REKLAMA
ZAGŁOSUJ

NFT - sztuka epoki metawersum [Podcast]

Karolina Wysota2022-01-15 08:00redaktor
publikacja
2022-01-15 08:00
NFT - sztuka epoki metawersum [Podcast]
NFT - sztuka epoki metawersum [Podcast]
fot. Cinemato / / Shutterstock

O niewymienialnych tokenach (z ang. non-fungible token, w skrócie NFT) mówi cały świat. Jak na razie zawrotną karierę robią one na rynku sztuki. Niektórzy widzą w tym trendzie wyłącznie gigantyczną bańkę spekulacyjną, inni wiążą z nim wielkie nadzieje.

Gdy na rynku się kotłuje, trudno zachować zimną krew, dlatego w tym odcinku Pulsu Biznesu do słuchania pytamy ekspertów o to, jak postrzegają tokeny NFT, na które boom wybuchł w ubiegłym roku za sprawą rekordowych transakcji z udziałem największych na świecie domów aukcyjnych.

Magda Żuk, szefowa marketingu i PR w firmie CRIDO opowie o pasji do sztuki i prywatnej kolekcji, w której znajdują się również “enefetki” - pierwsze kupiła, zanim tego typu tokeny stały się modne. Cezary Hunkiewicz, współzałożyciel i dyrektor Brain Damage Gallery, który na rynku sztuki działa od 25 lat, przeprowadzi nas przez drogę transformacji rynku sztuki. Następnie Juliusz Windorbski, najbardziej rozpoznawalny aukcjoner w Polsce i przedstawiciel DESY Unicum, wytłumaczy, dlatego rynek potrzebuje animatorów z głową na karku, a także uchyli rąbka tajemnicy dotyczącej strategii biznesowej w zakresie digitalizacji sztuki. Później Bartosz Bilicki, CEO SmartVerum, wyjaśni, co kryje się pod modnym pojęciem NFT. Na koniec Maciej Kosuń z funduszu inwestycyjnego Tar Heel Capital Pathfinder wprowadzi nas w świat metawersum.

Goście:

  • 0'59" Magda Żuk - o kolekcjonowaniu tokenów NFT
  • 12'32" Cezary Hunkiewicz - o transformacji na cyfrowej
  • 21'39" Juliusz Windorbski - o animowaniu rynku
  • 31'50" Bartosz Bilicki - o technologii i wielkości rynku
  • 43'24" Maciej Kosuń - o roli tokenów w NFT w metawersum

Życzę przyjemnego słuchania!

Źródło:

W dzieciństwie marzyłam o tym, aby zostać lekarzem lub adwokatem. Rodzina widziała mnie z todze z czerwonym żabotem, czego wtedy zupełnie nie rozumiałam. Przypadek (choć w te nie wierzę) sprawił, że skończyłam studia dziennikarskie. Zawodowo wylądowałam w biurze rachunkowym, gdzie zaczynałam jako stażystka, bo przez przypadek (błąd w sztuce urzędniczej) nie dostałam się do lokalnej telewizji. Gdy po kilku latach stanęłam na rozdrożu: księgowość czy dziennikarstwo, znów przypadek zepchnął mnie na drogę w kierunku mediów biznesowo-ekonomicznych. Nieprzerwanie od 2014 roku podążam tą ścieżką, odwiedzając różne redakcje: money.pl, bankier.pl, a następnie biznes.onet.pl i forbes.pl jednocześnie. Od września 2017 roku jestem częścią redakcji "Pulsu Biznesu", gdzie jak na razie pracuję najdłużej w swojej dziennikarskiej karierze. Przypadek?

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pawel11a
Nowa metoda na zarabianie pieniędzy na sprzedaży niczego. Drobni "inwestorzy" chyba nigdy nie byli tak naiwni jak dzisiaj. Wystarczy im pokazać, że wartość czegoś może rosnąć o 100%, a oni zamiast zastanowić się, czy ma to jakąkolwiek rzeczywistą wartość, będą to skupować, a następnie jak nie będzie Nowa metoda na zarabianie pieniędzy na sprzedaży niczego. Drobni "inwestorzy" chyba nigdy nie byli tak naiwni jak dzisiaj. Wystarczy im pokazać, że wartość czegoś może rosnąć o 100%, a oni zamiast zastanowić się, czy ma to jakąkolwiek rzeczywistą wartość, będą to skupować, a następnie jak nie będzie rosnąć, to sami będą reklamować, by to kupować. Bo to przecież taka świetna inwestycja.
A za 2 lata wyjdzie jak z Amber Gold... Tam stopa zwrotu też miała być dosyć konkurencyjna. Chociaż Amber Gold mimo wszystko wedle swojej oferty dawało pewny zysk. Tutaj nawet sami oferujący nie mogą zapewnić, że bezwartościowe rzeczy będą zyskiwać na wartości... Cała narracja opiera się na tym, że jak kiedyś Chińczycy naciągnęli Amerykę na spekulację na Bitcoinach, tym razem też się uda. Bo NFT przecież opiera się na krypto... Każdy pomija fakt, że początkowo Chińczycy wpakowali grube miliardy, by wywindować Bitcoina do takiego poziomu. W przypadku NFT nie będzie tych miliardów.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki