REKLAMA

Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiadają kampanię dotyczącą kredytów frankowych

2016-11-02 08:21
publikacja
2016-11-02 08:21

Na początku przyszłego roku Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczną kampanię informacyjną skierowaną do klientów instytucji finansowych. Specjaliści z obu instytucji będą dostępni w biurach terenowych i punktach konsultacyjnych RPO i będą udzielać porad dotyczących m.in. kwestii rozstrzygania sporów dotyczących kredytów w sądach.

27 października w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich spotkali się przedstawiciele instytucji nadzorujących rynek finansowy i strzegących praw konsumentów. W spotkaniu wzięli udział Aleksandra Wiktorow - Rzecznik Finansowy, Wojciech Kwaśniak - zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, a także zastępczyni RPO Sylwia Spurek i pracownicy Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO.

fot. Krzysztof Wojciewski / / FORUM

Specjaliści dyskutowali przede wszystkim o sytuacji osób, które zaciągnęły zobowiązania powiązane z kursem franka szwajcarskiego. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, analizowano propozycje legislacyjne oraz najważniejsze postępowania sądowe dotyczące frankowców. Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wskazywały na wydane ostatnio przez te instytucje istotne poglądy w sprawie, które trafiły do sądów rozpatrujących pozwy kredytobiorców.

„Szczególną uwagę należy poświęcić sytuacji osób, które nie zawsze mają dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej. W przypadku zobowiązań, jakimi są np. długoletnie kredyty, jest to wyjątkowo niebezpieczne dla ich bezpieczeństwa finansowego, a obecne rozwiązania w tym zakresie wydają się niewystarczające” – wskazano w informacji opublikowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnej akcji informacyjnej. W styczniu i lutym 2017 r. specjaliści z tych instytucji będą spotykać się w biurach terenowych z obywatelami i wesprą ich poradami dotyczącymi m.in. kwestii odpowiedzialności przed sądami.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymuje skargi konsumentów dotyczące umów kredytowych powiązanych z walutami obcymi. Rzecznik we wrześniu tego roku informował, że dotyczą one najczęściej występowania klauzul niedozwolonych, braku możliwości skorzystania z umów ubezpieczenia towarzyszących kredytom oraz trudności w negocjowaniu z kredytodawcami warunków restrukturyzacji zadłużenia.

MK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~ESS
Zabierać pieniądze z niepolskich banków, nic nie dają,
rabują i traktują klientów jak śmieci. Bez waszej kasy zdechną.
~Piotr
A tymczasem "biedne" banki...
Działające w Polsce banki wciąż zarabiają krocie - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Zysk netto banków w okresie I-IX '16 wyniósł 11,42 mld zł.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/wciagu-trzech-kwartalow-br-banki-zarobily-ponad-11,2417720,4199?
A tymczasem "biedne" banki...
Działające w Polsce banki wciąż zarabiają krocie - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Zysk netto banków w okresie I-IX '16 wyniósł 11,42 mld zł.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/wciagu-trzech-kwartalow-br-banki-zarobily-ponad-11,2417720,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
~piotr
Tylko po co w tym towarzystwie przedstawiciel KNF ? Ta instytucja niczegi nie nadzoruje to jeden z oddzialow banku tanczy jak banksterzy zagraja ten urzad jest totalnie skompromitowany powinien byc jak najszybciej zlikwidowany.
~LukasKsF
Szkoda, że Rzecznik Finansowy nie ma w Polsce takich uprawnień jak np w Wielkiej Brytanii, gdzie jego decyzje są ostateczne. Mi przyznał w pełni racje ale bank ma to głęboko. Pozostaje tylko sąd i wsparcie się istotnym poglądem w sprawie. W naszym państwie nie może być normalnie. Ilu z zadłużonych po uszy stać na sąd?
~MI
@Igor - ale co Ty człowieku dotąd zapłaciłeś za upadłych frankowiczów???!!! Pomocy państwa brak w takich przypadkach jak dotąd
~jas
Paradoksalnie propozycja PO 50/50 w obecnej sytuacji wcale nie taka zła....... i mogła wejsć ....ustawa kukiza nie ma szans ,,,,,,,,,ustawka dudy to wielka lipa i tyle w temacie
~Frangster
Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld
Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld PLN), 118tys kredytow- cena franka ~2.5PLN, marża pow 1%
2007 - wartość udzielonych kredytów (33mld PLN) 98tys kredytow- cena franka ~2.2PLN, marża ok 1%
2008 - wartość udzielonych kredytów (56mld PLN) , 165tys kredytow- cena franka ~2.0PLN, marża ok 0.5-1%
2009 - wartość udzielonych kredytów (5mld PLN) , 18tys kredytow- cena franka ~3 PLN marża 2-3%
2010 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN) , 8tys kredytow- cena franka ~2.8PLN marża 2-3%
2011 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN), 10tyskredytow - cena franka ~3 PLN marża 2-3%
~Igor
Mam dość Frankowiczów !!! Czemu muszę każdego dnia płacić za ich upadłości i nędzę ? Jak banki sprzedały takie coś ,to niech same za to płacą. Frankowicze jak ogłaszają upadłość ,to wszyscy płacimy, a jak płacą to kasa i tak za granicę wędruje :(
~robert
co ty człowieku bredzisz
jestes bankowcem
nie mąć jak nie masz pojecia
~ZUkosa
Synu , wejdź tam gdzie Twoje miejsce , schowaj się w jego koronie , nie kompromituj siebie i rodzaju ludzkiego . ps.a przedtem udowodnij że zapłaciłeś choć 1 gr. za tzw " frankowicza"

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki