Majówka okazją dla oszustów

Majówka jest okazją do zaplanowania krótkiego wypoczynku. Niestety jest również sposobnością dla oszustów na łatwy zarobek. Przypominamy o zagrożeniach, na jakie narażony jest turysta.

Internet w połączeniu z nadchodzącym długim weekendem majowym to idealne narzędzie dla oszustów. Sposób wyłudzania pieniędzy poprzez oferowanie nieistniejących kwater turystycznych pojawił się już parę lat temu. Od tego czasu policja organizuje akcje mające na celu uświadomienie urlopowiczów, jakie oszustwa są stosowane przez nieuczciwych sprzedawców, naciągaczy oraz przestępców.

Majówka okazją dla oszustów
Majówka okazją dla oszustów

Procedura oszustwa jest bardzo prosta. Polega na umieszczeniu w internecie ofert wynajmu kwater w atrakcyjnej cenie. Turysta rezerwując miejsca noclegowe, jest zobowiązany do wpłacenia zaliczki na wskazany numer rachunku. Niestety po przybyciu na miejsce okazuje się, że obiekt nie istnieje. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zachować ostrożność. Wybierając miejsce odpoczynku, warto poszukać jak największej ilości informacji na temat ośrodka, szczególnie na forach internetowych, gdzie znajdziemy również opinię innych osób na temat danego miejsca. Najlepszym jednak sposobem jest każdorazowe sprawdzenie ośrodka turystycznego na stronie urzędu miasta bądź gminy oraz potwierdzenie czy podmiot znajduje się w bazie ewidencji działalności gospodarczej.

Oszust oferował noclegi w nieistniejących hotelach

Oszust oferował noclegi w nieistniejących hotelach

Policja złapała oszusta, który naciągał ludzi na noclegi w Zakopanem. Problem w tym, że hotele, za które klienci płacili zaliczki, tak naprawdę nie istniały.

Należy również być ostrożnym, kupując alkohol z nieznanego źródła, który może być sprzedawany nielegalnie, a co gorsza być niebezpieczny dla zdrowia. Podrobione alkohole wytwarzane są niejednokrotnie ze skażonego spirytusu barwionego domowymi sposobami. W jego składzie mogą się również znajdować produkty, które nie są dopuszczone do spożycia, m.in. podpałka do grilla. Dotyczy to również innych produktów oraz towarów sprzedawanych po zawyżonych cenach na lokalnych bazarach czy przez obwoźnych handlowców.

Popularne jest również naciąganie turystów na gry hazardowe. Mimo nakładania wysokich kar, oszuści w dalszym ciągu proponują przechodniom m.in. grę w tzw. trzy kubki lub trzy karty. W ten sposób można łatwo stracić pieniądze, należy przede wszystkim jednak pamiętać, że uczestniczenie w tym procederze jest nielegalne.

Innym sposobem jest wysyłanie wiadomości SMS z treścią sugerującą, że wygraliśmy darmowe bilety na wskazane wydarzenie. Ofiarą takiego oszustwa może paść każdy. Dlatego ważne jest, aby ignorować wszystkie podejrzane wiadomości, które wymagają aktywacji wskazanej usługi, dokonanie przelewu symbolicznej kwoty czy kliknięcie w załączony link, który może okazać się wirusem. W takiej sytuacji warto wejść na stronę organizatora imprezy, na której znajdziemy wszelkie informacje dotyczące wydarzenia jak i również ostrzeżenia przed ewentualnymi przestępcami.

W okresie wzmożonego ruchu turystycznego dochodzi od wielu oszustw. Majówka sprzyja rozluźnieniu, co czyni turystów potencjalnymi ofiarami wyłudzeń. Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:

  • sprawdzić, czy pensjonat bądź kwatera faktycznie istnieje oraz zebrać na temat obiektu jak najwięcej informacji.
  • Potwierdzić, czy istnieje wskazany w ogłoszeniu adres ośrodka wypoczynkowego.
  • Sprawdzić, czy obiekt jest zarejestrowany w urzędzie miasta bądź w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • Unikać nabywania produktów niewiadomego pochodzenia.
  • Nie uczestniczyć w grach hazardowych odbywających się na ulicach miast.
  • Nie odpowiadać na wiadomości SMS czy e-mail o podejrzanej treści.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Karbinadel

Linie lotnicze za to sprzedają to samo miejsce kilku osobom - a jak komuś się nie podoba, to go policja wynosi z samolotu. Ale to przecież nie jest oszustwo

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Pikuś. Banki piorą kasę karteli narkotykowych, płacą łapówkę - tfu, tfu - pomyliłem się - karę biurwie i działają dalej. Nikt nie idzie do więzienia. Robią ustawki na liborze, cenie srebra - wolno tylko trzeba na setki milionów a lepiej na miliardy. To jest legalne. Wolno i trzeba - nikt nie gnije w pierdlu, nikomu nie konfiskują majątku, nie likwidują złodziejskiej instytucji. Gra i buczy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~police

dlaczego tych wszystkich oszustow nie karze sie tak, zeby im W PIETY POSZLO?!

! Odpowiedz
0 2 ~www_żal_pl

Bo nie mogą ich znaleźć?

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 16 ~dede

Matko Boska tyle zagrożeń ...jak tą majówkę przeżyć?

! Odpowiedz
0 4 ~szaJJJBa

Do tego trzeba zapasy zrobić bo 2 maja biedronka strajkuje a nawet jak nie to i tak tłumy w weekend, boooooo długi łykend i gryl ;)


Pozdro, miłego dnia.

! Odpowiedz
0 1 ~Baba_z_wozu

Wsyćko bez te atomy i nawozy śtucne

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT