REKLAMA
PIT 2023

Sejm odrzucił projekt dot. podniesienia kwoty wolnej od podatku

2015-02-06 11:09
publikacja
2015-02-06 11:09

Nie będzie podniesienia kwoty wolnej od podatku do poziomu zależnego od dochodów potrzebnych do zapewnienia minimum egzystencji. Głosami klubów PO i PSL Sejm odrzucił bowiem projekt Twojego Ruchu w tej sprawie.

fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

Za odrzuceniem projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych autorstwa Twojego Ruchu było 232 posłów, przeciwko 200, a 3 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu głosowały kluby PO i PSL. Przeciwni byli w zdecydowanej większości posłowie klubów PiS, SLD, KPSP i TR.

"Należy uznać, iż w najwyższym stopniu niemoralna i zarazem sprzeczna z elementarnym poczuciem sprawiedliwości społecznej jest obecna sytuacja, w której państwo pobiera daniny od dochodów, które nie pozwalają na pokrycie wydatków na żywność i opłaty za mieszkanie. Nie ulega więc najmniejszej wątpliwości, iż obecne regulacje określające wysokość kwoty wolnej od podatku wymagają pilnej zmiany" - przekonywali autorzy inicjatywy.

Tak głosowali posłowie - zobacz listę

Autorzy propozycji wyjaśnili, że chodzi o dochody nieprzekraczające kwoty, która wystarcza jedynie na pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.

Reklama

Według definicji minimum egzystencji przyjętą przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) minimum egzystencji wyznacza poziom zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych, poniżej którego występuje biologiczne zagrożenie życia i rozwoju psychofizycznego człowieka. Tym samym w Polsce można nakładać podatki na osoby żyjące w skrajnym ubóstwie.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 100% to strata 4 mld zł rocznie dla budżetu państwa

Zaliczka na podatek dochodowy pracownika na umowie o pracę lub zlecenia w ramach kwoty wolnej pomniejszana jest o 46,35 zł. Gdyby wynosiła ona, nie jak obecnie 3091 zł, ale 6253,32 zł to miesięcznie zaliczka byłaby pomniejszana o 93 zł - pracownicy realnie zyskaliby ok. 47 zł netto miesięcznie.

Niestety, mógłby pojawić się problem z naliczaniem składki zdrowotnej dla osób z wynagrodzeniem w okolicach płacy minimalnej, bo część ubezpieczenia zdrowotnego jest odliczane właśnie od podatku dochodowego. Taka zmiana wymaga ingerencji w algorytm obliczania wynagrodzenia i należnych składek. Wbrew pozorom jest on niezwykle skomplikowany i przeciętny Polak ma olbrzymie trudności ze zrozumieniem zasad naliczenia składek zawartych w jego wypłacie.

Część ekonomistów postuluje wprowadzenie ryczałtu na ubezpieczenie zdrowotne lub zrezygnowania z odliczeń części składki od podatku przy jednoczesnym obniżeniu stawki procentowej na to ubezpieczenie.

Kwota wolna od podatku nie była zwiększana praktycznie od 8 lat, bo w 2008 roku wzrosła ona tylko o 2 zł (słownie: dwa złote). Należy ona do najniższych w Europie i rząd nie ucieknie od konieczności jej podniesienia. Po zwiększeniu jej do ponad 6 tys. zł budżet straci ok. 4 mld zł dochodu z tytułu PIT. To jednak wymaga szerszych zmian prawnych. Na koniec warto dodać, że preferencje podatkowe wobec najuboższych prawdopodobnie są skuteczniejsze i tańsze od bezpośrednich transferów socjalnych, bo przede wszystkim motywują ludzi do pracy, a także ograniczają koszty operacyjne związane z redystrybucją podatków.

Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

Jak obliczono kwotę

Zgodnie z obecnymi przepisami nie podlegają opodatkowaniu dochody do kwoty 3091 zł, a tzw. kwota zmniejszająca podatek to 556,02 zł. W przypadku, gdy dochód podatnika jest niższy lub równa 85 tys. 528 zł, wysokość naliczonego podatku jest równa różnicy 18 proc. dochodu i kwoty 556,02 zł. Od dochodu przekraczającego 85 tys. 528 zł płaci się 32 proc. podatek.

Autorzy propozycji wskazywali, że kwota 3092 zł jest ponad dwukrotnie niższa od dwunastokrotności minimum egzystencji w jednoosobowym gospodarstwie pracowniczym. Podawali, że zgodnie z danymi Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w 2012 r. wysokość miesięcznego minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego wynosiła 521,11 zł, co w skali roku daje kwotę równą 6253,32 zł.

