REKLAMA

Stany Zadłużone Ameryki, rekord wyłudzeń i silny wzrost średniej pensji [Wykresy tygodnia]

Daria Onisk2021-01-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-23 06:00
Stany Zadłużone Ameryki, rekord wyłudzeń i silny wzrost średniej pensji [Wykresy tygodnia]
Stany Zadłużone Ameryki, rekord wyłudzeń i silny wzrost średniej pensji [Wykresy tygodnia]
fot. solarseven / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Amerykański boom budowlany

W grudniu w Stanach Zjednoczonych wydano najwięcej pozwoleń budowlanych od lipca 2006 roku, czyli od czasu, gdy pękała poprzednia bańka na amerykańskim rynku nieruchomości — mówi w najnowszym wykresie tygodnia Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

2. Pyrrusowe zwycięstwo Trumpa

Według szacunków na podstawie amerykańskich danych deficyt USA w handlu z Chinami zmniejszył się w ostatnim roku prezydentury Donalda Trumpa do poziomu z 2013 r. Ale w wymianie z całym światem Stany Zjednoczone zanotowały zapewne najbardziej ujemne saldo w historii.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych United States Census Bureau i chińskiego urzędu celnego

3. Tu zarabia się najwięcej

Ile naprawdę zarabia się w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu? W których dużych polskich miastach pracownik może liczyć na najwyższe wynagrodzenie, a gdzie płace są niższe? Odpowiedzi przynosi najnowsza publikacja Głównego Urzędu Statystycznego.

fot. / / GUS, "Stratyfikacja dochodowa mieszkańców miast"

4. Stany Zadłużone Ameryki

Olbrzymi, liczony w bilionach dolarów dług publiczny USA rozpala wyobraźnię. Zadłużenie światowego supermocarstwa rządzi się jednak swoimi prawami, których nie da się stosować wobec innych krajów. Ostatecznie jednak nawet światowy hegemon nie może pozwolić sobie na ignorowanie tej kwestii – historia zna już mocarstwa, które pokonane zostały przez prawa ekonomii.

5. Silny wzrost średniej płacy w firmach

Zaskakująco silny wzrost przeciętnego wynagrodzenia oraz mniejszy od prognoz spadek zatrudnienia – takimi danymi z rynku pracy uraczył nas Główny Urząd Statystyczny. Przeciętne wynagrodzenie w grudniu zbliżyło się do 6 000 zł.

6. Rekord wyłudzeń odszkodowań w Polsce

Wyłudzenia odszkodowań i świadczeń sięgnęły w Polsce rekordowo wysokiego poziomu 17 tys. przypadków i blisko 400 mln zł, wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Pojawiają się nowe metody oszustw.

fot. / / Polska Izba Ubezpieczeń

7. Google i Apple zdominowały płatności mobilne

Banki od dwóch lat porzucają „własne” schematy mobilnych płatności zbliżeniowych. Jak wynika z analizy opublikowanej przez NBP krajobraz wdrożeń zdominowały rozwiązania Google i Apple. Popularność zyskują także m-portfele Garmin i Fitbit.

fot. / / NBP
Źródło:
Daria Onisk
Daria Onisk
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl., absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się najnowsze i najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w kraju i na świecie, co pomaga jej w wykonywaniu pracy wydawcy, a także przy pisaniu newsów.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mooooo
Nie rozumiem istoty sprawy dlaczego nazywa się USA kraj supermocarstwem jak jest bankrutem co chamuje lub blokuje ludzki umysł aby porzucić ten steroptyp
talmud
bankrut wymienia produkty & usługi na makulaturę $ która później każdy kraj jest zmuszany żeby "reinwestować" w dług bankruta/obligacje - oczywiście te IOU nigdy nie będą spłacone - .dlatego dług jest pompowany do absurdu - ktokolwiek próbował odejść od makulatury został zmieciony z mapy świata bankrut wymienia produkty & usługi na makulaturę $ która później każdy kraj jest zmuszany żeby "reinwestować" w dług bankruta/obligacje - oczywiście te IOU nigdy nie będą spłacone - .dlatego dług jest pompowany do absurdu - ktokolwiek próbował odejść od makulatury został zmieciony z mapy świata albo jest pod presja sankcji ekonomiczno-militarnych(finansowanie przewrotów & demokracji).....dlatego wydatki militarne są większe niż 10 następnych krajów........jedyna nadzieja jest chiński pas & szlak który jest finansowany ta makulatura - chińska incjatywa doprowadzi do upadku tego systemu pomimo agresywnej postawy fed......

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki