Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiadają kampanię dotyczącą kredytów frankowych

Na początku przyszłego roku Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczną kampanię informacyjną skierowaną do klientów instytucji finansowych. Specjaliści z obu instytucji będą dostępni w biurach terenowych i punktach konsultacyjnych RPO i będą udzielać porad dotyczących m.in. kwestii rozstrzygania sporów dotyczących kredytów w sądach.

27 października w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich spotkali się przedstawiciele instytucji nadzorujących rynek finansowy i strzegących praw konsumentów. W spotkaniu wzięli udział Aleksandra Wiktorow - Rzecznik Finansowy, Wojciech Kwaśniak - zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie, a także zastępczyni RPO Sylwia Spurek i pracownicy Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO.

(fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM)

Specjaliści dyskutowali przede wszystkim o sytuacji osób, które zaciągnęły zobowiązania powiązane z kursem franka szwajcarskiego. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, analizowano propozycje legislacyjne oraz najważniejsze postępowania sądowe dotyczące frankowców. Rzecznik Finansowy i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wskazywały na wydane ostatnio przez te instytucje istotne poglądy w sprawie, które trafiły do sądów rozpatrujących pozwy kredytobiorców.

„Szczególną uwagę należy poświęcić sytuacji osób, które nie zawsze mają dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej. W przypadku zobowiązań, jakimi są np. długoletnie kredyty, jest to wyjątkowo niebezpieczne dla ich bezpieczeństwa finansowego, a obecne rozwiązania w tym zakresie wydają się niewystarczające” – wskazano w informacji opublikowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Finansowy i Rzecznik Praw Obywatelskich podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnej akcji informacyjnej. W styczniu i lutym 2017 r. specjaliści z tych instytucji będą spotykać się w biurach terenowych z obywatelami i wesprą ich poradami dotyczącymi m.in. kwestii odpowiedzialności przed sądami.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymuje skargi konsumentów dotyczące umów kredytowych powiązanych z walutami obcymi. Rzecznik we wrześniu tego roku informował, że dotyczą one najczęściej występowania klauzul niedozwolonych, braku możliwości skorzystania z umów ubezpieczenia towarzyszących kredytom oraz trudności w negocjowaniu z kredytodawcami warunków restrukturyzacji zadłużenia.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ESS

Zabierać pieniądze z niepolskich banków, nic nie dają,
rabują i traktują klientów jak śmieci. Bez waszej kasy zdechną.

! Odpowiedz
0 8 ~Piotr

A tymczasem "biedne" banki...
Działające w Polsce banki wciąż zarabiają krocie - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Zysk netto banków w okresie I-IX '16 wyniósł 11,42 mld zł.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/wciagu-trzech-kwartalow-br-banki-zarobily-ponad-11,2417720, 4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~piotr

Tylko po co w tym towarzystwie przedstawiciel KNF ? Ta instytucja niczegi nie nadzoruje to jeden z oddzialow banku tanczy jak banksterzy zagraja ten urzad jest totalnie skompromitowany powinien byc jak najszybciej zlikwidowany.

! Odpowiedz
0 23 ~LukasKsF

Szkoda, że Rzecznik Finansowy nie ma w Polsce takich uprawnień jak np w Wielkiej Brytanii, gdzie jego decyzje są ostateczne. Mi przyznał w pełni racje ale bank ma to głęboko. Pozostaje tylko sąd i wsparcie się istotnym poglądem w sprawie. W naszym państwie nie może być normalnie. Ilu z zadłużonych po uszy stać na sąd?

! Odpowiedz
0 15 ~MI

@Igor - ale co Ty człowieku dotąd zapłaciłeś za upadłych frankowiczów???!!! Pomocy państwa brak w takich przypadkach jak dotąd

! Odpowiedz
6 7 ~jas

Paradoksalnie propozycja PO 50/50 w obecnej sytuacji wcale nie taka zła....... i mogła wejsć ....ustawa kukiza nie ma szans ,,,,,,,,,ustawka dudy to wielka lipa i tyle w temacie

! Odpowiedz
0 28 ~Frangster

Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld PLN), 118tys kredytow- cena franka ~2.5PLN, marża pow 1%
2007 - wartość udzielonych kredytów (33mld PLN) 98tys kredytow- cena franka ~2.2PLN, marża ok 1%
2008 - wartość udzielonych kredytów (56mld PLN) , 165tys kredytow- cena franka ~2.0PLN, marża ok 0.5-1%
2009 - wartość udzielonych kredytów (5mld PLN) , 18tys kredytow- cena franka ~3 PLN marża 2-3%
2010 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN) , 8tys kredytow- cena franka ~2.8PLN marża 2-3%
2011 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN), 10tyskredytow - cena franka ~3 PLN marża 2-3%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 1 ~Igor

Mam dość Frankowiczów !!! Czemu muszę każdego dnia płacić za ich upadłości i nędzę ? Jak banki sprzedały takie coś ,to niech same za to płacą. Frankowicze jak ogłaszają upadłość ,to wszyscy płacimy, a jak płacą to kasa i tak za granicę wędruje :(

! Odpowiedz
0 22 ~robert

co ty człowieku bredzisz
jestes bankowcem
nie mąć jak nie masz pojecia

! Odpowiedz
0 14 ~ZUkosa

Synu , wejdź tam gdzie Twoje miejsce , schowaj się w jego koronie , nie kompromituj siebie i rodzaju ludzkiego . ps.a przedtem udowodnij że zapłaciłeś choć 1 gr. za tzw " frankowicza"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-16
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-16
LIBOR 3M CHF 0,0020 -0,6754%
2020-01-10
EURIBOR 3M 0,0000 -0,3930%
2020-01-16