W projekcie zaproponowano, by wysokość kwoty wolnej od podatku była zależna od wysokości minimum egzystencji. Wysokość podatku obliczana jako odpowiedni procent podstawy opodatkowania byłaby pomniejszana o kwotę równą 18 proc. dwunastokrotności średniorocznego minimum egzystencji (ogłaszanego przez IPiSS) dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy. Tym samym dochód nieprzekraczający kwoty równej dwunastokrotności minimum egzystencji nie podlegałby opodatkowaniu.

Zgodnie z projektem w 2014 r. wysokość należnego podatku zostałaby pomniejszona o kwotę stanowiącą 18 proc. dwunastokrotności 512,11 zł (tj. minimum egzystencji w 2012 r.). Od wysokości zobowiązania podatkowego obliczonego jako 18 proc. podstawy opodatkowania należałoby więc odjąć nie tak jak dzisiaj 556,02 zł, ale 1125, 60 zł (12 x 521,11 zł x 0,18).

"Aby zapewnić podatnikom możliwie najszerszy dostęp do informacji o wysokości ich zobowiązania (...) zastrzeżono, że informacja o wysokości kwoty stanowiącej 18 proc. dwunastokrotności średniorocznego minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy byłaby publikowana także na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Przy czym Ministerstwo Finansów nie decydowałoby o tym, jaka jest wartość minimum egzystencji, a jedynie powielałoby informację ogłoszoną już wcześniej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych" - zastrzeżono w uzasadnieniu do projektu.

Według autorów propozycji jej przyjęcie przyniosłoby wyłącznie pozytywne skutki gospodarcze, społeczne i prawne. "Przede wszystkim z polskiego systemu prawnego wyeliminowane zostaną regulacje tworzące rozwiązania rażąco niezgodne z podstawowym poczuciem sprawiedliwości społecznej (...) niemożliwa będzie sytuacja, w której od osób żyjących w niedostatku (czy nawet skrajnym ubóstwie) państwo będzie pobierać daniny publiczne" - napisano. Zmiana miałaby kosztować budżet ok. 13 mld 662 mln zł. (PAP)

luo/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (300)

dodaj komentarz
~niewolnik
No cóż nie mogli obniżyć bo dla posłów by zabrakło na DIETY i BALETY
~Ma
a dlaczego posłowie mają kwotę wolna od podatku wys 27 000 (około) ???
~Zedzio
Bo to szlachta za nasze pieniądze
A szlachta może
~jacek
Podpowiem super ekonomistom jak bez bez większych strat wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 12 najniższych pensji. Należy równocześnie znieść podatek liniowy i wprowadzić progi podatkowe to jest 20% do kwoty 100tys i40% do 200tys. powyżej 50%. Europosłów również dodatkowo opodatkować gdyż są to pracownicy Polskiego Rządu Podpowiem super ekonomistom jak bez bez większych strat wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 12 najniższych pensji. Należy równocześnie znieść podatek liniowy i wprowadzić progi podatkowe to jest 20% do kwoty 100tys i40% do 200tys. powyżej 50%. Europosłów również dodatkowo opodatkować gdyż są to pracownicy Polskiego Rządu którzy nie przynoszą nic do budżetu. Znalazły by się pieniądze na ZUS dla małych przedsiębiorców. W Anglii ZUS wynosi 120zł/m-c. U nas taką kwotę na ubezpieczenie płacą rolnicy czyli PSL. Aby nie skłócić rolników ,wprowadzić możliwość płacenia KRUS dla małych przedsiębiorców.
~podatnik
Od kiedy to wstrzymanie się od głosu, jest głosowaniem przeciw? - ze 132 głosujących 129 wstrzymało się od głosu. TO znaczy, popieramy odrzucenie, ale umywamy ręcę bo i tak przejdzie, a nie będzie na nas. Oto właśnie dwulicowość PISowcow. Cały ten POPIS niech by szlag strzelił
~emigrant74
Jeszcze by w korycie ubylo a jak wiadomo tzw elektorat ma sie w D00PIE no chyba ze raz na pare lat trzeba cos obiecac bez pokrycia to wtedy chwilowo udaje sie ze nie. A tak to wyglada w normalnych krajach http://demotywatory.pl/4457884/Znow-jestesmy-za-murzynami
~Henryk
Zabierz biednym, daj bogatym.
Nowa wersja Janosika
~liigh
Obie wersje są złe. Nie można kraść
~ihy
Niech mi ktoś jeszcze powie, że zależy im na ludziach mniej ogarniętych i biednych. Pisiory nie są lepsze. Tu nie trzeba zmieniać świń przy korycie tylko ZLIKWIDOWAĆ KORYTO!!!
Nikt nie powinien płacić podatku dochodowego bo jak można karać za pracę, a za nic nie robienie nagradzać zasiłkami, socjałami! Niech państwo się od....czepi. :)
~mario
Trzeba pomagać biednym ale pracującym i nie mogącym znaleźć pracy, chociaż ogłoszeń z poszukiwaniem pracowników jest więcej, natomiast niech nieroby wezmą się do roboty!

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki