminy na starcie nie dokładają do tej inicjatywy. Wyposażenie kapitałowe – po 3 mln zł od każdej gminy, czyli w sumie 15 mln zł - będzie pozwalało na prężną realizację projektów budowlanych, analiz i kosztorysowania przedsięwzięć” – powiedział prezydent Bielska-Białej.

Emilia Klejmont poinformowała, że dzięki inicjatywie w Bielsku-Białej powstać ma co najmniej 300 mieszkań. Budowa może się rozpocząć w ciągu maksymalnie dwóch lat od powstania spółki.

„Czynsz za metr mieszkania będzie na pewno tańszy niż rata kredytu hipotecznego – co do tego nie ma wątpliwości” – zapewnił Mariusz Srokol z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Do tej pory porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisało 227 gmin, 209 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie, 127 gmin otrzymało po 3 mln zł. W kraju istnieje dziesięć spółek SIM, których udziałowcami jest 101 gmin. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Komentarze (3)

dodaj komentarz
wtomek
1000 mieszkań o niskim czynszu?. Znamy takie akcje dla swoich.
koba2020
Kolejna spółka, kolejne etaty i pensyjki dla wybitnie uzdolnionych i niezrealizowanych zawodowo....
1 zostawcie to profesjonalistom, zawodowcom, czyli firmom budowlanym, deweloperom, funduszom,
2 co najwyżej oddelegujcie (w charakterze nieodpłatnej siły) jakiś umyślnych z Urzędu do uzgodnień formalno-prawnych w celu
Kolejna spółka, kolejne etaty i pensyjki dla wybitnie uzdolnionych i niezrealizowanych zawodowo....
1 zostawcie to profesjonalistom, zawodowcom, czyli firmom budowlanym, deweloperom, funduszom,
2 co najwyżej oddelegujcie (w charakterze nieodpłatnej siły) jakiś umyślnych z Urzędu do uzgodnień formalno-prawnych w celu pomocy tym podmiotom w papierkologii,
i to wszystko,
zapytacie dlaczego ?
ponieważ już to było grane Panowie, cos od połowy lat 90, chyba nazwaliście ten projekt TBS ? i miało działać na zasadach non profit !!! a wyszło jak ...............
jpelerj
Szczerze mówiąc, ta wypowiedź nie pozostawia złudzeń, co do tego, że raczej nie będzie tanio: „Czynsz za metr mieszkania będzie na pewno tańszy niż rata kredytu hipotecznego". Jak to się ma do obecnych cen najmu w tych miastach? Bo to raczej nie są metropolie?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki