REKLAMA

Szef górniczej Solidarności: PGG potrzebuje dodatkowych pieniędzy

2021-01-25 13:55
publikacja
2021-01-25 13:55
fot. Arkadiusz Ławrywianiec / FORUM

Polska Grupa Górnicza ma pieniądze na bieżące funkcjonowanie, potrzebuje jednak środków z tzw. tarczy PFR, subwencji dyskutowanych obecnie w ramach prac nad umową społeczną dla górnictwa oraz środków, które energetyka powinna zapłacić za nieodebrany węgiel - ocenia szef górniczej "S" Bogusław Hutek.

Bieżąca sytuacja zatrudniającej blisko 40 tys. osób Polskiej Grupy Górniczej (PGG) była w poniedziałek tematem spotkania działającego w spółce tzw. pomocniczego komitetu sterującego, w którego skład wchodzą przedstawiciele zarządu i związkowcy z tej największej górniczej spółki. W spotkaniu uczestniczył wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Przedstawiciele PGG oraz wiceminister nie skomentowali przebiegu spotkania. Natomiast szef górniczej Solidarności, a zarazem przewodniczący tego związku w PGG, Bogusław Hutek powiedział dziennikarzom, iż związkowcy otrzymali zapewnienie, że PGG ma środki na wypłaty miesięcznych wynagrodzeń oraz na tzw. czternastą pensję, którą załoga spółki ma otrzymać w lutym.

Wcześniejsze obawy o to, czy spółka zgromadzi odpowiednią ilość środków na wynagrodzenia i "czternastkę" (jej wypłata do dodatkowe ponad 300 mln zł - PAP) wynikały m.in. z faktu, że z powodu nieodebranego w ub. roku przez energetykę węgla PGG utraciła - jak szacował wcześniej jej zarząd - ok. 2 mld zł przychodów.

"Jest gwarancja tego, że energetyka zapłaci i odbierze zakontraktowany węgiel" - powiedział w poniedziałek szef górniczej "S".

"Są pewne rozłożone na miesiące odbiory (węgla), i tak ma być; dalsze negocjacje trwają. (...) Na bieżące spłaty i na bieżące funkcjonowanie spółki jest (wystarczająco dużo środków - PAP), natomiast dalej muszą trwać rozmowy i negocjacje" - dodał Bogusław Hutek.

PGG czeka obecnie na wnioskowane wsparcie z PFR w ramach tzw. tarczy finansowej dla dużych firm - górnicza spółka wnioskowała w sumie o 1,750 mld zł pożyczek: płynnościowej i preferencyjnej.

"PGG musi przeżyć do tego, aż dostanie pieniądze z PFR, i ewentualnie do tego, jak zostanie podpisana umowa społeczna i przyjdzie subsydiowanie od państwa - to są dwa warunki, żeby spółka mogła ten rok przetrwać jako Polska Grupa Górnicza" - podkreślił Hutek.

"PGG ma sytuację taką, a nie inną - musi dostać jedną kroplówkę, i drugą kroplówkę" - dodał związkowiec, uznając za niezbędne przekazanie Grupie środków zarówno z PFR, jak i ze strony firm energetycznych, które nie wywiązały się z ubiegłorocznych kontraktów i nie odebrały zamówionego węgla.

W ocenie Hutka, ze wsparciem dla PGG Polski Fundusz Rozwoju czeka obecnie na zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie tzw. dużej tarczy finansowej, po zmianie regulaminu udzielania pomocy w ramach tego instrumentu. "Liczą, że w styczniu dostaną tę zgodę i wtedy ewentualnie jest możliwa pomoc dla PGG" - uważa szef Solidarności w PGG.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz ocenił natomiast, że z pomocą dla PGG Polski Funduszu Rozwoju prawdopodobnie czeka również na rozpoczęcie procesu notyfikacji umowy społecznej na temat transformacji górnictwa, nad którą trwają obecnie prace. Uzgodnienie i zaakceptowanie przez KE mechanizmu subsydiowania branży, który ma być zwarty w umowie społecznej, miałoby być jedną z gwarancji spłaty pożyczek z PFR, o które wnioskuje PGG.

W ostatnim czasie przedstawiciele związków sugerowali, że ta największa górnicza spółka, pozbawiona w ub. roku ok. 2 mld zł przychodów z powodu mniejszej sprzedaży węgla, jest na skraju bankructwa i nie ma pieniędzy na tzw. czternastą pensję (wypłacaną w lutym) oraz marcową wypłatę. W miniony piątek zarząd PGG zdementował te informacje.

"Polska Grupa Górnicza oświadcza, że na bieżąco reguluje wszystkie zobowiązania wobec pracowników. Zarząd PGG podejmuje szereg działań w celu zrównoważenia sytuacji płynnościowej, wynikającej ze znacznego zmniejszenia odbiorów węgla przez kluczowych klientów oraz skutków panującej pandemii. Spółka zamierza kontynuować terminowe wypłacanie świadczeń wobec pracowników, wliczając w to nagrodę roczną, tzw. 14. pensję" - poinformowała Grupa w piątkowym oświadczeniu. Na wypłatę "czternastki" w PGG potrzeba ponad 300 mln zł.

W końcu grudnia ub. roku prezes PGG Tomasz Rogala prognozował, że produkcja węgla w kopalniach PGG w całym 2020 r. wyniesie ok. 24,2-24,3 mln ton wobec ok. 29,5 mln ton w roku 2019. Spadek sprzedaży węgla był większy od spadku wydobycia, rzędu 6-7 mln ton, co poskutkowało przychodami zmniejszonymi rok do roku o ok. 2 mld zł.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
lukaszslask
Wszystko rozumiem,tylko,ze to lobby Gornicze juz jest slabe,ledwo 40 tys,a juz samych Ślazaków zaczyna denerwowac,wiec wogole nie rozumiem czym sie Władza,niewazne,ktora przejmuje.....
Firma jest trwale nierentowna i nawet nie chce zmian,bo kazda Wladza dorzuca tyle ile brakuje...
13 i 14 powinna byc za zyski.......
trooper
Kiedyś czarne złoto, dzisiaj czarna śmierć.
xyzq
Tak się zastanawiam... Gdyby od jutra zamknąć kopalnie, górnikom płacić kasę do emerytury (ale nowych już nie zatrudniać) a węgiel ciągnąć z Australii tak długo, jak długo jeszcze będziemy go potrzebować - to czy to by polskiego podatnika czasem taniej nie wyszło...
glowny_analityk_bankier_pl
Brak pieniędzy? podnieść cenę węgla o 100% a ten na hałdach niech się zlasuje.
tomako_lunatic
Panie Hutek, to po co ten węgiel wydobywaliście, skoro wiadomym było, że energetyka go nie weźmie?

Górnicy, obok polityków to największy rak, który trawi nasze Państwo.
turms
Branże, które nie mają strat nie mogą liczyć na takie przywileje, tylko muszą harować z perspektywą marnej emerytury
A rozpijaczeni, stałe nierentowni górnicy dostają jeszcze premie od strat na koszt harujacego społeczeństwa
Niech ktoś wreszcie zrobi z tym porządek!
blind-oln
Przypomnę tylko, że najnowsza propozycja górników, to 4 letnie płatne urlopy i 120 tysięcy odprawy dla każdego.
piotr_malkontent
Nie chcę nic podpowiadać ale gdyby tak jakiś filmik ze łzami w oczach i zbiórka w sieci...
lelo1949
Szczyt bezczelności a Soboń przytakuje

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki